Химиялық реакциялардың типтері
Химиялық реакциялардың типтері
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 8.2.2.1 химиялық реакцияларды бастапқы және түзілген заттардың құрамы мен саны бойынша жіктеу |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: реакция типтеріне химиялық теңдеулерді құра біледі Оқушылардың басым бөлігі: реакция теңдеулерін жаза және типтерді ажырата біледі,теңестіре алады. Кейбір оқушылар: реакция теңдеулерін жаза және бір-бірінен ажырата біледі,теңестіре алады. Химиялық реакциялар ерекшеліктерін саралай біледі,есеп шығару дағдылары қалыптасады. |
| Тілдік мақсаттар: | Оқушылар:Химиялық реакция типтеріне қатысты сұрақтарды түсінеді және жауап бере алады, оларды қалай бір –бірінен ажырата білу керектігін түсіндіре алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: қосылу реакциясы, айырылу реакциясы, орынбасу реакциясы, алмасу реакциясы . Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Химиялық реакцияларды бөліп саралау қандай жағдайға негізделген? Сіз неліктен, рекциялардың қосылу,айырылу, орынбасу және алмасу деп аталғанын айта аласыз ба? Жазылым бойынша ұстанымдар: реакция типтері анықтамасын, сызбасын жаза білу |
| Бағалау критерийлері: | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
| Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік – Ел» бағдарламасынан Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | Видео ролик,слайд. |
| Пәнаралық байланыс: | Музыка, қазақ тілі. |
| Бастапқы білім: | Химиялық және физикалық құбылыстарды ажырата білу Химиялық реакциялардың жүру белгілерін білу Химиялық реакция теңдеулерін жаза білу |
| Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
| Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (10) |
1. Сәлемдесу. ә) сабаққа дайындығын тексеру б) оқушылар назарын сабаққа аудару 2.Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында психологиялық тренинг «тілек алаңы», бір- біріне химиялық элементке теңеу арқылы тілек тілейді. (Алтындай ардақты бол, сынаптай жылдам бол,бүгінгі сабақта натрийдей белсенді бол, темірдей денсаулық тілеймін,қиындықтан сутегідей жеңіл өтуіңді тілеймін т.б.) 3.Топтарға бөлу. (1-топ физикалық және 2-топ химиялық құбылыстар. Кәмпиттер арқылы Оқушылардан қысқа тест алынады.\экраннан тест тапсырмасы беріледі, оқушылар қолында үш нұсқалы жауап парағын көтереді, дұрыс жауабы соңынан экранға шығып тұрады\ 1. 2Na + Cl2 2NaCl теңдеуіндегі өнім? а\ Na б\ Cl2 в\ NaCl 2.Теңдеудегі алюминий атомының алдындағы сәйкес коэффициентті табыңыз. Al + O2= Al2O3 а\ 4 б\ 2 в\ 3 3.Дұрыс теңестірілген реакция теңдеуін көрсетіңіз. а\ N2 + 3H2 2NH3 б\ N2 + 3H2 NH3 в\ N2 + H2 NH3 4. HgO= Hg +O2 реакциясындағы реагент? а\ Hg б\ HgO в\ O2 Білу және түсіну Ой қозғау «Қысқаша көрсетілім» реакция типтерін анықтау. Жаңа ұғымдармен жұмыс жасалады. Экраннан химиялық реакциялардың түзілу сызбанұсқасы көрсетіледі: А+ В = АВ АВ = А+ В АВ +С =АС+В АВ +СД = АС +ВД Бұл реакцияларға қандай ортақ белгілер мен ерекшеліктер тән? Жүріп жатқан процесті бір сөзбен қалай атауға болады? «Ойлан –жұптас-бөліс» .Мәтінмен танысып шығады. Мәтін топтарға бөлініп беріледі. І-топ: Қосылу, айырылу реакциясы ІІ-топ: Алмасу, орынбасу реакциясы Берілген мәтінмен таныса отырып, топ ішінде жеке, жұптық, топтық жұмыстар орындалады, талқыланады. Талқыланған жұмысты топ атынан баяндамашы қорғайды. |
Оқулық, мәтіндер. |
|
Сабақтың ортасы (20) |
Қолдану Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау, топ мүшелерінің бірі бағалайды. Тапсырма: Төменде берілген формулаларды реакция теңдеулерімен сәйкестендіріп, коэффиценттерін қойыңыздар, әр топқа тапсырма беріледі.\топтық жұмыс\ 1 топ CuSO4+Fe= 2H2O 2HBr+Mg= К2SO4+2Н2О 2H2+O2= FeSO4+Cu↓ 2КОН+ H2SO4= MgBr2+H2↑ 2 топ 2HCl+Mg= Na2SO4+2H2O Zn+H2SO4= 2KCl+3O2↑ 2KClO3= ZnSO4+H2↑ 2NaOH+H2SO4= MgCl2+ H2↑
«Тәжірибе алаңы» \Химиялық реакциялардың жүруіне мысалдар, электронды тақтада көрсету\ Топаралық білім алмасу. «Таза тақта» жеке жұмыс.\оқулықтағы №6 есеп\ Тақтаға реакция теңдеулері жазылған беттер ілінеді, жекелеген оқушылар осы реакциялардың типтерін тауып, анықтамасын айтады CaO+SiO2= CaSiO3 Fe2O3+2Al=Al2O3+2Fe Fe+2HCl=FeCl2+H2 3KOH+H3PO4=K3PO4+3H2O 2KClO3=2KCl+3O2 H2SO4+2RbOH=Rb2SO4+2H2O Нәтижесінде жазылған тақта «тазарады» .Бағалау бағдаршам Сергіту сәті 1 минут «Қыдырып қайтайық!» би билеу |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер Топтық жұмысқа арналған ресурстар Оқушылар жұптасып, топтасып, қозғалысқа түсіп, сергіп қалады. |
|
Сабақтың соңы (5) |
Ой қорыту Химиялық реакция типтері бойынша ой жинақтау және талдау жасау “Соңғы сөзді маған қалдыр” ойыны арқылы диалог құрау. • Химиялық реакция дегеніміз... • Химиялық реакцияның негізгі типтері... • Реакцияға бір күрделі зат түсіп, нәтижесінде... • Реакцияға бір жай зат және бір күрделі зат түсетін, нәтижесінде… • Екі немесе бірнеше жай заттардан, нәтижесінде...? • Реакцияға екі күрделі зат түсіп..... Химиялық реакция типтері бойынша ой жинақтай алады және талдау жасай алады |
|
|
Рефлексия (5) |
«Өзін-өзі талдау» кестесі Оқушының аты-жөні: Мен сабақта жұмыс істедім Белсенді/ белсенді емес Мен өзімнің жұмысыма Ризамын/риза емеспін Сабақ мен үшін Қысқа / ұзақ болды Мен сабақта Шаршаған жоқпын / шаршадым Менің көңіл күйім Көтерілді / көтерілмеді Сабақтың мазмұны мен үшін Түсінікті / түсініксіз Пайдалы / пайдасыз
Кері байланыс «Шырша ойыншығы» оқушылар сабақты қаншалықты меңгергендігіне байланысты ойыншық түстерін таңдап, шыршаға іледі. «Сары»- толық түсіндім «Көк»-жартылай түсіндім «Қызыл»- маған түсініксіз болды |
Бағалау 
Бағалау үш шапалақ

Пікірлер(0)