Әлемді өзгерткен жаңалықтар
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Компьютер және кауіпсіздік
Тақырып:
Әлемді өзгерткен жаңалықтар
28.11.2019
296
9
Осы сабақта жететін мақсаттар (оқу жоспарына сілтеме) | 5.1.3.1 -ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеу |
Оқу мақсаттары | Оқушылардың қолжетімді файлдардың жұмыс істеу дағдыларын дамыту. |
Сабақтың мақсаттары: | <p><b>Барлық оқушылар:</b> </p><p> - оқушылар тақырыптар бойынша компьютерді пайдаланып түрлі жобалар жасай алады, жобаны іске асыру үшін қажетті ақпаратты таба алады және іріктейді, Аяқталған жобаның бағалау критерийлерін талқылайды және толықтырады.</p><p> <b>Көптеген оқушылар:</b></p><p> - ақпараттарды талдайды, жобаны құруды үйренеді, компьютерлік бағдарламалар арқылы практикалық жұмыстар орындайды. </p><p><b> Кейбір оқушылар:</b></p><p> - Білімді жинақтайды, оқып үйренгендерін практикада қолдана алады </p> |
Бағалау критерийі | <p> - Әлемді өзгерткен жаңалықтар мәселесін талқылайды </p><p> - Жоба тақырыбын таңдау себептерін атайды </p><p> -өз жобасына қажетті кілтті сөздерді сипаттайды </p><p> -жобаның таңдалған критерийлерге сәйкестігін анықтайды </p> |
Тілдік мақсаттар | <p><b>Пәндік лексика және терминология</b> </p><p> -проект, ақпаратты іздеу, зерттеу, жоба этаптары </p><p><b> Диалог/жазылым үшін қажетті тілдік бірліктер:</b> </p><p> Интернеттен пайдаланылған ақпараттардын сілтемесін көрсету қажет</p><p> • Өзгенің ойын көшіріп алу …..деп атайды </p><p> • Академиялық адалдық сақтау бұл… </p> |
Құндылықтарға баулу | Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, тарих |
Алдынғы білім | процессор мен қатты дискінің қызметін, программалық қамтамасыз ету жолдарын біледі |
Ресурстар | <p>1.Информатика-оқулық 5 сыныпқа Г. А. Көпеева, Ү.М. Ділманова – Арман ПВ баспасы 2017,</p><p> ІІ тарау Компьютер және қауіпсіздік, 44 – 46 беттер, сабаққа катысты суреттер, </p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақ басы (5 минут) |
<p>Шаттық шеңберін жасай отырып, оқушыларды мозайка арқылы топқа бөлу </p><p> Бір-бірімізге күлімдей қарап, өз қуанышымызды мынадай сөздермен білдірейік. </p><p> Мына сұлу әлемде, </p><p> Адам өмір сүреді. </p><p> Үлкен менен кішіге, </p><p> Күн сәулесін төгеді.</p><p> </p><p> Топтастыру: </p><p> 1-топ: Медицина </p><p> 2-топ: Интернет </p><p> 3-топ: Роботтар </p><p><br></p><p><br></p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5ddf6c4aed3ce/images/5ddf6f3e31260.png" style="width: 50%;"></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5ddf6c4aed3ce/images/5ddf6f8ed8177.png" style="width: 84px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5ddf6c4aed3ce/images/5ddf7131bff4f.png" style="width: 179.2px;"><br></p> |
Сабақтың ортасы (22 минут) |
<p>Тапсырма №1 «Джигсо» әдісі арқылы </p><p>«Әлемді өзгерткен жаңалықтар!» тақырыбында өз ойларын ортаға салады.</p><p> «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау </p><p> Жасыл – тақырыпты толық аша алды </p><p> Сары – тақырыпты толық аша алмады </p><p> Қызыл – тақырыпты мүлде ашқан жоқ</p><p><br></p><p> Тапсырма № 2 </p><p> «Ақпараттық техника саласындағы жаңалықтар» тақырыбы бойынша кітапша жасау </p><p> Талаптары: </p><p> 1. Word мәтіндік редакторын пайдалану </p><p> 2. Кітапшаға мектептерінің бірнеше суреттерін қою </p><p> 3. Кітаптың мұқабасын әсемдеп жасау </p><p> 4. «Ақпараттық техника саласындағы жаңалықтар» тақырыбы бойынша шағын эссе жазу </p><p>5. Кітапшаның мазмұнын жасау.</p><p> Қолданылатын әдіс –тәсілдер: «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі </p><p> Екі жұлдыз, бір тілек </p><p><br></p><p> Тапсырма № 3 </p><p> «Дені саудың – жаны сау» тақырыбына тұсаукесер дайындау</p><p> Талаптары: </p><p> 1. Power Point программасын пайдалану,</p><p> 2. Медицина саласындағы жаңа заманауи аппараттармен құрылғылардың суреттерін жүктеу </p><p> 3. «Дені саудың – жаны сау» тақырыбына мәліметтер жазу </p><p> 4. Тұсаукесерді безендіру, сақтау </p><p> Қолданылатын әдіс –тәсілдер: «Уақыт шеңбері» әдісі Көңіл күй смайликтер арқылы бағалау </p> | |
Сабақтың аяқталуы (3 минут) |
<p>«Серпілген сауал» әдісі </p><p> - Айжан Арнұрдың жобасы туралы не айтасың? </p><p> - Жанаттың жобасын барынша кеңейту үшін оны қалай дамытуға болады? </p><p> - Қанат естігеніңнің барлығын бір жобаға қалай біріктіруге болады?</p><p> «Досыма сыйлық» әдісі қолданылады.</p><p> Сабақта жанындағы досы белсенді қатысса сыйлық ұсынады. Егерде белсенділік танытпаса жақсы тілек айтады </p><p> Дискриптор </p><p> - Сурет арқылы «Әлемді өзгерткен жаңалықтар» тақырыбына топтық талқылау жасады. Тақырыптың мазмұнын толық аша алды. </p><p>Кері байланыс: </p><p> «Табыс ағашы» Сабақ соңында бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін жазып, стикерлерге жазып, табыс ағашына іледі </p> |
Қосымша ақпарат
<p>Саралау. </p><p> Оқушыларға алдыңғы тақырыптарды еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан дарынды балалары бар топтардың тапсырмасын күрделендіріп беремін </p><p>Оқушыларға қауіпсіздік техникасын сақтау ескертіліп, компьютер құрылғыларын пайдалана отырып мазмұнды сызба жасау айтылды. АКТ - мен байланыс, бірін –бірі тыңдау, бірлесе отырып жақсы жұмыс нәтижесіне жету.</p>
Пікірлер(0)