Отбасылық мерекелердің тәрбиелік мәні
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер
Тақырып:
Отбасылық мерекелердің тәрбиелік мәні
28.01.2020
34
1
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>5. Т/А1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. </p><p> 5. ӘТН1.Қазақ тілінің дыбыстық жүйесін үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды және қазақ тілінің дыбыстық жүйесін үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. </p><p> 2. Қазақ тілінің дыбыстық жүйесін үндестік заңы ерекшеліктерін ескере отырып мәтін құрау;</p><p> 3. Ұсынылған иллюстрациялар арқылы өз ойынан таныстырылым құрастыру; </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Отбасы, отбасылық құндылық, мерекелер, салт-дәстүрлер.</p><p> Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын терминдер:</p><p> - Отбасы дегенді қалай түсінесің? </p><p> - Отбасылық қандай мерекелерді ұнатасын? </p><p> - Сенің отбасында қандай отбасылық мерекелер қалыптасқан? </p><p> Жоғары дәрежелі сұрақтар: </p><p> 1. Сенің отбасыңда бала тәрбиесімен кім көбірек айналысады ? </p><p> 2. Өз отбасыныңды қаншалықты бағалайсың? </p> |
Күтілетін нәтиже: | Сабақ соңында оқушылар көптеген нәтижеге қол жеткізеді. |
Бағалау критерийлері: | <p>Білім алушы:</p><p>1.сурет бойынша тақырыпты болжайды; </p><p> 2. тірек сөздер арқылы ойын ашық жеткізеді;</p><p> 3.үндестік заңы мен орфографиялық нормаларды сақтайды; </p><p> 4.таныстырылым құрастыра алады; </p> |
Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік ел» Қазақстандық қоғамның құндылықтары және білім беру құндлықтарының зайырлы қоғам және жоғары руханият негізі бойынша өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастыққа баулу; |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Мультимедияны таныстырылым үшін қолданамын. |
Пәнаралық байланыс: | Өзін –өзі пәнімен байланыс жасай отырып, өз отбасыларын жөнінде пікір алмасу. |
Бастапқы білім: | Отбасылық ғұрыптар |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (7 мин) |
<p>Оқушыларға түрлі суреттер беріледі, сол суретке қатысты бірнеше тірек сөздер жазу. Тірек сөздер мен суреттерге ортақ тақырып қояды.</p><p> Тірек сөздер </p> | Қазақ тілі «Атамұра» 5 сынып Жалпы білім беретін мектептердің мұғалімдеріне арналған интербелсенді әдістер, мұғалімге арналған нұсқаулықтар, Блум таксономиясы, «Мәңгілік ел» құндылығы, жалпы білім беретін мектептердің мұғалімдеріне арналған қалыптастырушы бағалаулар. |
Сабақтың ортасы (25 мин) |
<p>«Менің отбасымдағы мерекелер» тақырыбында үндестік заңын және орфографиялық нормаларды сақтап шағын мәтін жазу. (50 сөз) </p><p><br></p><p> Сергіту сәті «Кімнің жады мықты?» Бесік жырын жатқа айту. </p><p><br></p><p> Таныстырылым дайындау. «Мерейлі отбасы» сайысына таныстырылым дайындау. </p> | |
Сабақтың соңы (3 мин) |
<p>Дескриптор: </p><p> 1.сурет бойынша тақырыпты болжай алады;</p><p> 2. тірек сөздер арқылы ойын ашық жеткізе алады; </p><p> 3.үндестік заңы мен орфографиялық нормаларды сақтайды;</p><p> 4.таныстырылым құрастыра алады; </p><p> Сабақ соңында дескриптормен жұмыс жасалады. Әр оқушы бүгінгі сабақта жеке-жеке тапсырма бойынша дескриптор арқылы сөйлейді. (Әр тапсырмадан кейін бергенді жөн көрмеймін, себебі уақыт алады)</p> | |
Рефлексия (5 мин) |
"Рефлексивті нысана" кері байланыс. | |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
оқушылардың денсаулығын үнемі назарда ұстаймын, ширату жаттығуын тиімді ұйымдастырамын | |
Мен уақытымды тиімді пайдалана алдым ба? |
Уақыт жағынан кедіргі болмады. Себебі ҚМЖ құруда алдын-ала есептелінді. | |
Сабақ мақсаты жүзеге асырылды ма? |
Сабақ мақсатына жеттім. Әртүрлі тапсырмалар беру арқылы мақсат орындалды. |
Пікірлер(0)