Қауіпсіздік ережесі. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету. (60-м жүгіру)

Нұрлыбек Орынбек Нұрлыбекұлы
Нұрлыбек Орынбек Нұрлыбекұлы
Еңбекші мектеп-балабақшасы
Ақтөбе
Еңбекші мектеп-балабақшасы КММ
Дене шынықтыру
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларын қалыптастыру
Тақырып:

Қауіпсіздік ережесі. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету. (60-м жүгіру)

29.01.2020
45
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <b>5.3.4.4.</b> Денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік техникасынан хабардар болу.&nbsp;&nbsp;
Сабақтың мақсаты: <p><b>Барлық оқушылар орындай алады:</b> </p><p> Қысқа қашықтыққа жүгіру кезіндегі қауіпсіздік техникасынан хабардар болады.</p><p> Денсаулықты нығайту жаттығуларын үйренеді.</p><p> Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйренеді.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Оқушылардың көпшілігі орындай алады:</b></p><p><b> </b> Денсаулықты нығайту жаттығуларын,дене қыздыру жаттығуларын еркін меңгереді. </p><p> Қысқа қашықтыққа жүгіру кезінде жаттығуларды соңына дейін жеткізеді.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Оқушылардың кейбірі орындай алады:</b></p><p> Қауіпсіздік ережесін сақтай отыра ,қысқа қашықтыққа жылдам жүгіре алады.</p><p> Денесаулықты нығайту жаттығуларын өз бетінше үйреніп, орындай алады.&nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><b>Пәндік лексика және терминалогия:</b></p><p> Сөре-старт-shelf; Мәре –финиш-finish;</p><p> Уақыт өлшегіш-секундомер-stopwatch; </p><p> Ысқырғыш –свисток-whistle;</p><p> Жүгіру жолағы-беговая дорожка-treadmill.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <b>«Мәңгілік Ел» </b>бағдарламасынан: Өмір бойы білім алу, құрмет,ынтымақтастық, ашықтық.&nbsp;&nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>https://www.youtube.com/watch?v=LzjXFQx4T5Q </p><p> Қысқа қашықтыққа жүгіру кезінде сөреден шығу техникасы.&nbsp;&nbsp;</p>
Пәнаралық байланыс: Физика,биология, орыс тілі,ағылшын тілі.
Коммуникативті оқыту: Диалог: <p><b>Талқылауға арналған сұрақтар:</b></p><p> Қысқа қашықтық жүгіру дегеніміз не?</p><p> Қысқа қашықтыққа жүгірген кезде , жүгіру қай жерден басталады?</p><p> Қысқа қашықтыққа жүгірген кезде , жүгіру қай жерден аяқталады? </p><p><b> Неліктен екенін айта аласыңдар ма?</b></p><p> Қысқа қашықтыққа жүгіру кезінде жылдамдық қандай болуы керек? </p><p>Неліктен? </p><p> Қысқа қашықтыққа жүгіру арқылы адамның қандай қасиеті жақсы дамиды?&nbsp; &nbsp;</p>
Блум таксономиясы: Білу,тану,түсіну,қолдану.
Ишара: <p>Төреші ишараттары:&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Сөреге! Дайындал! Жүгір!</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>Спорт алаңына еніп келе жатқан оқушылармен сәлемдесу.</p><p><b>Психологиялық ахуал:</b></p><p>Сабаққа келген оқушылардың көңіл күйін бір қалыпқа келтіріп, белсенді атмосфера қалыптастырып алу.&nbsp;</p><p><b>«Ақылдың алты ойлау қалпағы» әдісі</b></p><p>Оқушылардың қолдарына алдын-ала дайындалған (үш түсті ) қағаздар таратылады. Түстеріне байланысты топқа бөлінеді<b>.</b></p><p><b> Топтық жұмыс:&nbsp;</b> Үш топтың мүшелері қолдарындағы қиындылардың келесі жақ бетіндегі суреттерді құрастырған кезде жүгіруге байланысты бейнелер пайда болады.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Блум таксономиясы: білу,тану:&nbsp;</b>Оқушылар жауабын білу арқылы сабақтың толық тақырыбын хабарлаймын.</p><p><b>Белсенді оқыту:</b></p><p><b>Диалог: «INSERT»әдісі Топтық жұмыс:&nbsp;&nbsp;<br></b>Диалог арқылы оқушылардың бүгінгі өтілетін сабақ туралы не білетіндігін сұрап аламыз. Диалог барысында топқа жалпы сұрақтар қойылады. Шәкірттер «INSERT»әдісі арқылы жаңа материалмен таныса отырып, мәлімет жинайды.&nbsp;</p><p><b>Талқылауға арналған сұрақтар:</b></p><p><b> </b> Қысқа қашықтық жүгіру дегеніміз не?</p><p> Қысқа қашықтыққа жүгірген кезде , жүгіру қай жерден басталады?</p><p> Қысқа қашықтыққа жүгірген кезде , жүгіру қай жерден аяқталады?&nbsp;&nbsp;</p><p><b>АКТ қолдану: «Кинометафора» әдісі: </b>Мұғалім берген мәліметтерді көзбен көру арқылы әрі қарай «Кинометафора» әдісі арқылы бақылайды, түсінеді . Топ болып бейне тақтаға назар аударады.&nbsp;</p><p><a href="https://www.youtube.com/watch?v=LzjXFQx4T5Q" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=LzjXFQx4T5Q</a></p><p><b>Топтық жұмыс:</b></p><p><b>&nbsp; Диалог: «Кластер» әдісі Топтық жұмыс:&nbsp;&nbsp;</b></p><p>Білім алушылар тақырып туралы түсінгендерін «Кластер» әдісі арқылы пысықтайды. <b>Неліктен екенін айта аласыңдар ма?</b></p><p> Қысқа қашықтыққа жүгіру кезінде жылдамдық қандай болуы керек?</p><p> Неліктен? Қысқа қашықтыққа жүгіру арқылы адамның қандай қасиеті жақсы дамиды?&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Тілдік мақсат: «Буклет» әдісі Жұптық жұмыс:&nbsp;</b></p><p>Оқушылардың жүгіруге байланысты терминдерден хабардар ету. Оқушылар жұптасып тұрып «Буклет» әдісі арқылы білгендерін ,түйгендерін бір –біріне айтады.&nbsp;</p><p><b>Блум таксономиясы: түсіну&nbsp;&nbsp;</b></p><p><b>Пәндік лексика және терминалогия:</b> </p><p> Сөре-старт-shelf; </p><p> Мәре –финиш-finish; </p><p> Уақыт өлшегіш-секундомер-stopwatch; </p><p> Ысқырғыш –свисток-whistle; </p><p> Жүгіру жолағы-беговая дорожка-treadmill.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Рухани құндылықтар: «Жақсарту жөніндегі нұсқаулық» әдісі Топтық жұмыс:&nbsp;&nbsp;</b></p><p>Оқушыларды патриоттық сезімге баулу, жақсы азамат болуға тәрбиелеу. «Жақсарту жөніндегі нұсқаулық» әдісі арқылы оқушыларға рухани бағыт-бағдар беру. «Мәңгілік Ел» бағдарламасынан: Өмір бойы білім алу, құрмет,ынтымақтастық, ашықтық.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>ЖДЖ: «Айна»әдісі Топтық жұмыс:&nbsp;&nbsp;</b></p><p>Саптық жаттығулар </p><p> - сапқа тұру, бұрылулар,саптық адымдар.</p><p>- бір қатардан екі қатарға тұру. </p><p> Жүру. - Аяқтын ұшымен қол жоғарыда. </p><p> - Қол желкеде, өкшемен жүру. - қол белде табанның сыртымен жүру. - қол белде табанның ішімен жүру. </p><p> Жүгіру. - тізені көтере жүгіру. - өкшені артқа көтере жүгіру.</p><p> Ж.Д.Ж.</p><p> Бастапқы қалып қол белде басты 4 рет сол жаққа айналдыру, 4 рет оң жаққа айналдыру. Бастапқы қалып сол қол белде, оң қол жоғарыда, аяқ иық көлемінде. 1-2 сол жаққа еңкею, 3-4 оң жаққа еңкею. Бастапқы қалып аяқ иық көлемінен алшақ қол белде. 1- сол аяққа еңкейеміз,2- ортаға еңкею,3- оң аяққа еңкею, 4- бастапқы қалып. Бастапқы қалып қол белде аяқ иық көлемінде.1- қол жоғарыда,2- алға еңкею,3- қол алдыда отыру, 4- бастапқы қалып. Сол аяқ алдыда оң аяқ артта қол тізеде.1-2-3 –сол аяққа қарай отыру,4-секіріп аяқты ауыстыру.&nbsp;&nbsp;</p> <p>Спорт алаңы Оқушылардың бірін-біріне кедергі келтірмеуін қадағалау </p><p> Бөлінген топтардың алаңда дұрыс ,бір-біріне кедергі келтірмейтіндей орналасуын бақылау&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p>Бейне тақта, колонка, ноутбук.</p>

Сабақтың ортасы

<p><b>Саралау:</b>Жаңа тақырыпты игеру. Техника қауіпсіздігін түсіндіру және қауіпсіздіктің алдын алу шараларын оқушыларға таныстыру. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасы: - «Сөреге!», «Дайындалыңдар!», «Жүгір!» командаларын түсіндіру және орындату.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e316ed8b6842/images/5e31855d82bfb.png" style="width: 163px;">&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e316ed8b6842/images/5e31855e41b5c.png" style="width: 171px;"></p><p>«Дайындал» деген бұйрықта аяқтар жартылай жазылып, денені алға қарай ұсындырамыз.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e316ed8b6842/images/5e31858dd663b.png" style="width: 266px;"></p><p>&nbsp; &nbsp;«Жүгір» деген бұйрықта бар екпіні мен аяқты жылдам қолды алға артқа сермеп, 20 метрге максимальді қарқын алғанша жиі-жиі басып жүгіреді.</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e316ed8b6842/images/5e3185aab7cb8.png" style="width: 255px;"></p><p><b>Блум таксономиясы: қолдану&nbsp;&nbsp;</b></p><p>Оқушыларды қос-қостан қысқа қашықтыққа жарыстыру. Жарыстыру барысында оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейі байқалады. Содан соң оқушыларды деңгейлеріне қарай үш топқа бөлемін.&nbsp;</p><p><b>А-тобы </b>. Бұл топтағы оқушылар денсаулықты нығайту жаттығуларын жасай алады. Қауіпсіздік техникасын толық білмейді . Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасы кезінде шатасады.&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp;&nbsp;<b>Тапсырма:-&nbsp; </b>Денесаулықты нығайту жаттығуларын қайталау.Жүгіруге дайындық жасау. Қауіпсіздік ережелерінің,жүгіру техникаларының білмеген жерлерін бір-біріне үйрету.. Жүгіру кезінде мәреге дейін дұрыс жүгіріп, аяқтау.</p><p><b>«Үштік» әдісі: Жұптық жұмыс&nbsp;&nbsp;</b></p><p>Өз қателіктерін түзеу үшін «Үштік» әдіс арқылы үш оқушыны бір жұп қылып біріктіреміз. Үйретілген оқу бағдарламасын үшеуі бірігіп ,білгендерін ортаға салып, жаттығуларды қайталап , қателіктерін түзеулері керек.&nbsp;</p><p><br></p><p><b>В-тобы. </b>Денсаулықты нығайту , дене қыздыру жаттығуларын еркін меңгерген. Қысқа қашықтыққа жүгіру кезінде қауіпсіздік техникаларын дұрыс орындайды. Қысқа қашықтыққа жүгіру кезінде , сөреден шығу сәтінде қателеседі.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Тапсырма:</b>Жүгіру техникасын үйрену үшін әртүрлі жаттығулар жасап, сөреден шығуды көбірек қайталау</p><p><b>«Жақсарту жөніндегі нұсқаулық» әдісі Жұптық жұмыс&nbsp;&nbsp;</b></p><p>В-тобы құрамындағы оқушылар өзара жұптасып «Жақсарту жөніндегі нұсқаулық»әдісі арқылы өз іс-қимыл әрекеттерін жақсартуға тиісті.</p><p><b>С-тобы.</b> Қысқа қашықтыққа жүгіру кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды. Жүгіру техникаларын толық біледі, жылдам жүгіре алады. Денсаулықты нығайту жаттығуларын бір көргеннен үйреніп, жасай береді.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Тапсырма: </b>Денсаулықты дамыту жаттығуларын жетілдіру.Өзара қысқа қашықтыққа жарысу. Уақытқа жарысу</p><p>&nbsp; <b>«Бірлескен жұмыс дағдысын қалыптастыру» әдісі. Жұптық жұмыс&nbsp;&nbsp;</b></p><p>Жоғарыда аталған топтағы оқушылар өз қабілеттерін өте жақсы көрсете біледі. Ендігі кезекте олар жұптасып алып, «Бірлескен жұмыс дағдысын қалыптастыру» әдісі арқылы іс-әрекеттерін әрі қарай дамытаулары керек.&nbsp;</p><p><b>Жоғарыда аталған саралау арқылы дескриптор бердім:</b></p><p><b>А тобы: </b> Қысқа қашықтыққа жүгірудің қауіпсіздік техникасын біледі. Денсаулықты нығайту жаттығуларын дұрыс орындайды. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын меңгерген, белгіленген жерді соңына дейін жүгіріп өтеді. </p><p><b> В тобы:</b> Қысқа қашықтыққа жүгіру кезінде қауіпсіздік техникаларын бұзбайды. Жақсы есіне сақтаған. Қысқа қашықтыққа жүгіргенде төменгі сөреден дұрыс шыға алады.</p><p><b> С тобы:</b> Жүгіру кезінде қауіпсіздік ережесін бұзбай, жүгіру техникасын мүлтіксіз орындайды. Денсаулықты нығайту жаттығуларының білгендерін әрі қарай дамытады. Қысқа қашықтыққа жылдам жүгіре алады . Сабақтың мақсатына жеткендігімді айқындап, анықтау үшін оқушыларды қос-қостан қысқа қашықтыққа (60м) жүгіртемін.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

<p><b>Дескриптор:</b></p><p><b> </b> І . Қауіпсіздік техникасын біледі. Қысқа қашықтыққа жүгіруді толық жүгіріп өтеді.</p><p> ІІ . Қауіпсіздік техникасын жүгіру кезінде дұрыс сақтайды. Төменгі сөреден жылдам шығып , жүгіруді дұрыс аяқтайды. </p><p> ІІІ . Жүгіру техникасын өте жақсы меңгерген. Қауіпсіздік техникасын сақтап , бар жылдамдығымен жүгіреді. Жүгіру кезінде жақсы көрсеткіш көрсетеді.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Кері байланыс:&nbsp; </b>&nbsp;«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы .&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>

Рефлексия

<p>&nbsp; «Нысана» әдісін қолданамын. Нысанаға жапсыру үшін топтағы оқушыларға стикерлер таратылып беріледі: </p><p> 1. Мен сабақты түсіндім! Қауіпсіздік ережесін толық білемін! Қысқа қашықтыққа жүгіру маған өте ұнады! – деген оқушылар болса ,стикерді нысананың дәл ортасындағы сары түсті дөңгелектің ішіне апарып жапсырады. </p><p> 2. Мен сабақты түсіндім! Бірақ қауіпсіздік ережесін әліде дұрыстап түсінуім керек! Қысқа қашықтыққа жүгіру ұнады!- деген оқушылар болса, стикерді қызыл түсті шеңберге апарып жапсырады. </p><p> 3. Мен сабақты дұрыс түсінбедім! Маған әлі де қауіпсіздік ережесін түсіну керек! Қысқа қашықтыққа уақытқа жүгіру қиынға соғады!- деген оқушылар шеңбердің ең сыртқы көк бөлігіне стикерді апарып жапсырады.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e316ed8b6842/images/5e318812a7351.png" style="width: 140px;"><br></p>

Пікірлер(0)