Жылытқыш құралдаор

Калина Камшат Куанышбековна
Калина Камшат Куанышбековна
Ақмола облысы
Есіл қаласы
СШ №3
Жаратылыстану
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Жарық
Тақырып:

Жылытқыш құралдаор

29.01.2020
202
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 1.5.4.1- жылыту құрылғыларын анықтау
Сабақтың мақсаты: <p>Жылытқыш құралдар туралы білу. </p><p>Түрлі жылытқыш құралдардың үйді жылыту үшін қажет екенін түсіну. </p><p>Жылыту құралдарының қолдану ортасын анықтау.</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Жылытқыш құралдардың атаулары</p><p>Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы</p><p>Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Жылытқыш құралдарға нелер жататынын білетін болады</p><p>Оқушылар түрлі жылытқыш құралдардың үй - жайды жылыту үшін қажет екенін түсінетін болады.</p>
Бағалау критерийлері: <p>1. Жылытқыш құралдар туралы біледі.</p><p>2. Түрлі жылытқыш құралдардың үйді жылыту үшін қажет екенін түсінеді.</p><p>3. Жылыту құралдарының қолдану ортасын анықтайды.&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау</p><p>Қарым - қатынас жасау қабілеті жауапкершілік</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары:
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, көркем еңбек
Бастапқы білім: Жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін біледі.
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс - әрекет

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p><b>1. Ұйымдастыру кезеңі:</b></p><p>Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін, оқу құралдарын тексеру.</p><p><b>Білу. 2. психологиялық ахуал</b></p><p>суық, суық жел соқты,</p><p>не істейміз балалар?</p><p>Секірейік, жылынайық. (орындарына жүгіру)</p><p>Ысқылап біз алақан (Алақандарын ысқылайды),</p><p>Жүгірейік жалаулатып (қолдарын желбіретеді)</p><p>&nbsp;- Қане, балалар, жылыну үшін біз бес - бестен бірігіп 3 топ құрайық.</p><p>Оқушылар 3 топқа бөлінеді.</p><p>Енді ойланып көріңдерші суық жел соққан кезде өз денелеріңнен қандай өзгерістерді байқадыңдар?</p><p>Біз жылыну үшін қандай қимылдар жасадық? (жүгірдік, секірдік, алақан ысқыладық).</p><p>- Қай мезгілдерде суық күндер болады?</p><p>- Ал суық мезгілдерде үйде, мектепте күні бойы жүгіріп, секіріп, алақанды ысқылап жылыну мүмкін емес. Сондықтан суық мезгілінде ғимараттарды қалай жылытуға болады?</p><p>психологиялық ахуал арқылы оқушыларға сабақтың тақырыбын хабарлау. Олай болса, балалар, біз бүгін сіздермен үйді жылытатын жылытқыш құралдармен танысатын боламыз. Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: Жылытқыш құралдар деп аталады.</p><p><b>Түсіну. (Ж) </b>Кітаппен жұмыс. "Балалар философиясы" әдісі арқылы суреттерді сөйлету.</p><p><b>1. Негеш пен Эвриканың саяхатқа шыққан уақыттағы іс – әрекетін жұпта әңгімелейді. </b></p><p><b> 2. Негеш пен Эвриканың үй ішіндегі іс – ірекетін жұпта әңгімелейді. </b></p><p> 1. Негеш пен Эврика неге тоңды?</p><p> 2. Олар жылыну үшін не істеді? </p><p> 3. От жағу үшін балаларға кімнің көмегі қажет болды? </p><p> 4. Өздігінен от жағуға бола ма? </p><p> 5. Суреттен қандай жыл мезгілін байқадыңдар? </p><p> 6. Қыс мезгілі екенін қандай белгілеріне қарап білдіңдер?</p><p> 7. Негеш пен Эврика не істеп жатыр?</p><p> 8. Олар жылыну үшін нені пайдаланды? </p><p> 9. Пеш ненің көмегі арқылы жылытылды? </p><p>10. Үйді жылыту үшін нені пайдаланамыз?</p><p> Жылытқыш құралдар деп - жылу беретін және тарататын, үйді жылытып әрі жайлы ететін құралдарды атайды.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p>Дескриптор: - Негеш пен Эвриканың күннің салқындығынан тоңғанын айтады</p><p>- олар жылыну үшін от жаққанын айтады - </p><p>от жағу үшін балаларға үлкен кісінің көмегі қажет болғанын айтады</p><p> - балаларға өздігінен от жағуға болмайтынын айтады </p><p> - суретке қарап қыс мезгілі екенін анықтайды </p><p> - қыс мезгілі екенін даладағы өзгерістерге қарап білетін болады</p><p> - қыс мезгілі екенін балалардың үстіндегі киімдеріне қарап білетін болады. </p><p> - Негеш пен Эвриканың пешке қолдарын жылытып тұрғанын айтады</p><p> - олар жылыну үшін жылытқыш пешті қолданғанын айтады </p><p> - пештің электр тогы арқылы жылытылып тұрғанын айтады </p><p> - үйді жылыту үшін жылыту құралдарын пайдалану керек екенін біледі. </p><p><b> ҚБ «Жетістік баспалдағы»&nbsp; </b>&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p> <p>Күнбағыстың үстіндегі шөнжік.</p><p>мультфильмі https://www.youtube.c om/watch?v=FJgXJh1 yv8s Сұрақтарға суреттер.</p><p><br></p>

Сабақтың ортасы

<p><b>Қолдану. (Ж) </b>«Семантикалық карта» әдісі (бірнеше заттардың арасынан жылытқыш құралдарды тауып, Жылытқыш құралдардың қасына + белгісін қояды) </p><p><br></p><p><b> Дескриптор:</b>&nbsp;</p><p>- Жылытқыш құралы батареяны тауып белгілейді. - жылытқыш құралы алауошақты тауып белгілейді. </p><p> - жылытқыш құралы пешті тауып белгілейді.</p><p> - жылытқыш құралы электрлік пешті тауып белгілейді. </p><p><b>ҚБ Оқушылар бірін-бірі тексереді&nbsp;&nbsp;</b></p><p><b>Талдау (Т) «Жаңалық ашамыз»</b> әдісі арқылы оқушылардың зерттеу жұмыстарын қалыптастыру.<b> </b></p><p><b> 1-топ. «Кішкентай ғалымдар»</b> әдісі арқылы болашақтағы жылыту құралдарының макетін мүсіндейді.<b> </b></p><p><b> 2-топ. Эксперимент жүргізу. </b>Қауіпсіздік ережесімен таныстыру. Оқушылар жылытқыш құралдарды тоққа қосып көреді. Жылытқыш құралдан не байқағандарын айтады.</p><p><b> 3-топ. «Венн диаграммасы» </b>әдісі арқылы көп қабатты үйлер мен жер үйлерге арналған жылытқыш құралдарды бөліп алады. Ортақ қасиеттерін табады.<b> </b></p><p><b> Дескриптор:</b></p><p> - өз қиялдарынан туған жылытқыш құралының макетін мүсіндей алады.</p><p> - оқушылар жылытқыш құралдарды мұғалімнің көмегімен қоса алады.</p><p> - жылытқыш құралдардан жылы ауа шыққанын байқайды. </p><p> - жылытқыш құралдардан суық ауа шыққанын байқайды. </p><p> - көпқабатты үйге пайдаланатын жылытқыш құралы батареяны таба алады. </p><p> - жер үйге пайдалануға болатын жылытқыш құралы алау ошақты таба алады. </p><p> - жер үйге пайдалануға болатын пешті таба алады.</p><p> - жер үй мен көпқабатты үйге ортақ жылыту құралы электрлі пешті таба алады.&nbsp; &nbsp;</p> Жылыту жабдықтарының суреттері, жұмыс қағаздары

Сабақтың соңы

<ul><li><b>Жинақтау «Проблеманы шешу» әдісі </b></li><li><b>(топтарда ой қозғау)</b></li><li><b> Сұрақтар:</b> </li><li> Киіз үй дегеніміз не? </li><li> Киіз үйде батарея орнатуға бола ма?</li><li> Киіз үй де жылыну үшін не істеуге болады? </li><li><b> Ақпарат</b></li><li><b> Дескриптор:</b></li><li> - киіз үйдің ежелгі ата – баларымыздың тұрағы болғанын айтады. </li><li> - киіз үйдің жиналмалы екенін айтады. </li><li> - киіз үйдің көшіп – қонуға қолайлы екенін айтады. </li><li> - білгендерінше киіз үйдің құрылысын атап өтеді. (мұғалім көмегі арқылы) </li><li> - киіз үйде батарея орнатуға болмайтынын айтады, дәлелдейді.</li><li> - киіз үйде жылыну үшін жер пеш орнатуға болатынын айтады.</li></ul>

Рефлексия

<b>ҚБ «Баспалдақ» арқылы өзін-өзі бағалау&nbsp;&nbsp;</b>

Пікірлер(0)