Менің отбасым. Ұұ дыбысы мен әрпі

ИСПОЛОВА ЖАНАР МАНАРБЕККЫЗЫ
ИСПОЛОВА ЖАНАР МАНАРБЕККЫЗЫ
Ақмола облысы
Ақкөл қ.
Аккольская средняя школа № 2
Сауат ашу
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Менің отбасым және достарым
Тақырып:

Менің отбасым. Ұұ дыбысы мен әрпі

27.01.2020
39
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
Сабақтың мақсаты: <p>1. Барлық оқушылар: Ұ дыбысына байланысты сөздерді оқиды. </p><p> 2. Оқушылардың басым бөлігі: Сурет бойынша сөйлемдер құрайды, мәтінді оқи алады. </p><p> 3. Кейбір оқушылар: Отбасы мүшелерін сипаттайды, мәтінді талдайды. &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>2.9. Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. </p><p> 1.4. Оқиғаны болжау. </p><p> 2.1. Оқу түрлерін қолдану </p><p> 3.8. Каллиграфиялық, графикалық нормаларды сақтау. &nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: <p>Ұ дыбысы мен әрпін тану, ажырату және оны атайды, анықтайды</p><p>Ой ұшқырлығын иллюстрация бойынша түсіндіреді.</p><p>Сөздердің мағынасын ажыратады, хормен, тізбектей, жекелей оқиды. </p><p>&nbsp;&nbsp;<br></p>
Бағалау критерийлері: <p>1.Ұ дыбысы мен әрпін тану, ажырату және оны атайды, анықтайды. </p><p> 2. Ой ұшқырлығын иллюстрация бойынша түсіндіреді.</p><p> 3. Сөздердің мағынасын ажыратады, хормен, тізбектей, жекелей оқиды. </p><p> 4. Сызба және сөздермен мәтін құрастырады. </p><p> 5. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстырады және оларды гигиеналық талаптарға сай жазады. &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Аудиожазба , таныстырылым, видеоролик
Пәнаралық байланыс: дүниетану
Бастапқы білім: <p>Менің отбасым. Ққ дыбысы мен әрпі. </p><p> Тірек сөздерден мәтін құрастыру. ( қар, қыс, қарға, қырау, аққала, құлақшын, қолғап) &nbsp;</p>
Менің отбасым. Ұ ұ дыбысы мен әріпі Ұ дыбысы мен әрпін тану, ажырату және оны атайды, анықтайды

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

<p>Психологиялық ахуал Оқушылар бір – бірімен амандасып, сәттілік тілейді. </p><p> • Амансың ба Алтын күн! </p><p> • Амансың ба Көк аспан" </p><p> • Амансың ба Достарым! </p><p> • Амансың ба Ұстазым! </p><p> • Жамандықты тастайық </p><p> • Сабағымызды бастайық </p><p> Сауат ашу сабағында нені үйренеміз? </p><p> Әріп дегеніміз не? </p><p> Дыбыстар нешеге бөлінеді? </p><p> Дыбыстар қандай – қандай болып бөлінеді? </p><p> Дыбысты біз не істейміз? Әріпті біз не істейміз? </p><p> Өткен материалды қайталау. Кубик лақтыру арқылы. Кубикті лақтырып қандай әріп түседі сол әріптен басталатын сөз айтып, буынға бөледі сол сөзді. Кейіннен сөйлем құрайды. &nbsp;</p> Шаттық шеңбері

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p>Суретпен жұмыс. </p><p> Ұұ дыбысына байланысты суреттерді оқушыларға беріп, қандай әріптен басталып тұрғанын сұрау. Сол арқылы жаңа тақырыпты ашып алу. </p><p> Ұ дыбысын бәріміз бірге айтайықшы! </p><p> * Ұ-ұ-ұ </p><p> * Ұ дыбысы қалай айтылады? </p><p> * Иә, әндетіліп, созылып айтылады, екен. </p><p> * Ұ дыбысы қандай дыбыс? </p><p> * Иә, дауысты дыбысты қандай текшемен белгілейміз?</p><p> Ұ дыбысы сөздің басында және ортасында кездеседі. </p><p> * Ендеше, балалар бүгін Ұ дыбысын әдемі, дұрыс айтып үйренеміз Ұ дыбысынан басталатын сөздер айту &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e2f11e693a95/images/5e2f15fa7e777." style="width: 365.994px;"></p><p>Оқулықпен жұмыс. 1 – сурет. Ұлу сөзіне дыбыстық талдау жасату. Сөзді буынға бөлдіру. Бұл не? Ұлу сөзінде неше дыбыс бар? </p><p> Қанша дауысты, қанша дауыссыз дыбыс? </p><p> Ұ дыбысы сөздің қай жерінде кездесіп тұр? </p><p> 2 – сурет. Мына суреттен кімді көріп тұрсыңдар? </p><p> Ол не істеп тұр?</p><p> Мұғалім , ұстаз. Екі сөзде де ұ дыбысы кездесіп тұр. Ол оқушыларды ұ дыбысымен таныстырып тұр. Сөздерді буынға бөлдіріп, ұ дыбысының қай буында келіп тұрғанын анықтау. </p><p> 1.Ұ дыбысы мен әрпін тану, ажырату және оны атайды, анықтайды. </p><p> Дескриптор: </p><p> 1. Неше дыбыс бар екенін біледі </p><p> 2. Дауысты дауыссыз дыбыстарды ажыратады, анықтайды </p><p> 3. Ұ дыбысы бар сөздерді атайды. </p><p> 4. Ұдыбысының орналасу ретін біледі</p><p> Кері байланыс</p><p> Ыстық картоп «Сәйкестендіру» әдісі </p><p> 1 – тапсырма.<img src="/uploads/lesson_plans/5e2f11e693a95/images/5e2f16d8887b3." style="width: 458.977px;"></p><p> Сергіту сәті. Ұзын мұртты құмырсқа, </p><p> Келе жатты жұмысқа </p><p> Допты алып,қолыма </p><p> Қойдым оның жолына </p><p> Оң жағына қарады, </p><p> Сол жағына қарады </p><p> Тау екен деп ойлады </p><p> Тақтамен жұмыс Дауысты дауыссыз дыбыстарды үйшіктерге орналастырады. </p><p> Дәптермен жұмыс.<img src="/uploads/lesson_plans/5e2f11e693a95/images/5e2f16b2de7d8." style="width: 150.994px;"></p><p> Бас әріптер мен кіші әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстырады және оларды гигиеналық талаптарға сай жазады. </p><p>1. Каллиграфиялық нормаларды сақтау </p><p> 2.Сауатты жазу Кері байланыс : &nbsp;</p><p></p> Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Сабақтың соңы

(3 минут)

<p>Сабақты қорыту. </p><p> - Сонымен қандай жаңа дыбыспен таныстық? </p><p> -Ұ дыбысы қандай дыбыс? </p><p> -Неге дауысты дыбыс? </p><p> - Ұ дыбысы сөздің қай жерлерінде кездеседі? </p><p> - Ұ дыбысы бар сөздерге мысал келтіру.</p><p><br></p> <p>&nbsp;Бүгін оқушылар не үйренді?</p><p> Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? </p><p> Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)</p>

Рефлексия

(2 минут)

<p>Кері байланыс:<img src="/uploads/lesson_plans/5e2f11e693a95/images/5e2f1766ab158." style="width: 388.991px;"></p><p> Мадақтау: сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды әртүрлі смайликтермен мадақтау. &nbsp;</p> топтағы әрбір оқушыны бағалау

Файлдар:

Файлды ару Менің отбасым. Ұ ұ дыбысы мен әріпі

Пікірлер(0)