Ақпаратты өлшеу

Бозмбекова Айнур Сабыржановна
Бозмбекова Айнур Сабыржановна
Жамбыл
Тараз
№47 орта мектебі
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары
Тақырып:

Ақпаратты өлшеу

04.12.2019
157
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: ақпарат көлемін өлшеудің алфавиттік әдісті қолдану  Көпшілік оқушылар: ақпарат көлемін алфавиттің қуаттылығын анықтай алу  Кейбір оқушылар: ақпарат көлемін анықтау әдістерін талдау  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут Ой қозғау)

1.Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.&nbsp; Көңілді тілектер &nbsp;&nbsp; «Мозайка» әдісі&nbsp; Сыныпты Гигабайт және Терабайт деген жазулар қиындысы&nbsp; арқылы 2 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. &nbsp; &nbsp;&nbsp; Сұрақтарға жауап беру:&nbsp; • Сізде флешкалар бар ма?&nbsp; • Олардың көлемі қандай? &nbsp; • Бұл көлем нені білдіреді және оған қанша ақпарат сақтауға болады? &nbsp; • Ішкі қатты дискілермен СD&nbsp; және DVD дискілерінің өлшем бірліктерінің айымашылықтарын атау. &nbsp;&nbsp; <br>

Сабақтың ортасы

(Топтық жұмыс 13 мин Жұптық жұмыс 7 мин Топтық жұмыс 12 мин)

1. Тапсырма &nbsp;&nbsp; Білу және түсіну&nbsp; 1. Ақпаратты өлшеу бірліктері атаңдар?&nbsp; 2. Ақпаратты өлшеуде қандай екі тәсілді белгілейсіңдер?&nbsp; 3. Алфавиттік тәсіл деп нені айтамыз?&nbsp; 4. «Алфавиттің қуаттылығы» түсінігі нені білдіреді?&nbsp; 5. Алфавиттік тәсілді қай кезде қолданған ыңғайлы? &nbsp; &nbsp; «Жигсо» әдісі арқылы оқушылар жұмыс жасайды.Түсінгендерін ортада талқылайды &nbsp;&nbsp; Дескриптор: &nbsp; 1. Ақпарат өлшемін анықтау тәсілін біледі.&nbsp; 2. Ақпарат өлшемімен айырмашылығын біледі.&nbsp; ҚБ. Ауызша мадақтау, ынталандыру &nbsp; &nbsp;&nbsp; 2. Тапсырма&nbsp; «Шаршы» әдісі арқылы оқушылардың дәлелдемесі мен келтіре үйренеді.&nbsp; Қуаттылығы 8-ге&nbsp; тең алфавиттің әр бір таңбасын екілік код арқылы кодтаңдар? &nbsp;&nbsp; Ретт 1 2 3 4 5 6 7 8&nbsp; код 000 001 010 011 100 101 110 111&nbsp; Ретт 9 10 11 12 13 14 15 16&nbsp; код 1000 1001 1010 1011 1111 10000 10001 10010&nbsp; Дескриптор: &nbsp; 1. Ақпарат көлемін анықтаудың&nbsp; өлшемін біледі;&nbsp; 2. Алфавиттік тәсілді қолдану кезінде мәтіннің ақпараттық көлемін анықтайды;&nbsp; 3. Ақпаратты бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірліктерін ауыстыдарды.&nbsp; ҚБ. Ауызша мадақтау, ынталандыру &nbsp;&nbsp; 3. Тапсырма&nbsp; «Фишбаун» әдісі &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Оқушылар балық қаңқасын сызады&nbsp; Жоғарғы қабырғаларына өткен тақырып туралы сұрақтар жазады. Келесі топ төменгі қабырғаларына жауып жазады. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Дескриптор: &nbsp; 1. Әртүрлі&nbsp; өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыра алады. &nbsp;&nbsp; ҚБ. Смайликтер арқылы бағалау &nbsp; Информатика 8 сынып оқулығы &nbsp;&nbsp; Интербелсенді тақта &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; А4 парағы &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Плакат, маркер &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Плакат, маркер &nbsp;

Сабақтың соңы

(3 мин)

Үй тапсыпмасы&nbsp; 1.Қандай сөйлем бізге ақпарат болады, ал қайсысы ақпарат бола алмайды?&nbsp; 2.7 килобайтта неше бит бар?&nbsp; 3. CD дискіге қанша ақпарат сияды, ал DVD дискіге қанша ақпарат сияды? &nbsp; 4. Қандай ақпарат тасығыштарда үлкен орын алады? &nbsp; 5. Бейне /видео/ ақпарат пен дыбыстық /аудио/ ақпарат көлемінде қандай айырмашылықтар бар? Қандай ақпарат тасығыштарды білесіңдер?&nbsp; 6.Адам миының ақпарат сиымдылығы орташа есепте нешеге тең?&nbsp; Жеке жұмыс &nbsp; Кері байланыс:&nbsp; Сабақтан үйренген, білген, алған әсерлерін &nbsp;&nbsp; Стикер &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Ғалам-тор арқылы іздену &nbsp;

Қосымша ақпарат

<br>

Файлдар:

Файлды ару информатика

Пікірлер(0)