Зат есім
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
з-сынып
Бөлім:
Өнер
Тақырып:
Зат есім
10.02.2020
105
0
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
Сабақтың мақсаты: | <p><b>Барлық оқушылар жасай алады:</b> Сөйлемнен зат есімді тауып, олардың түрлерін ажырата алады.</p><p> <b>Оқушылардың көбі жасай алады: </b> Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. </p><p><b> Оқушылардың кейбірі жасай алады: </b> Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | Зат есім, сөз таптары, жалқы есім, жалпы есім |
Күтілетін нәтиже: | Зат есім ережесін біледі, жалқы есім мен жалпы есімді ажыратады |
Бағалау критерийлері: | <p>• Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді. </p><p>• Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. </p><p>•Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге, өз ойын дәлелдеуге және толық, жүйелі, түсінікті етіп айтуға, ойын жазбаша жеткізуге дағдыланады. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу. </p><p>Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. </p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
Пәнаралық байланыс: | Дүниетану, қазақ тілі. |
Бастапқы білім: | 5-бөлім материалдары оқушылардың 2-сыныпта өткен «Сөз таптары», алдыңғы бөлімде қарастырылған «Сөз құрамы» тақырыптары бойынша игерген дағдылары мен білімдеріне негізделіп меңгертіледі. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (3 минут) |
<p><b>Жаңа топ құру </b> Психологиялық ахуал қалыптастыру. </p><p>(Ұ) Оқушылар шеңбер құрып, өлеңді хормен айту арқылы бір-бірлерімен амандасады. </p><p> Қайырлы күн, күнім, далам, орманым, </p><p> Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім, </p><p>Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер, </p><p> Қайырлы күн, барша тіршілік иесі. </p><p><b> «Жалаулар»</b> арқылы топқа бөлінеді. </p><p>Оқушыларды қалаған жалауларын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады. </p><p><b>1-топ</b> «Бақыт жалаулары» </p><p><b> 2-топ</b> «Арман жалаулары» </p><p><b>3-топ</b> «Қуаныш жалаулары» </p><p>Жұмыс ережесін келісу </p><p>Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! </p><p>Уақытты үнемдейміз! </p><p>Нақты,дәл жауап береміз! </p><p>Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! </p><p>Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! </p><p>Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) </p><p>(Ө; Ж) <b>«Ойлан–жұптас–талқыла»</b> стратегиясы. </p><p>«ББҮ» кестесімен жұмыс.</p><p> Ә. Қастеев туралы не білетіндерін, не білгісі келетіндерін жазады. </p><p><b>ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.</b> Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау </p> | Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
Сабақтың ортасы (30 минут) |
<p><b>Ширату тапсырмасы. </b> Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда) 3.2.6.1 (Ө; Т; Қ) Мәтіндерді оқып, өзара салыстыру. </p><p>9-жаттығу. «Құмға салған сурет» және «Суретші ата» мәтіндерін оқып, өзара салыстырады. Мәтінде кімдер туралы айтылғанын анықтайды. Мәтіндерді көркем шығарма түрлеріне ажыратып, топта талқылайды. Мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын тауып, топта дәлелдейді. </p><p>(Ө; Ұ; Қ) Зат есімдерді тауып, жалқы және жалпы зат есімдерді ажырату. «Суретші ата» мәтінінен зат есімдерді тауып, қайсысы жалпы, қайсысы жалқы есім екенін ажыратып, анықтайды. Дәлелдеулер жасатылады. </p><p>3.4.2.3 (Ө; Ж; Қ) Мәтінді көшіріп жазу. Зат есімдерді табу. </p><p> 10-жаттығу. Мәтінді оқып, көшіріп жазады. Зат есімдерді тауып, олардың үстіне үлгі бойынша белгілеп жазады. </p><p>Жұппен жұмыс жасайды. Орындалған жұмысты өзара бағалау үшін мұғалімнің басшылығымен бір-бірінің жұмысын өзара тексеріп, қатені табу және түзету жұмыстарын жүргізеді. </p><p>Мүсін сөзінің айтылуы мен жазылуын салыстырады. </p><p>3.4.2.3 (МК; Ұ; Ө; Қ) Сызба бойынша ой қорыту жасау. </p><p>11-жаттығу. Сызбаға қарап, жалқы және жалпы есім туралы ой қорытындылары тұжырымдалады. </p><p>Оқулықта берілген әр сөздің қандай сұрақтарға жауап беріп тұрғанын анықтап, өз ойымен бөліседі. </p><p> (МК; Ұ) Орфографиялық сөздіктен сұрақ бойынша ақпарат табу, талдау жасау білігін бағалау. </p><p>Орфографиялық сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Экспонат сөзінің жазылуына назар аудартылады. Талдау жасалады. <b>Дескриптор: </b> </p><p>Жаңа білімді меңгереді. </p><p> Диалогке қатысады; </p><p>мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. </p><p> Өз ой қорытындысын оқулықтағы жаңа ақпаратпен салыстыра алады. </p><p>Кез келген жағдайда өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады. <b>ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. </b> </p><p>Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау </p> | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмалары. Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. |
Сабақтың соңы (4 минут) |
<p><img style="width: 294px;" src="/uploads/lesson_plans/5e4116db10f62/images/5e411e4da2e15.png"><br></p> | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Рефлексия (3 минут) |
<p><img style="width: 441px;" src="/uploads/lesson_plans/5e4116db10f62/images/5e411e7e0d708.png"><br></p> | <br> |
Пікірлер(0)