Буынның құрылысы және қызметі

КАЛИЕВА ГУЛЬСТАН ТЕНИЛЬБАЕВНА
КАЛИЕВА ГУЛЬСТАН ТЕНИЛЬБАЕВНА
Актюбинская
Актюбинск
Биология
Биология
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Қозғалыс. Биофизика
Тақырып:

Буынның құрылысы және қызметі

03.02.2020
634
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 8.1.6.4 – буынның әртүрлі типтерінің құрылысы және олардың қызметтерінің арасында байланыс орнату.
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді, буынның құрылысын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Буындағы қосалқы элементтерді сипаттайды, салыстырады, ерекшелігін анықтайды. Буындардыжүйелейді. Кейбір оқушылар: Қозғалмалы байланыстың қызметіндегі буынның маңызына баға береді.  
Тілдік мақсаттар: Оқушыларды пікіртaлас, диaлoгтерге тарту (мысалы, белгілі әдістерді үйрете отырып, талқылау немесе талдау, сұрақ қоюда оқушыларды өз білімін нәтижелі пайдaлануға ынталaндыру, сондай- ақ оқушылар диалогке қатыса алуы үшін қажет бай сөздік қормен қамтамасыз ету Негізгі сөздер мен тіркестер: Буын, ұсақ буын сүйектері, шеміршекті дискілер, менискілер Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Қаңқаның құрылысын естеріңе түсіре отырып, буындардың орналасқан жерлерін топпен талдап, атап шығыңдар. Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? Неліктен буын болған жерде қозғалыс болады? Жауаптарыңды дәлелдеңдер. Жазылым бойынша ұсыныстар: Буындардың жүйеленуін дәптерге түсіру  
Күтілетін нәтиже: сұрақ жауап
Бағалау критерийлері: – Буынның құрылысын біледі, оның кездесетін жерлерін көрсетіпбере алады. – Буынның қосалқы элементтерін анықтайды, олардысалыстырады. – Буынның қосалқы элементтерінің өзіндік ерекшеліктерінталдайды. – Буындарды жүйелейді, сипаттамабереді. – Қозғалмалы байланыс үшін буынның маңызына бағабереді.  
Құндылықтарды дарыту: Зайырлы қоғам және жоғары руханият.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Тест сұрақтары
Пәнаралық байланыс: химия
Бастапқы білім: Алдыңғы оқу Тест сұрақтары I нұсқа 1. Омыртқа, білезік, алақан сүйектері А)жалпақ В) ұзын С) қысқа Д) жуан 2. Жік арқылы байланысқансүйек А)жілік В) кеуде қуысы С) омыртқа жотасы Д) бас сүйек 3. Қабырғасүйегі А)жалпақ В) ұзын С) қысқа Д) жуан 4. Байланысқан сүйектіжабады А) буынқабы В) сіңір С) сүйек Д) кемік ІІ нұсқа 5. Сүйектердің байланысужолы А)1 В)2 С) 3 Д)4 6. Ұзын, түтік тәрізді сүйектергежатады А) ортанжілік В) асық жілік С) кәрі жілік Д) барлығыда 7. Жалпақ сүйектергежатады А) жауырын,жамбас В) ортан жілік, омыртқа С) алақан сүйектері Д) бет сүйектері 8. Омыртқа жотасының иілгіштігін қамтамасызетеді А)жұлын В) омыртқадискісі С)сіңір Д)буын  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал. Сынып оқушыларын суреттер беру арқылы «Қарапайым буындар», «Күрделі буындар» топтарына бөлінеді. Берілетін суреттер. 1-топ: Сүйектің түрлері 2-топ: Бұлшық еттер топтары. Әр топ өздерінің атының қаншалықты сабаққа байланысты екендігі туралы ойларын тұжырымдайды. Ынтымақтастық атмосферасын тудыру: «Біздің сыныптың фотосы» Әр оқушыға таза парақ беріледі. Әр оқушы сыныптағы бүгінгі көңіл күйді смайликпен салады. Суреттер тақтаға ілінеді.&nbsp;&nbsp; <p><br></p><p>Оқулық&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e3720b1a3eab/images/5e3724044e705.png" style="width: 78px;"><br></p>

Сабақтың ортасы

Ортасы І. Оқулықпен жұмыс. «Борт күнделігі» Дәптерін ашып сызба сызады Топтар жазбаларын түсіндіреді. ІІ. Бейнеталдау Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=XDO3jcwd36I нұсқауын пайдалана отырып, буынның құрылысын, түрлерін бейнефильмнен қарау Бейнеталдауға қойылатын сұрақтар: – Бейнефильмде некөрдіңдер? – Буындар негеқозғалмалы? – Буындардың жүйеленуінатаңдар. Дескрипторлар: – Мәтінді толық меңгеріп, буындардыңқосалқы элементтерін сипаттайалады. – Буындарды ерекшеліктеріне байланыстыжүйелейді. – Бейнеталдаудан негізгі шешімді табабіледі. Сергіту сәті: «Сыныпты зерттеу» Көңіл күйі жақсы оқушылар алақандарыңды соғыңдар. Сыныпта достары бар оқушылар бір-біріңеқол бұлғаңдар. Өзіне сенімді оқушылар орындарыңнан отырып тұрыңдар. Өз сыныптастарыңды жақсы білемін дейтіндерің оң қолдарыңдысозыңдар. «Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін»деген мақалды дұрыс дейтіндер аяқтарыңды тарсылдатыңдар. Бүгінгі сабақ ұнап жатыр дегендеріңбастарыңды изеңдер. Рефлексия. «Қасыңдағы көршіңе 1 пікір таңдаңыз» – Жарайсың! – Мен сабақтағы сенің жұмысыңаризамын. – Сен жақсырақ жұмыс жасай аларедің. – Бүгін сен«жұлдызсың». – Сен мен үшін ең білгір доссың.&nbsp; &nbsp;&nbsp; <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e3720b1a3eab/images/5e3723f045649.png" style="width: 93px;"><br></p>

Сабақтың соңы

Аяқталуы Кубизм стратегиясы – ойын арқылы оқыту. Кубиктің алты жағына жазылған сөздер бойынша жұмыс жасайды. Қандай да бір затты жан-жақты талдайды, талқылайды, сол арқылы білімдерін қайталайды, жаңа білім қосады. Сипатта (буынды) Салыстыр (қарапайым, күрделі буынды салыстыр, ұқсастығы, айырмашылығы) Ұсын (буындардың жіктелуі бойынша сызба) – Дәлелде (буынның тірек-қимыл жүйесіндегі маңызын дәлелде) Талда (буын құрылысын) Ойтолғау (Қозғалыс үшін буынның қызметіне баға бер) Кубикпен жұпта немесе топта жұмыс жасайды. Дескрипторлар: – Топтың бірлігі. – Топтың ортақ шешімгекелуі. – Тың идеялардыңайтылуы. – Буынның маңызының толықдәлелденуі.&nbsp; &nbsp; <p><img style="width: 88px;" src="/uploads/lesson_plans/5e3720b1a3eab/images/5e3723e011c98.png"><br></p>

Рефлексия

Рефлексия. «Қасыңдағы көршіңе 1 пікір таңдаңыз» – Жарайсың! – Мен сабақтағы сенің жұмысыңаризамын. – Сен жақсырақ жұмыс жасай аларедің. – Бүгін сен«жұлдызсың». – Сен мен үшін ең білгір доссың.&nbsp;&nbsp;

Пікірлер(0)