Электр тогы, электр тогы көздері.
Физика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Тұрақты электр тогы
Тақырып:
Электр тогы, электр тогы көздері.
31.01.2020
48
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 8.4.2.1.электр тогы ұғымын және тогының пайда болу шарттарын түсіндіру. |
Сабақтың мақсаты: | <p>1.Барлық оқушылар: Электр тогы ұғымын біледі.</p><p> 2.Басым көпшілігі: Электр тоғының қандай әрекетте болатынын біледі және ажырата алады. </p><p> 3.Кейбір оқушылар: Электр қозғаушы күш шамасының физикалық шамасын біледі және тәжірибе жасай алады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p> Қазақша Орысша Ағылшыша </p><p> Заряд Заряд charge </p><p> Ток көзі Источник тока current source </p><p> Электр тогы Электрический ток electric current</p><p> Батарея Батарея battery </p><p><br></p><p><br></p> |
Бағалау критерийлері: | <p>1.Электр тогы анықтамасын және пайда болу шарттарын біледі. 2.Электр тогының әсерлерін түсінеді. 3.Электр қозғаушы күштің формуласын жазып және есептеуде қолдана біледі </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>1.Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. </p><p> Экономиялық тапсырманы орындау арқылы инновациялық құндылыққа бағыттау. </p> |
Пәнаралық байланыс: | Химия, математика |
Бастапқы білім: | Денелердің электрленуіне мысалдар келтіреді және Кулон заңын тұжырымдап формуласын есептер шығаруда қолданады. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p>І.Ұйымдастыру:( сәлемдесу, сынып ішіндегі тазалығын қадағалау, сынып оқушыларын түгелдеу,)</p><p> ІІ. Ынтымақтастық орнату «Шаттық шеңбер» құрып психологиялық ахуал орнату (көзіңді жұмып жақсы нәрселер ойлаңыз)</p><p> ІІІ. Топқа бөлу .Әр түрлі түске жазылған физикалық белгілерді оқушыларға таратамын, осы белгілер арқылы оқушылар үш топқа топтасады (q – заряд,φ – потенциал , Е – кернеулік) </p><p> 1-топ.Заряд </p><p> 2-топ..Потенциал </p><p> 3-топ.Кернеулік</p><p> «Миға шабуыл» </p><p> Үй тапсырмасы</p><p> 1.Электр зарядының сақталу заңын тұжырымдаңдар және осы заңды анықтайтын формуланы жаз.</p><p> 2.Электр өрісінің шын мәнінде болуын дәлелдейтін мысалдар кетір. </p><p> 3. Кернеулік пен потенциалдар айырымының арасында қандай байланыс бар.</p><p> Мадақтау (Өте жақсы, жақсы,керемет) </p><p><br></p> | <p> Түрлі түсті үлестірме қағаз </p><p> q – заряд</p><p> φ – потенциал</p><p> Е - кернеулік </p> |
Сабақтың ортасы |
<p>Тақырыпты ашу. </p><p>Суреттерді сөйлету (тақтада көрсетілген суреттердің атауларын айту )</p><p> «Екеуі қонақта ,біреуі үйде» әдісі арқылы тақырыпты түсіну </p><p> Түсіну. </p><p> Топқа тапсырма беру. </p><p> Оқулықпен жұмыс </p><p> 1-топ « Электр тогының пайда болуы» </p><p> 2-топ «Электр тогының эсері» </p><p> 3-топ « Бөгде күштер» </p><p> Дескриптор</p><p> 1.Электр тогының анықтамасын біледі. </p><p> 2.Электр тогының әсерлерін ажырата аладың </p><p> 3. Электр қозғаушы күштің формуласын меңгерген.</p><p> Есептер шығару. </p><p>1.Ток көзі ішінде10 Кл заряды бір полюсінен екінші полюсіне тасымалдау үшін бөгде күштер 30 Дж жұмыс атқарды.</p><p> 2.Ток көзінің ЭҚК-і 250Дж-ға тең заряды 20нКл зарядты бөлгенде бөгде күштердің жасаған жұмысы неге тең. </p><p> 3.Нүктелер арасындары потенциалдар айырмасы 100 В, 400 дж энергия жұмсағанда осы нүктелер арасында орын ауыстыратын заряд неге тең. </p><p> Дескриптор </p><p> 1.Есептің шартын дұрыс жаза біледі.</p><p> 2.ХБЖ-келтіре алады.</p><p> 3.Формуласын жазып және есептеуде қолдана біледі. </p><p>Бағалау: «От шашу» </p> | <p>Плакат,маркер, стикер, түрлі түсті қағаздар.</p><p> Постер қорғау </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e344949a23fb.png" style="width: 107px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e344959e0f4a.png" style="width: 107px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e34496c65cfa.png" style="width: 101px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e34497bd6613.png" style="width: 101px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e34498d1b055.png" style="width: 98px;"></p><p>Бас бармақ арқылы бағалау.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e3449b9d4970.png" style="width: 179px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e3449db15c40.png" style="width: 196px;"><br></p> |
Сабақтың соңы |
<p>Сабақты қорытындылау.</p><p> «Сөз тізбегі»</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e344a83b0ce1.png" style="width: 184px;"> </p><p> Ток күшінің өлшем бірлігі? </p><p> 1. Өткізгіштің көлденең қимасы арқылы қандай да бір уақыт аралығында тасымалданатын электр мөлшерінің сол уақыт аралығына қатынасын ... де атайды? 2. Амперметрді тізбекке қалай жалғаймыз?</p><p> 3. Тізбектің берілген бөлігінде заряд орын ауыстырғанда, электр өрісінің атқарған жұмысының осы зарядқа қатынасы </p><p> 4. Ерітінділерге болатын тоқтың әрекеті? </p><p> 5. Өткізгіш бойымен ток өтсе ол қызады. Осы әрекет қалай аталады? </p><p> 6. Тұрақты ток көзін тапқан ғалым</p><p> 7. Атом құрылысы </p><p> 8. Тоқ көзі </p><p> 9. Кедергіге вольтметр қалай жалғанады?</p><p> (Кері байланыс) «Таңдау» әдісі.</p><p> 1. Маған сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. </p><p> 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. </p><p> 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым. </p><p>4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым </p><p> 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін. </p> | |
Рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
Пікірлер(0)