1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?
Дүниежүзі тарихы
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
XІX ғасырдағы Үндістан мен Үндіқытайдағы еуропалық үстемдік
Тақырып:
1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?
29.01.2020
1198
5
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>7.1.1.3 - Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау </p><p> 7.3.2.6 - еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлығы: Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтап, еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттай алады. </p><p> Басым бөлігі: 1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайтынын салыстыра алады. </p><p> Кейбірі: ХІХ ғасырдағы британдықтардың Үндістанды билеу ерекшелігіне талдау жасап, қорытынды жасай алады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | Сипаилар, Ост-Үнді компаниясы, Рам Мохан Рай, Сипаилар көтерілісі, «Үндістан-көпұлтты мемлекет», Үнді Ұлттық конгресі, Б.Тилак, Свараджа, Свадеши |
Бағалау критерийлері: | <p>- Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтай отырып, еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттайды. </p><p> - 1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайтынын салыстырады. </p><p> - ХІХ ғасырдағы британдықтардың Үндістанды билеу ерекшелігіне талдау жасап, қорытынды жасайды. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>- Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау </p><p> - Қарым-қатынас қабілеті </p><p> - сын тұрғысынан ойлау </p> |
Пәнаралық байланыс: | География |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10 мин) |
<p> <b> Психологиялық ахуал: </b><i>«Гүлмен тілек»</i> әдісі Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. </p><p><b> Үй тапсырмасын тексеруде:</b> <i>І тапсырма. </i>(жеке жұмыс) «<b>«</b><i>Жалғасын тап</i>»» әдісі арқылы - оқушылар өткен тақырып бойынша тақтада жазылған сөйлемнің ойын аяқтап, өткен сабақ бойынша сөйлемдер құрап жазады </p><p><b> Дескриптор: </b> - Германиядағы революцияның себептерін атап өтеді; </p><p> - Германияның бірігу жолы мен Отто фон Бисмарктың еңбегінің маңызын айтады; </p><p> - Италияның бірігу жолдарын айтады; </p><p> - Дж. Гарибальдидің Италияны біріктірудегі маңызын атайды; </p><p><i> Қ/б: «Бағдаршам» әдісімен оқушылар бағаланады </i></p> | Гүл жапырақтары Стикер, тақта |
Сабақтың ортасы (27 мин) |
<p><b>1- тапсырма «Мәтінмен жұмыс» (жеке) «INSERT» әдісі</b> арқылы - мәтінді оқып, түртіп алу жүйесі W- білемін + жаңалық - білмеймін ?- білгім келеді </p><p><b> Дескриптор: </b> - еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтайды; </p><p> - еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттайды; </p><p> - Сипайлар көтерілісінің себептерімен танысады; </p><p><i> Қ/б: қолпаштау сөздері арқылы бағалау: «жарайсың», «өте жақсы», «керемет». </i></p><p><b> 2-тапсырма: Топтық жұмыс «Эйлер шеңбері» әдісі: </b>А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, британдықтар мен үндістердің кезекпен идеялары Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша талқыланып, салыстырады. </p><p><b> Дескриптор: </b> - Үндістанды 1857-1859 жылға дейінгі отарлаудың қалай жүргенін баяндайды. </p><p> - 1857-1859 жылдардағы сипайлар көтерілісінің маңызын анықтайды. </p><p> - 1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайтынын салыстырады; </p><p><i> Қ/б: «Баспалдақ» әдісімен оқушылар бағаланады </i></p><p><b style=""> 3- тапсырма «Бес қадам» әдісі </b> ХІХ ғасырдағы британдықтардың Үндістанды билеу ерекшелігі </p><p><b> Дескриптор:</b> 1-қадам. Тақырып беріледі. </p><p> 2-қадам: Оқушылар қойылған мәселе бойынша жазбаша сауалнама өткізеді. </p><p> 3-қадам: Оқушылар тақырып бойынша бір-бірінің пікірін анықтайды. (құндылығы, сәйкестігі, шеберлігі) </p><p> 4-қадам. Ортақ қорытынды жасайды. </p><p> 5-қадам: Жасалған жұмыс бойынша бір-бірін бағалайды. </p><p><i style=""> Қ/б: аргументтерді дұрыс қолдануына қарай жұлдызшалармен бағаланады. </i> </p> | <p>«Жұлдызша» бағалау парақшалары</p><p>Эйлер шеңбері</p> |
Сабақтың соңы (3 мин) |
<p><b>"Бес саусақ"</b> әдісі арқылы сабақты қорытындылаймыз </p><p><i> 1.«Бас бармақ»-</i> басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? </p><p><i> 2. «Балалы үйрек»-</i> бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? <i>3. «Ортан терек»-</i> ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?</p><p><i> 4. «Шылдыр шүмек»</i>-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен? </p><p><i> 5 «Кішкентай бөбек»</i>-көңіл-күй ахуалы. </p> | А4 парақтары, түрлі түсті қалам |
Рефлексия |
Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? | А4 парақтары, түрлі түсті қалам |
Файлдар:
Файлды ару
1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?
Пікірлер(0)