Абайдың жетінші қарасөзі

Токаева Назгуль Муратбековна
Токаева Назгуль Муратбековна
Костанайская
Костанай
Гимназия им.С.Мауленова
Қазақ әдебиеті
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Абайды оқы, таңырқа!
Тақырып:

Абайдың жетінші қарасөзі

29.01.2020
100
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;&nbsp; </p><p>6.2.1.1. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. &nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>1. Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіну;&nbsp; </p><p>2. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алу;&nbsp; </p><p>3. Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарас жасау. &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: Пәндік лексика мен терминология: автор үні, оқырман сезімі, шығармадағы құндылық. Оқушылар түсінеді және сипаттайды.&nbsp; Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:&nbsp; Менің ойымша..., Қорытындылай келе...&nbsp; Шығармадағы тірек сөздер: ішсем, жесем, ұйықтасам деп, бұлар тәннің құмары, бұлар болмаса, тән жанға қонақ. &nbsp;
Күтілетін нәтиже: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсініп, шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алады және қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарас білдіре алады.&nbsp;
Бағалау критерийлері: <p>- Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсінеді, анықтайды;</p><p>&nbsp; -&nbsp; Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме табады, талдау жасайды;&nbsp;</p><p> - Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарасын тұжырымдайды. &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>«Мәңгілік ел» жалпыұлттық құндылықтар:&nbsp;</p><p> - Тіл және мәдениет;&nbsp; </p><p>- Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;</p><p>&nbsp; - Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;&nbsp;</p><p> -&nbsp; Қарым-қатынас жасау қабілеті; &nbsp; </p><p>-&nbsp; Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; </p><p>&nbsp; -&nbsp; Отбасы құндылықтары;</p><p> &nbsp; -&nbsp; Өмір бойы оқуға дайын болу.&nbsp; Құндылықтарға баулу адамгершілік, төзімділік, еңбекқорлық, адалдық, жауапкершілік, жалпы адамдардың әлеуеті және қоршаған адамдардың әлеуеті туралы көзқарасымыздың қалыптасуына негіз болады. &nbsp;&nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: интербелсенді тақта
Пәнаралық байланыс: тарих, география
Бастапқы білім: А.Құнанбайұлы «Бірінші қарасөзі».

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(08:45-08:55)

<p><b>1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.&nbsp; Топқа бөлу: </b></p><p><b><i>Оқушылар «Тән», «Жан», «Таңдау» тобы болып үш топқа бөлінеді.&nbsp;</i></b><b><i><br></i></b></p><p>Әркімге топ аттарын айтып, шығамын. Есте сақта арқылы өз топтарына барып отырады. &nbsp; « Жүректен жүрекке» әдісі&nbsp; Әр топтан топтың басылары тілек білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. &nbsp;&nbsp; Үй тапсырмасын сұрау. «Аялдама» әдісі.&nbsp; Алдыңғы сабақты пысықтап, үй тапсырмасын «Аялдама» әдісімен тексеріп өтемін.&nbsp; </p><p><b>Дескриптор:&nbsp;</b></p><p> - Бірінші қарасөздегі бағудың түрлерін жатқа айта алады. &nbsp;</p> <br>

Сабақтың ортасы

(08:55-09:20)

<p><b>Мағынаны тану кезеңі. Тыңдалым алды жұмыс.</b></p><p><b>&nbsp; </b>Интерактивті тақтадан&nbsp; Абайдың&nbsp; «Жетінші сөзін» тыңдату. &nbsp; </p><p><b>1- тапсырма. «Тұжырымдамалық карта» әдісі. &nbsp; </b></p><p>1 топ – Абайдың жетінші қарасөзінің&nbsp; тақырыбы мен идеясын ашу, тірек сөздерді тізбектеп жаз. &nbsp; </p><p>2 топ–Венн диаграммасы арқылы тән құмарлығы мен жан құмарлығын салыстыра сипаттау.&nbsp; </p><p>3 топ– «Үш қадам » кестесін толтыру. &nbsp;</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><b>1-қадам</b></td><td><b>2-қадам</b></td><td><b>3-қадам</b></td></tr><tr><td>Қарасөзде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық&nbsp; мәселелерді&nbsp; анықтаңдар &nbsp;</td><td>Ақынның жан құмарлығы мен тән құмарлығы туралы ой қозғау себебі қазіргі өмірде өзекті ме? Неліктен?</td><td>Әңгіме оқиғасын бүгінгі өмірмен байланыстыр және ойыңды дәлелде.</td></tr></tbody></table><p><b>Дескриптор:&nbsp; </b></p><p>- Жетінші қарасөзінің тақырыбы мен идеясын ашады;&nbsp;</p><p> - Ақынның жан, тән құмарына&nbsp; жататын қасиеттерді атап, салыстыра сипаттай алады;&nbsp;</p><p> - Жетінші қарасөзіндегі анықталған мәселені табады, ақынның жан құмарлығы мен тән құмарлығы туралы ой қозғау себебін анықтайды, бүгінгі күнмен салыстыра отырып, өз ойын жеткізеді;&nbsp;</p><p> - Әңгіме оқиғасын бүгінгі өмірмен байланыстырып, дәлелдер келтіреді. </p><p>&nbsp;</p><p><b>2-тапсырма. «Уақыт тізбегі» әдісі. &nbsp; &nbsp;</b></p><p> Оқушылар топта өзара ақылдасып, ойларын ортаға салады.&nbsp; </p><p><b>1- топ:&nbsp; «Екі жақты күнделік» әдісі.&nbsp; </b></p><p><b><i>Абайдың бала күнімізде жақсы екенбіз деуі дұрыс па?</i></b></p><p> </p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><b>ИЯ</b></td><td><b>ЖОҚ</b></td></tr><tr><td><p>1.</p><p>2.</p><p>3.</p><p>Түйін:</p></td><td><p>1.</p><p>2.</p><p>3.</p></td></tr></tbody></table><p><b>&nbsp;2- топ: &nbsp; ПОПС формуласы бойынша талдаңыз:&nbsp;</b></p><p><b><i> Абай неліктен «Көкіректе сәуле жоқ, көңілде сенім жоқ. Құр көзбен көрген біздің хайуан малдан неміз артық? – дейді».&nbsp; </i></b></p><p>1.«Менің ойымша ... »&nbsp;</p><p> 2. «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...»&nbsp; </p><p>3. «Оны мен мына мысалдармен, фактілермен дәлелдей аламын... »&nbsp;</p><p> 4. «Осыған байланысты мен мынадай шешімге келдім... &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; </p><p><b>3-топ: «Төрт сөйлем» әдісі. &nbsp;</b></p><p><b><i> Ойыңды 4 сөйлем тәсілі арқылы жүйілі жеткіз.&nbsp;</i></b></p><p> 1.&nbsp; Пікір. Ақын көзқарасы туралы&nbsp; пікіріңді бір сөйлеммен айт. &nbsp;</p><p> 2.&nbsp; Дәлел.&nbsp; Пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.</p><p>&nbsp; 3. Мысал.&nbsp; Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір.&nbsp; </p><p>4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығар. &nbsp;&nbsp; </p><p><b>Дескриптор:&nbsp;</b></p><p> - Ақынның басымдылықты адамның қай мінезіне бергенін табады;&nbsp;</p><p> - Ақын пікірін қолдайды;&nbsp; </p><p>- Әр түрлі тәсілдермен ойларын жүйелі жеткізеді;&nbsp;</p><p> - Екі жақты пікір бере алады. &nbsp;</p><p>&nbsp;<b> Қосымша сұрақ: </b></p><p>Жас бала анадан туғанда екі түрлі мінезбен туады; біреуі, ішсем, жесем, ұйықтасам деп, ал біреуі; білсем, көрсем, танысам екен деп.. Ақын басымдылықты адамның қай мінезіне береді, не себепті? &nbsp;</p><p><br></p> <p><b>Бағалау-саралау</b></p><p><a href="https://www.youtube.com/watch?v=hETDztVX9ko" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=hETDztVX9ko</a><b><i></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i>Көз жаттығуы</i></b></p><p><a href="https://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE</a><b><i></i></b></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i>Түсіну-жауап беру</i></b></p>

Сабақтың соңы

(09:20-09:25)

<p><b>Сабақ рефлексиясы. &nbsp; «Емен ағашы» тәсілі/өз-өзіңді бағала&nbsp;</b></p><p> Оқушының өзін- өзі бағалауына және сабақ туралы пікір айта алуына тамаша тәсіл. Сабақ соңында оқушы сабақта өзін қалай ұстады, қандай дәрежеде өз білімін көрсете алды, ағаштан өзін тауып, аты жазылған стикерді жапсырады. &nbsp; &nbsp; </p><p><b>Кері байланыс: «Сезім мүшелері». &nbsp;</b></p><p><b><br></b></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Көзіңмен не көрдің?</td><td><p><img style="width: 72px;" src="/uploads/lesson_plans/5e314142ab582/images/5e3145057ca88.png"><br></p></td></tr><tr><td>Құлағыңмен не естідің?</td><td><p><img style="width: 75px;" src="/uploads/lesson_plans/5e314142ab582/images/5e31450fcc1f4.png"><br></p></td></tr><tr><td>Жүрекпен не сездің?</td><td><p><img style="width: 66px;" src="/uploads/lesson_plans/5e314142ab582/images/5e31451d24dd7.png"><br></p></td></tr></tbody></table><p><b>Үй тапсырмасы: &nbsp; «Білім емес, байлық жиғандар саны артып келеді» деген тақырыпта Абай&nbsp; ізімен қарасөз жазып келу/ 120 сөз. &nbsp;</b></p> <p>Анализ-интерплетация</p><p><img style="width: 116px;" src="/uploads/lesson_plans/5e314142ab582/images/5e31454835824.png"><br></p>

Рефлексия

(3 минут)

Оқушының өзін- өзі бағалауына және сабақ туралы пікір айта алуына байланысты "Еман ағашы" рефлексиясы жүргізілді. <p><img style="width: 116px;" src="/uploads/lesson_plans/5e314142ab582/images/5e3145fb1e94a.png"><br></p>

Пікірлер(0)