Топырақ не үшін қажет?

Алкуатова Айгул Шоферовна
Алкуатова Айгул Шоферовна
Ақтөбе
Шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Жаратылыстану
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары
Тақырып:

Топырақ не үшін қажет?

31.01.2020
71
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 3.3.4.1 кейбір ағзалардың тіршілігіндегі  топырақтың рөлін түсіндіру;
Сабақтың мақсаты: <p>1.Барлық оқушылар: кейбір ағзалардың тіршілігіндегі&nbsp; топырақтың рөлін түсіндіреді.&nbsp; </p><p>2.Көптеген оқушылар: қандай ағзалар топырақсыз тіршілік ете алмайтынын біледі.&nbsp; </p><p>3.Кейбір оқушылар:&nbsp; адамның өміріндегі топырақтың рөлін айтып береді. &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Пәнге тән лексика мен терминология:&nbsp; Топырақ.&nbsp; </p><p>Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:&nbsp; Топырақ тек жануарларға қажет пе?&nbsp; Тағы қандай тірі ағзалар қоректік заттарды топырақтан алады?&nbsp; Адам өмірінде топырақ қандай рөл атқарады?&nbsp; Егер топырақ жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігіне жарамсыз болып қалса, не болады? &nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: Топырақтың адам өміріндегі маңызын, жәндіктер үшін топырақтың маңыздылығын түсінеді
Бағалау критерийлері: кейбір ағзалардың тіршілігіндегі&nbsp; топырақтың рөлін түсіндіреді.&nbsp; қандай ағзалар топырақсыз тіршілік ете алмайтынын біледі.&nbsp; адамның өміріндегі топырақтың рөлін айтып береді. &nbsp;
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Слайдтар
Пәнаралық байланыс: Заттар және олардың қасиеттері. Табиғи ресурстар туралы дүниетану пәнінен алған білімдерін қолданады.
Бастапқы білім: Оқушылар «табиғи ресурстар» ұғымының мағынасын түсінеді және оларды жіктей алады. Табиғи ресурстардың түрлерін мен көздерін біледі, олардың адам тіршілігіндегі алатын орнын бағалай алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 минут)

<p><b>Сергіту жаттығуы</b>&nbsp; «Мен&nbsp; ақылды&nbsp; баламын»&nbsp; әр&nbsp; бала&nbsp; өздерінің жақсы&nbsp; қасиеттерін&nbsp; атап, қалай&nbsp; өсіп&nbsp; келе&nbsp; жатқандарын&nbsp; айтады.&nbsp; Мыс: Мен&nbsp; Балнұр,&nbsp; балдай&nbsp; тәтті үйдің&nbsp; еркесімін. Мен Асқар, барлығынан біліміммен барлығынан асып түссем&nbsp; деймін т.б.&nbsp;</p><p> «Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен&nbsp; бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, &nbsp; &nbsp;&nbsp; сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,алаңдау)&nbsp; </p><p><b>Жаңа топ құру.</b>&nbsp; Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.&nbsp; </p><p>1-топ «Сары кәмпиттер»&nbsp; </p><p>2-топ «Көк кәмпиттер»&nbsp;</p><p> 3-топ «Қызыл&nbsp; кәмпиттер»&nbsp; </p><p>Жұмыс ережесін келісу &nbsp;&nbsp;</p><p> Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Уақытты үнемдейміз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Нақты,дәл жауап береміз! &nbsp;&nbsp; </p><p>Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! &nbsp;&nbsp;</p><p> Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!&nbsp; </p><p>Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)&nbsp; </p><p>Суқұбыр қалай жұмыс істейді?&nbsp;</p><p><b> ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.</b>&nbsp; </p><p><b>Оқу мақсатын таныстыру&nbsp; Күтілетін нәтижені анықтау &nbsp;</b></p> <br>

Сабақтың ортасы

(23 мин)

<p>Топырақ – қалыңдығы 1-1,5 метрге жететін жердің үстіңгі құнарлы қабаты. Топырақтың құрамында органикалық және бейорганикалық (қатты, сұйық, газ тәріздес) заттар бар. Топырақ – көптеген жануарлар үшін тіршілік ортасы. Олар өздеріне ін қазады,&nbsp; топырақты қопарып, қопсытады. Ол үшін жануарлар бірқатар ерекше қасиеттерге ие болуы керек, яғни денесі кішірек әрі жұп-жұмыр, тығыз әрі қысыңқы, икемді әрі жинақы, аяқтарының тырнақтары қатты әрі берік, денелері сүйір пішінді, тығыз болуы тиіс. Өсімдіктер де топырақсыз тіршілік ете алмайды.&nbsp; Себебі топырақ өсімдіктің сабағын ұстап тұрады және қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Топырақ барлық шаруашылық түрлерінде үлкен рөл атқарады. Адамдар азық-түлікті топырақтың&nbsp; арқасында алады. Олар жер жыртып, көгөністер мен жемістерді егеді, саңырауқұлақтар мен жидектер, дәрілік шөптер жинайды, мал бағады.&nbsp; Ширату тапсырмасы. &nbsp;&nbsp; Топырақ тек жануарларға қажет пе? &nbsp;&nbsp; Тағы қандай тірі ағзалар қоректік заттарды топырақтан алады? &nbsp;&nbsp; Адам өмірінде топырақ қандай рөл атқарады? &nbsp;&nbsp; Егер топырақ жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігіне жарамсыз болып қалса, не болады?&nbsp;</p><p><b> ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. &nbsp;</b><b><br></b></p><p>Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда) &nbsp; </p><p>1-топ «Сары кәмпиттер»&nbsp; "Ауылға саяхат" Ауыл жері мен қала жерінің ерекшеліктерін айту. Топырақта нелер тіршілік ететінін білу.</p><p>&nbsp; 2-топ «Көк кәмпиттер» &nbsp; "Мекенін тап". Суреттегі жануарлардың мекенін анықтайды</p><p>3-топ «Қызыл&nbsp; кәмпиттер» &nbsp; Топырақтан алынатын қорек&nbsp; туралы айту</p><p><b>Дескриптор:&nbsp; </b> кейбір ағзалардың тіршілігіндегі&nbsp; топырақтың рөлін түсіндіреді.&nbsp;  </p><p>қандай ағзалар топырақсыз тіршілік ете алмайтынын біледі.&nbsp;  адамның өміріндегі топырақтың рөлін айтып береді.&nbsp; </p><p><b>ҚБ: Бас бармақ&nbsp; арқылы бір-бірін бағалау. &nbsp;</b></p> <br>

Сабақтың соңы

(6 минут)

<p>Жаңа білім мен тәжірибені қолдану&nbsp; </p><p>Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»&nbsp; </p><p>Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар кішкене жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді. Ең&nbsp; жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады. &nbsp;</p><p><b> (ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі.&nbsp;</b> Оқушылар өздері белгілейді. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p> <br>

Рефлексия

(4 минут)

<p>Рефлексия&nbsp;</p><p>Оқушыларға&nbsp; «Нысана»&nbsp; кері байланыс парағы таратылады.&nbsp;</p> <br>

Пікірлер(0)