М.Жұмабаев «Батыр Баян» «Ашу түбі – кейіс»
Қазақ әдебиеті
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Балалар мен үлкендер
Тақырып:
М.Жұмабаев «Батыр Баян» «Ашу түбі – кейіс»
29.01.2020
92
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 7.Т/Ж4. Көркем шығармадағы кейіпкерлер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту |
Сабақтың мақсаты: | 1. Көркем шығармадағы кейіпкелердің іс-әрекеті арқылы бейнесін анықтау, талдау./Тапсырма/ 2. Көркем шығармадағы кейіпкерлер бейнесін салыстырып, баға беру. 3. Кейіпкерлер бейнесін ашып, үзіндіні мәнерлеп жатқа айту. |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: кейіпкер бейнесін салыстыруда қолданатын сөздер: ер жүрек, қызуқанды, албырт, сезімнің жетегінде кеткен,қу,айлакер тб Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер: поэмада кездесетін тарихи сөздер: абақты, алаш, тәңірі, кебе, дулыға, қалқан, қалша/ Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; Талқылауға арналған сұрақтар: Батыр Баянның орнынында болсаңдар, сендер қандай әрекет жасар едіңдер? Не себепті Батыр Баян інісі Ноянға деген шешімін дұрыс…. деп ойлайсыз ба?(сабақтың соңында) |
Күтілетін нәтиже: | Поэма мазмұнымен танысты, автор туралы мәлімет біледі, тарихи тұлғаларға шолу жасалынды, поэмадан үзінді жаттады. «Сомдау» әдісі арқылы еске түсіру. |
Бағалау критерийлері: | 1. Кейіпкелердің іс әрекеті мен бейнесін анықтайды, талдайды. 2. Кейіпкерлердің бейнесін салыстырып, бағалайды. 3. Шығарма үзіндісін түсініп, мәнерлеп жатқа айтады. |
Құндылықтарды дарыту: | Ұлттық рух, ұлттық намыс, ұлттық құндылық, Отансүйгіштік, ерлікке тағзым |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психолгиялық жағдай жасау Топқа біріктіру. Сомдау әдісі Топтың 3 түрі бар Аралас, кездейсоқ, сараланған. Мен алдын ала сыныпты зерттеп алып, аралас топқа бөлемін, Сыныптың мықты деген 3 оқушысын ортаға шығарып, поэма бойынша 3 кейіпкердің аты жазылған кеспе қағазды ұсынамын. Ал қалған оқушыларға сол кеспе қағазда аты жазылған кейіпкер бейнесін ашатын сөздер жазылған парақшаларды таратамын. Қолындағағы сөз қай кейіпкерге тән? | |
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Топпен жұмыс Қара және ақ тізім әдісі/ зебра/ әр кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы жақсы жаман қасиеттерін анықтаңдар, топпен талқылаңдар. Берілген кейіпкердің жағымды және жағымсыз қасиеттерін анықтап, үзінділерімен дәлелдеңдер. Баян батыр, Ноян, қалмақ қызы-Лағдан | |
Сабақтың соңы |
1. жаттауға қиындық келтірген сөздерді анықтайды. 2. өлең жолдарды орфоэпиялық норманы сақтай отырып кезек –кезекпен жатқа айтады. Қ/Б. Бағалау ағашы өзін- өзі бағалайды ( 3 тапсырманың барлығын түсінсе 3 алма іледі, 2-ін түсінсе, 2 алма, 1-ін түсінсе,1 алма ағашқа іледі.) | |
Рефлексия |
Рефлексия Бүгін мен..... білдім. Маған... қиын болды. Мен...екенімді сезіндім Сабақ менің өміріме... берді |
Файлдар:
Файлды ару
М.Жұмабаев «Батыр Баян» «Ашу түбі – кейіс»
Пікірлер(0)