Отбасы тәрбиесінің бала дамуында алатын орны

Арықбаева Жамила
Арықбаева Жамила
Қостанай
Қостанай
Гимназия им.С.Мауленова
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис
Тақырып:

Отбасы тәрбиесінің бала дамуында алатын орны

29.01.2020
100
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу.
Сабақтың мақсаты: Тыңдалған ақпаратты өмірлік жағдаяттармен салыстыра отырып,сипаттау, мазмұнын айту.
Тілдік мақсаттар: Оқушылар орындай алады: Топтық жұмыстар арқылы шығарманы талдайды, идеяға сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Отбасы,жанұя, тәртіп, тәрбие.Талқылауға арналған сұрақтар: Отбасының құндылығы қандай?
Күтілетін нәтиже: -  Оқушы тыңдалған мәтінге тақырып қоя алады,   Мәтіннің мән,мазмұнын түсіне отырып, өмірлік мәселелермен байланыстыра алады. 
Бағалау критерийлері: <p>- Тыңдалған мәтінге тақырып қоя алады;&nbsp;</p><p> - Мәтіннің мән,мазмұның түсінеді; &nbsp;</p><p>-Сұрақтарға жауап бере алады; &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: «Отбасы оттан да ыстық» мақалына баулытып оқыту
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интербелсенді тақта, бейнефильм, слайдтар
Пәнаралық байланыс: Өзін-өзі тану, қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы
Бастапқы білім: Қазақстандағы және әлемдегі демографиялық ахуал

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>І Ұйымдастыру кезеңі:&nbsp; Сәлемдесу&nbsp; Оқушыларды түгендеу&nbsp; Сабаққа зейінін аударту . &nbsp;</p><p>Үй жұмысын тексеру. &nbsp; Қызығушылықты ояту. &nbsp;&nbsp;</p><p> 1-тапсырма.Жұмбақты шеш. &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p> 1)Түп нұсқасы халық аты, екі шеткі әрпін қысқартса қазақтың қарты. (Ата)&nbsp; </p><p>2) 1)Түп нұсқасы халық аты, екі шеткі әрпін қысқартса қазақтың қарты. (Ананың ақ сүті) &nbsp; </p><p>3)Маған да, саған да, &nbsp; Жақын туыс бес адам. &nbsp; Үш әріптен тұратын. &nbsp; Онға оқы, солға оқы &nbsp; Өзгермейді еш одан. &nbsp; Бәрі-де өз жұртың &nbsp; Айтады, қане кім атын? (апа,аға,ата,ана,ата) &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p> <br>

Сабақтың ортасы

(30 минут)

<p>2-тапсырма. Алдын-ала мәтінді аудиожазбаға жазу.Тыңдалған мәтінді мазмұндау. </p><p>Сұрақтарға жауап бер. &nbsp; &nbsp; </p><p>3-Тапсырма. Мақалдардың мазмұнын аш. &nbsp; </p><p>1. Інісі бардың тынысы бар,&nbsp; Ағасы бардың жағасы бар.&nbsp; 2. &nbsp; Төркін десе қыз төзбейді,&nbsp; Көкпек десе түйе төзбейді. &nbsp; 3. &nbsp; Апасының киген тонын сіңлісі де киер.&nbsp; 4. &nbsp; Қазаны басқаның қайғысы басқа. &nbsp; 5. &nbsp; Ата – баланың қорғаны. &nbsp; 6. &nbsp; Атаға баланың алалығы жоқ. &nbsp; &nbsp; </p><p>«Кинометафора» әдісі.&nbsp; Көрсетілген видео жайлы өз ойларын ортаға салады. &nbsp;&nbsp; </p><p>Жұппен жұмыс. Отбасы құндылықтарының сақталуы.Қазақ отбасыларының өзге ұлттарға қарағанда отбасы құндылықтарын сақтау ерекшеліктері. &nbsp; &nbsp;</p> <p>https://egemen.kz/article/200453-otbasy-–-ulttynh-tiregi</p><p><a href="https://youtu.be/pjHmgyDGLX8" target="_blank">https://youtu.be/pjHmgyDGLX8</a></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(5 минут)

<p>Кері байланыс. «Гүлді себет»&nbsp; Гүл бейнеленген қағазға оқушылар жалпы тақырып туралы және&nbsp; сабақ туралы өз ойларын жазады. &nbsp;&nbsp;</p><p> Үй жұмысы: Отбасыңдағы «алтын ережелер» туралы жазып келу. &nbsp;</p> <p><img style="width: 100%;" src="/uploads/lesson_plans/5e3137ed46ad2/images/5e313cab8f3f8.png"><br></p>

Рефлексия

<p>&nbsp;Сабақ мақсатына жетті, оқушылар жаңа сабақ туралы ойларын ортаға салды.</p><p>Сабақ уақытында басталып, уақытымен аяқталды. Барлық жоспарланған жұмыс түрлері орындалды. кері байланыс жүргізіліп, бағаланды.</p> <br>

Пікірлер(0)