№ 6 зертханалық жұмыс. «Өткізгіштерді параллель жалғауды зерделеу»

Арыстанова Даурия Жумекеновна
Арыстанова Даурия Жумекеновна
Ақтөбе
Темір
С.Бəйішев орта мектебі
Физика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Тұрақты электр тогы
Тақырып:

№ 6 зертханалық жұмыс. «Өткізгіштерді параллель жалғауды зерделеу»

31.01.2020
21
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>8.4.2.10 – өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын біледі;</p><p> 8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау;&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар: Өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын біледі; </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: Өткізгіштерді параллель жалғаудың заңды- лықтарын эксперимент арқылы анықтайды; </p><p> Кейбір оқушылар: Эксперимент арқылы алынған нәтижелерді пайдаланып, графигін тұрғызады&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Тілдік дағдылар: Зертханалық жұмыспен танысады (оқылым); </p><p> Жұмыстың мақсатын жазады (жазылым) </p><p> Терминология: Кернеу, кедергі, ток күші, параллель, өткізгіш сымдар, амперметр, вольтметр, Ом, Вольт, Ампер, лампа, реостат.</p><p> Сөз тіркестері: </p><p> 1. Өткізгішті параллель жалғастыру деген не? </p><p> 2. Өткізгішті параллель жалғағанда қандай шамалар бірдей? </p><p> 3. Өткізгішті параллель жалғағанда кедергі неге тең? </p><p> 4. 1/R = 1/R1+1/R2, U = U1 = U2, I = I1 + I2</p><p> 5. Амперметр тізбекке қалай жалғанады?</p><p> 6. Вольтметр тізбекке қалай жалғанады?&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: <p>Өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын біледі;&nbsp;</p><p> Өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтайды; </p><p>Эксперимент арқылы алынған нәтижелерді пайдаланып, графигін тұрғызады&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу
Пәнаралық байланыс: Сызу, математика,технология.
Бастапқы білім: Өткізгіштерді тізбектей жалғау

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>Ұйымдастыру кезеңі. </p><p> Сәлемдесу. </p><p>Сабақ құралдарын түгендеу. </p><p> Үй тапсырмасын сұрау.</p><p> «Қатесін тап» әдісі ( интерактивті тақтадағы суретке қарап, қатесін табу)</p><p> </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e343dec1e9cd/images/5e34401c84c7a.png" style="width: 150px;"><br></p><p>ҚБ. КБ.&nbsp; «Кері ой қозғау»</p><p> Топқа бөлу «Сөз шешу» (берілген сөздің дұрысын жазу)</p><p> 1 топ: декергі </p><p> 2 топ: кенруе </p><p> Сөзді анықтау сұрақтары:</p><p> 1. Шаманың атауы</p><p> 2. Белгіленуі, өлшем бірлігі</p><p> 3. Формуласы</p><p> 4. Бұл құрал тізбекке қалай жалғанады?&nbsp;&nbsp;</p> <p>сурет </p><p><br></p><p><br></p><p> Сөздер (кері жазылған)&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

<p>№ 6 зертханалық жұмыс: «Өткізгіштерді параллель жалғауды зерделеу» </p><p> Жұмыстың мақсаты: өткізгіштерді параллель жалғау заңдарын тексеру.</p><p> Приборлар мен материалдар: 3 амперметр, 3 вольтметр, ток көзі, қосу сымдары, кілт, 2 сым резистор, реостат.</p><p> Жұмыстың барысы:&nbsp;&nbsp;</p><p>1. Электр тізбегін сұлба бойынша жинаңдар. (сурет)</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e343dec1e9cd/images/5e3440cc3330f.png" style="width: 243px;"><br></p><p> 2. V1, V2 вольтмтерлерінің көрсетулерін жазыңдар. </p><p> 3. А1, А2 амперметрлерінің көрсетулерін жазыңдар.</p><p> 4. Iж=I1+I2 есептеңдер.</p><p> 5. Бөліктің жалпы кедергісін 1/R=1/R1+1/R2 формулалары бойынша есептеңдер </p><p> 6. Өлшеу нәтижелерін кестеге түсіріңдер.&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;I1,A&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; I2,A&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; U1,B&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; U2,B&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;R1,Oм&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;R2,Oм&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; R”ж,Ом&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Rж,Oм&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;<br></p><p>7. Қорытынды жасаңдар </p><p> ҚБ. КБ. «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» </p><p> (әр топ өз қорытындыларын жасайды, жұлдызшалар беріледі)</p><p> Жеке жұмыс:</p><p> Есептер шығару </p><p> 1. Кедергілері 20 Ом және 30 Ом болатын екі резистор кернеуі 24В электр тізбегіне жалғанған. Екі резисторды параллель жалғағандағы тізбектегі ток күші қандай?</p><p> 2. Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін тап.&nbsp;&nbsp;</p><p>3. I1 = 1 A R1 = 4 Ом I2 = 2 A R2 = 4 Ом I3 = 3 A R3 = 4 Ом U1 , U2 , U3 тауып, I және U тәуелділік графигін тұрғыз. </p><p> Дескриптор: </p><p> 1.Кедергілерді параллель жалғаудың формуласын жазады</p><p> 2.Физикалық шамалардың мәнін есептейді</p><p> 3.Физикалық шамалардың мәндері арқылы тәуелділік графигін тұрғызады </p><p> ҚБ. КБ. «Тауға өрлеу»&nbsp; &nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e343dec1e9cd/images/5e344242cd530.png" style="width: 124px;"><br></p> <p>Оқулық, мәтіндер, құралдар.</p><p><br></p><p> Жұлдызшалар</p><p><br></p><p> Есеп карточкасы </p><p><br></p><p>Таудың суреті&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

<p>Талқылау сұрақтары: </p><p> 1. Аккумуляторды зарядтау кезінде оның қақпақтарын ашып қояды, неге?</p><p> 2. Қараңғыда қант сындырғанда әлсіз жарқыл байқауға болады. Осыны түсіндір. </p><p> 3. Неге электр сымдарына қонып тұрған құс, жоғары кернеуді қосқанда ұшып кетеді?</p><p> 4. Электр желісіне ұшып келіп қонған құсқа токтың әсері неге білінбейді?</p><p><br></p> <p>Сұрақтар </p><p><br></p><p><br></p><p> Шапалақ соғу&nbsp; &nbsp;</p>

Рефлексия

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5e343dec1e9cd/images/5e34428688237.png" style="width: 182px;"></p><p>ҚБ. КБ. «Рефлексия пирамидасы» (әр сұраққа жауап берген оқушыға шапалақ соғып, шыңға шығуына көмек білдіремін)&nbsp;&nbsp;<br></p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e343dec1e9cd/images/5e3443183d8fa.png" style="width: 179px;"><br></p>

Пікірлер(0)