Үйкеліс күшінің пайдасы мен зияны

ЖАНДИЛДАЕВА ЖУМАГУЛ ТУЛЕНБАЕВНА
ЖАНДИЛДАЕВА ЖУМАГУЛ ТУЛЕНБАЕВНА
Нұр-Сұлтан
Нұр-Сұлтан
Школа №76
Жаратылыстану
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Табиғат физикасы Күш және қозғалыс
Тақырып:

Үйкеліс күшінің пайдасы мен зияны

29.01.2020
331
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>3.5.1.3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;&nbsp; </p><p>3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау&nbsp;</p><p> 3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау &nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: Оқушылар үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянын атайды.
Тілдік мақсаттар: Пәндік терминология мен тірек сөздер &nbsp; май &nbsp;
Күтілетін нәтиже: Күштің әсер ету бағытын анықтайды.
Бағалау критерийлері: <p>Үйкеліс күшінің пайдасына мысал келтіреді;&nbsp;</p><p> Үйкеліс күшінің зиянына мысал келтіреді. &nbsp;</p><p>Үйкеліс күшінің білінуін, оның пайдасы мен зиянын сипаттайды.</p>
Құндылықтарды дарыту: Еңбек пен шығармашылық,&nbsp; Қоршаған ортадағы құбылыстарды зерттеуге ынталандыру&nbsp; ынтымақтастықта жұмыс істеу &nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: <br>
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, математика, денешықтыру
Бастапқы білім: Үйкеліс күшін, оның түрлерін біледі, білінуіне мысал келтіреді

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>1.Ұйымдастыру кезеңі. &nbsp; </p><p>Амандасу&nbsp; Денсаулығын байқау&nbsp; </p><p>2. Ынтымақтастықты қалыптастыру&nbsp; «Шаттық шеңбері» арқылы бір-бірінің жаксы қасиеттерін айтады.&nbsp; Өмірмен байланыстыру&nbsp; </p><p>1. Табиғат туралы&nbsp; </p><p>2.Наурыз туралы&nbsp; </p><p>3.Өткен сабақ туралы айтып өту.&nbsp; </p><p>3. Топқа бөліну. Сырғанау үйкелісі. &nbsp; Домалау үйкелісі. &nbsp; Тыныштық үйкелісі.&nbsp; </p><p>4.Келісім шарт құру. &nbsp;</p> <br>

Сабақтың ортасы

(27 минут)

<p>Үйкеліс күші табиғатта қалай байқалады? Фотосуреттермен жұмыс. &nbsp; -Суретте қан¬дай үйкеліс бейнеленген? &nbsp; -Үйкелістер пайдалы ма әлде зиянды ма? Неліктен? &nbsp; Жауап: маймылдың бұтақққа жа¬бысуына көмектеседі, пілдер қорегін түсіріп алмайды.&nbsp; Қосымша әдебиеттен, өз тәжірибесінен табиғатта кездесетін үйкеліске мысал тауып айту.&nbsp; Үйкеліс күші техникада қалай әрекет етеді? &nbsp; Дөңгелек (автомобильдің немесе вело¬сипедтің дөңгелегі) суретін көрсету&nbsp; Сұрақ: &nbsp; -Неліктен оның беті кедір-бұдыр? (Үйкеліс пайда болуы үшін.) &nbsp; -Жылдың қай мезгілінде жолда үйкеліс көбірек болады? Жазда ма әлде қыста ма? (жазда). &nbsp; -Қыста дөңгелектердің жолға үйкелуін қалай арттырады? (Бүртабан қолданады. Оның бүрлері өткір, демек кедір-бұдыр.) &nbsp; -Ал мұз басқан жолдармен қалай жүруге болады? (Құм себу, ол да кедір-бұдыр.) &nbsp; Не ортақ? Суретпен жұмыс. &nbsp; -Суретте не бей¬неленген? &nbsp; Оларға не ортақ? (сұйықтық бар.) &nbsp; -Қозғалтқышқа неліктен май құяды? &nbsp; -Мәшинелер неліктен дымқыл асфальт үстінде жиі тайға¬найды? &nbsp; -Балықты ұстап тұру неліктен қиын? &nbsp; Қорытынды жасау: сұйықтық үйкелісті азайтады.&nbsp; Зерттеу. Топтық жұмыс. &nbsp; Ресурстар: су толтырылған пластикалық бөтелке, сабын кесегі, резеңке қолғап¬, орамал немесе майлық, кішкентай шыны бө¬телке, күріш, ағаш таяқша. &nbsp; </p><p>Зерттеу жүргізуге нұсқау: &nbsp; -Су құйылған бөтелке¬ге қолдың үйкелісін өзгерту үшін не істеу қажет? &nbsp; -Әр топта эксперимент жоспарын құру. &nbsp; </p><p>1-тәжірибе&nbsp; -Су құйылған пластикалық бөтелкені қолға алып&nbsp; -Енді қолды сабындап, бөтелкені қайтадан қолмен ұстап көру. &nbsp; -Резеңке қолғап киіп бөтелкені ұстап көру. &nbsp; -Нәтижесін жазу, эксперимент барысының суретін салу.&nbsp; </p><p>2-тәжірибе &nbsp; -Шыны бөтелкеге күріш салып,оны шайқау. &nbsp; -Күрішке ағаш істікті шаншып, тағы да сілкілеу. Таяқшаны тартып көру. &nbsp; -Нәтижесінің суретін салу. &nbsp; -Эксперимент жоспарын оның іс жүзіндегі өту барысымен салыстыру. &nbsp; Қорытынды. Үйкелісті азайту немесе арттыруға болады. Ол үшін түрлі тәсіл¬дер қолданылады. &nbsp; Оқулықпен жұмыс 45 бет оқу.май туралы оқу. &nbsp;</p> <br>

Сабақтың соңы

(5 минут)

<p>Тақырыпты бекіту. </p><p>Оқушылар өз таңдауымен сөйлемдерді толықтырып айтады. &nbsp; Үйкеліс күші туралы мен ... білемін.&nbsp; Үйкеліс күші туралы мен ... түсіндіре аламын.&nbsp; Үйкеліс күшін мен ... қолданамын.&nbsp; Үйкеліс күші туралы мен ... білгім келеді.&nbsp;</p> <br>

Рефлексия

(3 минут)

<p>Бағдаршам&nbsp; </p><p>Бағдаршамның түстерімен көрсету. &nbsp; </p><p>Қызыл: Сабақ қызықсыз болды. &nbsp; </p><p>Сары: Сабақ қызық болды. Мен қатысып отырдым. &nbsp; </p><p>Жасыл: Мен сабақта толық қанағаттандым. &nbsp;&nbsp;</p> <br>

Файлдар:

Файлды ару Үйкеліс күшінің пайдасы мен зияны

Пікірлер(0)