Әбу Насыр әл - Фараби
Әбу Насыр әл - Фараби
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | Әл Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: – әл Фарабидің өмірбаянын біледі. Оқушылардың көпшілігі: – Трактаттарын айта алады. Кейбір оқушылар орындай алады: – зерттеу жұмыстарын жүргізе алады |
| Күтілетін нәтиже: | «Трактат» сөзінің мағынасын түсінеді. Оның ғылыми жұмыс екенін біледі. Екінші ұстаз деп аталу себебін түсінеді. |
| Бағалау критерийлері: | - «Трактат» сөзінің мағынасын түсінеді. Оның ғылыми жұмыс екенін біледі. - Екінші ұстаз деп аталу себебін түсінеді. - Грек ғалымы Аристотельдің еңбектерін айыра алады - Өз ойларынан ғалымға сұрақтар әзірлей алады. |
| Құндылықтарды дарыту: | Дұрыс әрекет арқылы өз еліне деген сүйіспеншілік |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | www.bilimland.kz, www.imektep.kz, https://itest.kz/ ресурстары |
| Пәнаралық байланыс: | тарих |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. І топ «Отырар» ІІ топ «Екінші ұстаз» ІІІ топ «Трактат» ІҮ топ «Ғалым» Біз сіздермен әдебиттік оқу пәнінде аңыз тақырыбында қай қала туралы айтып едік? |
|
|
Сабақтың ортасы (27 минут) |
Мағынаны тану. Олай болса әлемнің екінші ұстазы Әбу Насыр әл – Фараби туралы бейнероликке көңіл аударайық. https://bilimland.kz/kk ресурсында видеотоптама бөлімінде «Телевизиялық бағдарламалар» оның ішінде «Ұлы адамдар» бөлімінен Абай Құнанбаев Ганс Хрестиан Андерсен Әл – Фараби бейнеролигін көрсету. (04:00-05:49 ) – 1мин 49 сек Оқулықпен жұмыс «Түртіп алу» стратегиясы бойынша балалар кітапты оқып отырып жаңа ақпаратты түртіп алады. Сергіту сәті. (2 минут) «Көңілді күн» әуеніне би қимылдарын жасайды |
|
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........ ой келді. - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. - зерттеу жұмысы арқылы ......... көз жеткіздім. |
|
|
Рефлексия (3 минут) |
"Екі жұлдыз, бір ұсыныс" әдісі |
Пікірлер(0)