Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Ф дыбысы мен әрпі.
Сауат ашу
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тақырып:
Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Ф дыбысы мен әрпі.
29.01.2020
234
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту <br> 1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту <br> 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту |
Сабақтың мақсаты: | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. <br>Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. <br>Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: Сурет бойынша сөйлей алады. Сөздерді буынға бөлу, буын санын анықтауды біледі. Сурет бойынша сөйлем ойлай алады. Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды. Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Футбол, кино, ертегі<br> Ишара: Фф әрпін қимылмен көрсету |
Күтілетін нәтиже: | ф дыбысы мен әрпін біледі. Дыбыстық талдау жасай алады. |
Бағалау критерийлері: | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Аудио, видеожазба |
Пәнаралық байланыс: | музыка |
Бастапқы білім: | Дыбыстың не екенін біледі. Дыбысты таңбалап жаза алады. Дыбыстарды айтылуына қарай, бөлінуіне қарай біледі. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 минут) |
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, шеңбер болып тұра қалайық. "Әрқашан, ешқашан" деген ойын арқылы бірбірімізге жақсы тілектер тілейік. Балалар бір-біріне жақсы тілектер айта отырып, қолдарына білезікті тағады. Жақсы, рақмет балалар. Орындарыңа отыра қойындар. <br> Сөздің сыры – көп жұмбақ, <br> Шешуін кім табады? <br> Кімдер шешсе тез ойлап, <br> Сол жеңімпаз болады. <br> Балалар, мен сендерге қазір жұмбақ жасырамын. Жұмбақ жасыру <br> 1.Қабат-қабат қапталған, <br> Асыл сөзбен апталған. <br> Парағы бар сөйлейтін, <br> Ол қазына өлмейтін. /Кітап/ <br> Кітаптарың дайын ба? <br> 2.Ұшымен қазық, <br> Тор көзді жазық. <br> Үстіне өттім, <br> Асыл сөз жазып. /Дәптер/ <br> Дәптерлерің дайын ба? <br> 3.Денесі бар шыбықтан , <br> Темір тұмсық құдықтан. <br> Сусын алып ішеді, <br> Ойы із боп түседі. /Қалам/ <br> Қаламдарың дайың ба? | |
Сабақтың ортасы (20 минут) |
<p>-Ең алдымен бүгін нешесі екен? /15 ақпан/ Балалар өткен сабағымызды қайталап еске түсіріп алайық. Ол үшін қазір біз «лото» ойынын ойнаймыз. <br>1)Біз өткен сабақта қандай әріппен таныстық? <br>«Я» дыбысы қандай дыбыс? <br> 2)әріп дегеніміз не? <br> 3)дыбыс дегеніміз не? <br> 4) дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? <br> 5) дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? <br> 6) Алдаркөсе, Қожанасыр кімдер? </p><p>Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбын білу үшін қазір сендерге жұмбақ жасырамын. 1)Бір құлағы сөйлесе, <br> Бір құлағы тыңдайды. <br> Білсең айтшы ендеше, <br> Жұрт не дейді мұндайды? (Телефон) <br> 2) Қыста дем алып,жазда тынбайды, <br> Көкке атылып,жерге құлайды. (фонтан) <br> 3)Өңкей сығай екі топта, <br> Таласып жүр бір допқа. (футболшы) <br> 4)Қыста дем алып, жазда тынбайды, <br> Көкке атылып, жерге құлайды. (Футбол) <br> -Осы телефон, фонтан, футбол сөздерінде қандай дыбыс бізге таныс емес? <br> -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ф» дыбысы мен әрпі. <br> -Сабақтың мақсатын хабарлау: Балалар біздің қазіргі сабағымыздың мақсаты қандай?<br>-Қане барлығымыз бірге «ф» дыбысын бірге айтайықшы. <br> -Қай дыбыстың түріне жатады? <br> -Әріптің баспа, жазбаша түрімен таныстыру. <br>Ф дыбысының суретін көрсету. <br> -Видеоролик көрсету. <br> -«Ф» дыбысы неге ұқсайды. Суреттер көрсету. <br> -Біздің сыныпта кімнің есіміңде «ф» дыбысы кездеседі? <br> ОҚЫЛЫМ. -Оқулығымыздың 103 бетін ашамыз. 1-тапсырмада берілген сөздерді буындап, тұтастай оқыту. Және суреттер көрсетіп отыру. <br> -Қане балалар сөздерді қалай оқып шықтық. Алдарында жатқан бағдаршамның түстерімен әр топ бір-бірімізді бағалай қоямыз. Өлеңді мәнерлеп оқу. Футбол, кино, ертегі <br>– Бірі қызық бірінен, Қуат ұзақ елтеді, Айнымай сол күйінен. <br> -Балалар Қуаттың қылығы дұрыс па? Неге?</p><p> -«Алдар көсе мен ұры» мультфильімін естеріңе түсіріңдер. Қазір мына берілген суреттер бойынша әңгімелейміз. «Кір жаю» әдісі. <br>ЖАЗЫЛЫМ. -Мәтінді ары қарай жалғастырыңыздар. Бірде Қожанасыр келе жатып, жолдан ұялы телефон тауып алды.... -Қазақтың ұлттық биі қандай? - Орнымыздан тұрып қолымызды белімізге қойып көрейік, неге ұқсайды ? -Қазақ ұлттық би қимылдарында «Ф» әрпіне ұқсас қимылдарды кездестіреміз. -Ендеше қазір бәріміз «Қара жорға» биін орындаймыз. </p> | |
Сабақтың соңы (10 минут) |
Шығармашылық тапсырма. <br> 1-топ: «Сөз ойла,тез ойла» (берілген әріптерден сөздер ойлау,жазу.) <br> 2-топ: «Адасқан буындар»(берілген буындардан сөздер құрау) <br> 3-топ: «Қай әріпті жоғалттым?»(көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қою.) <br> 4-топ: «Кім шапшаң сөйлем құрайды?»(берілген суреттерге сөйлем құрау.) <br> 5-топ: «футбол» сөзіне дыбыстық талдау жасайды. <br>Әр топқа берілген тапсырманы қалай орындадыңдар екен? <br>Әр топ бір-бірлеріңді саусақпен бағалай қояйық. <br> -Бүгін қандай дыбыспен таныстық? <br> -Сендерге сабақ түсінікті болды ма? <br> -Дұрыс жазылған “Ф” әрпін көрсет. (Суреттер көрсету) <br> -«Ф» дыбысы қай ауылдың тұрғыны екен? | |
Рефлексия (5 минут) |
<p> «Тілек ағашы» арқылы балалар өз-өздерің бағалайды. </p><p> Үйге тапсырма: «Ф» дыбысын оқу, жазу.</p> | |
Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Ф дыбысы мен әрпі (40 минут) |
1 сыныптың сауат ашу пәнінен "ф дыбысы мен әрпі" туралы ашық сабақ жоспары. |
Файлдар:
Файлды ару
Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Ф дыбысы мен әрпі
Пікірлер(0)