Электр тогы. Электр ток көздері

Төлегенова Маржан Ергешқызы
Төлегенова Маржан Ергешқызы
ақтөбе
шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Физика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Тұрақты электр тогы
Тақырып:

Электр тогы. Электр ток көздері

05.02.2020
89
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>8.4.2.1. Электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар істей алады: </p><p>Электр тогы, электр тогының пайда болу шарттары ұғымын түсінеді.</p><p> Көптеген оқушылар істей алады: </p><p>ок көздері, электр қозғаушы күші, ток күшінің формуласын түрлендіріп біледі. </p><p> Кейбір оқушылар істей алады: </p><p>Эксперименттік жұмыс нәтиже арқылы есеп шарттарын құрастырып, шығарады..&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Электр тогы, Электр тогы көздеріне келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады.</p><p> Жаңатерминдержәне лексикология: Электр тогы, ток көздері, электр өрісі </p><p> Қазақ тілінде&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Орыс тілінде&nbsp; </p><p>Электр тогы&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Электрический ток </p><p>Тогы көздері&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Источник тока </p><p> Электр өрісі&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Электрическое поле </p><p> Зарядталған бөлшектерді қозғалысқа келтіретін... </p><p> Электр өрісін калай... </p><p> Денелерді қалай электрлеуге.....&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Барлық оқушылар: Электр тогының анықтамасын , ток көздері туралы біледі, токтың жүру шарттарын біледі .</p><p> Оқушылардың көпшілігі: Электр тогының әрекетін түсінеді, ажыратады, электр қозғаушы күш шамасының физикалық шамасын түсінеді. </p><p> Кейбір оқушылар: Электр тогын түсіндіре алады, деректерді жинап, талдап, іріктей алады. Өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алады.</p>
Бағалау критерийлері: <p>1.Электр тогы, электр тогының пайда болу шарттары ұғымын түсіндіреді.</p><p> 2.Ток көздері, электр қозғаушы күші, ток күші ұғымын біледі </p><p> 3. Эксперименттік жұмыс нәтиже арқылы есеп шарттарын құрастырып, шығарады..&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Индустрияландыру және инновация (жаңа тақырып)
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс: <p>Математика (есеп шығару) </p><p> Технология (станоктарды колдану)&nbsp;&nbsp;</p>
Бастапқы білім: Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(20 мин)

<p>I. Ұйымдастыру.(Амандасу, түгендеу) «Доп лақтыру» </p><p>тренинг(Шеңберге тұрып бір бірімізбен доп лақтыру арқылы тілек тілейді.</p><p>II(G). «Көліктердің логотиптерімен» әдісі арқылы 3топқа бөлу.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p>Әр бір топтан сұраққа жауап берген оқушы көшбасшы болып дайындалады және бағалау парақшасы беріледі.</p><p> (I). Ой қозғау: Конденсатор деп нені атайды? </p><p> Конденсатор қай жерде қолданылады? </p><p> Электр өрісінің кернеулігі дегеніміз не?</p><p> Табиғаттағы электрлік құбылыстар дегеніміз? </p><p> Дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа-  аздап білсе - сенімсіз болса -  </p><p> Қ.Б: Бас бармақ жоғары/ төмен </p><p> (W) «Анаграмма» әдісі арқылы оқушылар тақырыпты анықтайды. Эреклт огыт, лэекрт тыго кезөрід </p><p> (G): Тапқырыптың мақсатын айқындау: - Қалай ойлайсыңдар: біздің бүгінгі мақсатымыз не? </p><p>Электр тогы туралы не білесіңіздер, нені білгілерің келеді?</p><p> Мұғалімнің көмегімен мақсатты айқындайды. «G» «Ойлан, жұптас, бөліс»әдісі бойынша </p><p> Постер қорғау: 1-топ(Дереккөздер тәсілі:Интернеттің көмегімен окушылар орындайды) Тақырыбы:Электр тогы 2-топ(Дереккөздер тәсілі: анықтамалық кітаптар көмегімен окушылар орындайды) </p><p> Тақырыбы :Электр қозғаушы күші 3-топ( Дереккөздер тәсілі: (энциклопедия кітаптар арқылы) Тақырыбы : электр тогы көздері</p><p> Дескриптор: -Оқушылар электр тогы ұғымын біледі; -Электр қозғаушы күшінің маңызын біледі;&nbsp;&nbsp;</p><p>-Электр тогын алғаш кім енгізгенін біледі. ҚБ: «стикер» әдісі&nbsp;&nbsp;</p> <p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp;1.Hundai </p><p> 2.Toyota Camry&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(10 мин)

<p>Оқушылар тақырыппен танысады және «білдім» деген ұяшықты толтырады.</p><p> Кейбір білгім келеді деген ұяшықтағы сұрақтың жауабына интернет арқылы тауып алады. </p><p> БББ кестесі Білемін Білгім келеді Білдім</p><p> Оқушылар «Білемін » деген ұяшықты толтырады; </p><p> Оқушылар «білгім келеді » деген ұяшықты толтырады; </p><p> (G)Деңгейлік тапсырмалар( Тапсырма тәсілі: мұгалімнің көмегі арқылы орындалады)</p><p> 1 топ: 1-тапсырма Жаңа тақырыпқа байланысты электр тогы,пайда болу шарттары, ток әсерлерінің түрлерін, электр тізбегінің құрамды бөліктерін, бөгде күштер, ЭҚК -і туралы нақты мәліметтерді айтады. </p><p> 2 топ: 2-тапсырма. Жаңа тақырыпқа байланысты ток көздерінің алу жолдарын, ток көздері туралы сипаттап шығармашылық немесе математикалық тұрғыдан сипаттап айтады. </p><p> 3 топ: 3-тапсырма. Жаңа тақырыпқа байланысты токтың әсерлеріне мысалдар келтіріп, өмірмен байланыстыра отырып, эмоциялық жағынан сипаттап айтады. </p><p> Дескриптор: - Электр тогының пайда болу шарттарын біледі;</p><p> - ЭҚК туралы нақты мәліметтерді айтады; </p><p> - Тоқ көздері туралы сипаттай алады; </p><p> ҚБ:Бағдаршам Бағалау бағдаршам арқылы жүргізіледі: </p><p> Қызыл-мен ештеңе түсінбедім. </p><p> Сары-маған әлі де түсініксіздеу. </p><p> Жасыл- маған бәрі түсінікті. </p><p> Оқушылар «білдім » деген ұяшықты толтырады;&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(10 мин)

<p>(I)«Бір минут» әдісі </p><p> Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз және қатесіз сөйлейді.</p><p><br></p><p>Үй тапсырмасы: §37&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Рефлексия

Бір минут әдісі бойынша

Пікірлер(0)