Адам өміріне ауа райының әсері

Сейтжанова Закия Кыдыралиевна
Сейтжанова Закия Кыдыралиевна
Ақтөбе
Хромтау
Аққұдық ОМ
Дүниетану. Тарих компоненті
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Қоршаған орта
Тақырып:

Адам өміріне ауа райының әсері

19.11.2019
604
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақтың тақырыбы Адам өміріне ауа райының әсері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 2.2.2.1 ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс- әрекетіне оң және кері әсерін талдау  
Сабақтың мақсаттары <p>Барлық оқушылар: </p><p> Ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс әрекетінет әсерін талдайды. </p><p> Көптеген оқушылар: </p><p> Ауа- райының адамға және оның іс- әрекетіне оң және теріс әсерін анықтайды; </p><p> Ауа- райының шаруашылық іс- әрекетіне оң және теріс әсерін анықтайды. </p><p> Кейбір оқушылар: Өзі тұратын мекеннің ауа-райын сипаттайды, талдай алады.&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>
Ойлау дағыларының деңгейі Білу және түсіну, қолдану
Бағалау критерийлері <p>Ауа райының адам өміріне іс-әрекетіне оң және кері әсерін анықтай алады </p><p> Ауа райының шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін анықтай алады</p><p> Ауа райына байланысты халықтық ырымдар мен болжамдарды біледі </p><p> Өзі тұратын мекеннің ауа-райын сипаттайды, талдай алады.&nbsp; &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту -Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; - жауапкершілік; - денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;&nbsp; &nbsp;
Пәнаралық байланыс <p>Сызық түрлерін салу (көркем еңбек) </p><p> Мақал-мәтелдерді орынды жерде қолдану. (Әдебиеттік оқу)&nbsp;&nbsp;</p>
Тақырып бойынша алдындағы білім <p>тұсбағдар туралы біледі, көкжиек бағыттарын анықтай біледі,</p><p> тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтай алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік құзыреттілік <p>Пәнге қатысты лексика мен терминология </p><p> Ауа райы түрлері; мәселен,ыстық,салқын,ылғалды және т.б</p><p> Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер </p><p> Осындағы ауа райы қандай?</p><p> Ауа райының ерекшелігі неде?&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(2 минут)

<p>Ширату жаттығулары. </p><p> (Ұ).Төрт бұрышты »әдіс ( топқа бөлу мақсатында ) </p><p> Нұсқау: оқушыларға түрлі суреттер беріледі оқушылар өз жауаптарына жақын бұрышқа барып тұрып неліктен...,не себепті.... екенін айтады. арқылы 4 топ құру&nbsp;&nbsp;</p><p>қыс&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; күз&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; жаз&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;көктем</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37dd4c81df.png" style="width: 91px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37df8c4d7f.png" style="width: 76px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37e07df4d4.png" style="width: 83px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37e22d222d.png" style="width: 78px;"></p><p><br></p><p>Бұл заттар қай кезде керек? Қандай топтар арқылы қалыптастырылғаны туралы түсінік береді. </p><p>&nbsp;<br></p><p><br></p><p> </p><p><br></p><p><br></p><p>&nbsp;</p><p><br></p> <p>Шаттық шебері</p><p><br></p><p>Қима қағаз суреттер&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(35 минут)

<p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; (Т) «Ойлан – жұптас -бөліс» Бірлескен оқу (Мақсаты: жеке оқу арқылы өз ойын қорытып ,жұп болып бөліседі, топтық талқылауға ұласады) </p><p> Нұсқау: Оқушылар өз беттерімен оқулықта берілген мәтінді оқып шығады.</p><p> Ауа райының болжау көрсеткіштерінің белгілерін анықтайды..</p><p> Тапсырма: Ауа райының болжауын анықтайтын шартты белгілерімен көрсет.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37f4a2fc05.png" style="width: 34px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37f5b783bb.png" style="width: 50px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37f6550fab.png" style="width: 46px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37f6fbb5a3.png" style="width: 48px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd37f7c04bb0.png" style="width: 55px;"></p><p>Ж. «Сен-маған,мен-саған» бірлесе оқыту әдісі ( мақсаты ауа райы туралы өз ара пікірлесу) -Бүгінгі ауа райы туралы әңгімеле.</p><p> -Суреттен қандай ауа райын көріп тұрсың?</p><p> -Бүгін сабаққа қалай киініп келдің? </p><p> -Бүгінгі ауа райына сай киіндің бе? </p><p> -Неліктен бұлай киіндің? </p><p> -Таңертең бір жерге жиналғанда ауа райын қалай болжайсыңдар? </p><p> Қандай керемет! </p><p> Тапсырма. Берілген суреттегі бейнелерді сөйлету.</p><p> Нұсқау: ауа райына қатысты қандай халық болжамдарын білесің.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd3805e25138.png" style="width: 72px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd380702d916.png" style="width: 93px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd3807d5e83f.png" style="width: 99px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd38090e196e.png" style="width: 90px;"><br></p><p> </p><p> КБ. Ауа райына қатысты халық божамдарын біледі. Ынталандыру. </p><p> ЖЖ. « Ізден -ойлан» әдісі (саралау) (Мақсаты: алған білімдерін қолданысқа енгізу) </p><p> Нұсқау. Суреттке мұқият қара. </p><p>Ауа райының адам өміріне қандай әсерін тигізуде?</p><p>Өзің тұратын жердің ауа райын сипаттап жаз.<br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd38142b8085.png" style="width: 80px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd3814972b42.png" style="width: 81px;"><br></p><p> </p><p> ҚБ:Ауа райының адам өміріне іс-әрекетіне оң және кері әсерін анықтай алады. </p><p> Өзі тұратын мекеннің ауа-райын сипаттайды, талдай алады. </p><p> Дескиптер: </p><p> • Ауа райының адам өміріне іс-әрекетіне оң әсерін анықтай алады </p><p> • Ауа райының адам өміріне іс-әрекет кері әсерін анықтай алады </p><p> • Өзі тұратын жердің ауа райын сипаттап жазады.</p><p> Сергіту сәті.</p><p> Күркіреді күн-күн. </p><p> Терезелер шың-шың </p><p> Жауды жаңбыр топ-топ</p><p> Шелек-шелек көп-көп </p><p> Жон арқаңды тос-тос </p><p> Күнбағыс тез өс-өс </p><p> ТЖ.« Шағын зеттеу » Құрылымдалған зерттеу </p><p> Нұсқау:берілген заттармен тәжірибе жасайық. </p><p> ҚБ. Ауа райының шаруашылық іс-әрекетіне оң әсерін анықтай алады </p><p> Ауа райының шаруашылық іс-әрекетіне теріс әсерін анықтай алады</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd381950aa58.png" style="width: 80px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd381a424324.png" style="width: 102px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd381b0c7e97.png" style="width: 101px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd381bb7043e.png" style="width: 77px;"><br></p><p> ( Ө) «Көрнекілік әдіс» (Ауа райының шаруашыққа тигізетін зардабын анықтау )</p><p>Нұсқау: Шаруашылыққа кері әсер ететін ауа райы бейнеленген суреттерді белгіле Қолайсыз ауа райы шаруашылыққа қалай әсер етеді?<br></p><p> Оның қандай зардаптары бар?</p><p> Әр түрлі ақпарат көздерінен жауап ізде. Ол туралы сыныптастарыңмен бөліс </p><p> ҚБ. Ауа райының шаруашылыққа тиігізетін әсері туралы әңгімелейді </p><p> Дескриптор </p><p> - шаруашылыққа кері әсер ететін ауа-райы бейнеленген суреттерді белгілейді; </p><p> - қолайсыз ауа райының шаруашылыққа тигізетін зардаптары туралы айтады.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>&nbsp;(Ө) « Артық сөзді тап» әдісі (мақсаты: ауа райына қатысты сөздерді табу) </p><p> Нұсқау ауа райына қатысты емес сөзді анықта,артық сөзді сыз) </p><p> ҚБ. ауа райына қатысты сөздерді таба алады </p><p> Дескриптер : • Ауа райына қатысты емес сөзді таба алады. </p><p> • Ауа райына қатысты сөздердің астын сызады. </p><p> (Ө) «Сәйкестендір » әдісі (Мақсаты: ауа райын болжауға халық ырымдар пайдалана білуге) </p><p> Ауа райын анықтау үшін халық ырымдарын пайдалан.</p><p> Нұсқау. Екі бағанда беріген ұғымдардың сәйкестігін тап.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Қарға суға түссе</td><td>ауа рйы жауынды болады</td></tr><tr><td>Қарлығаштар биікке самғап ұшса-</td><td>қатты дауылды жел соғады.</td></tr><tr><td>Шыбыындар ерте оянып,қатты ,ызылдаса -&nbsp;&nbsp;</td><td>Ауа райы құрғақ болады</td></tr><tr><td>Торғайлар орындарын ауыстырып дамыл таппай ұшса&nbsp;</td><td><p>Жақсы ауа райының белгісі дейді.</p></td></tr></tbody></table><p><br></p><p>ҚБ (Ө) «Ойлан тап.» (мақсаты : жағымды, жағымсыз жақтарын ажырата білу )</p><p> Тапсырма .Суретке қарап оларды салыстыр адам өміріне ауа райының әсері жайында әңгіме құра. жағымды жағымсыз</p><p> (Т)«Үздік құрастырушы» (мақсаты :ауа райына байланысты киім кию үлгісін таңдау) Нұсқау.Суреттегі балаларды ауа райына сәйкес келетін заттар мен киімдерді топтастыр. Адамдар неліктен ауа райына сәйкес киінеді?&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd385e9664ee.png" style="width: 60px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd385f98d43a.png" style="width: 64px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd38609391dc.png" style="width: 67px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dd368645ae7b/images/5dd38632247f0.png" style="width: 346px;"></p><p>КБ .Оқушылар ауа райына сәйкес киім үлгісін таңдай алады</p> <p>Ауа райының шартты белгілері&nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p> Үлестірме қағаз</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Дәптермен жұмыс б 61-62</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(3 минут кері байланыс)

<p>Рефлексия «Бес саусақ» әдісі Оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал ету Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. </p><p>Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады:</p><p> 1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? </p><p> 2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? </p><p> 3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? </p><p> 4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?</p><p> 5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

Қосымша ақпарат

<p><b>Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?&nbsp;</b></p><p>«Төрт бұрышты »әдіс «Ойлан – жұптас -бөліс» «Сен-маған,мен-саған» «Ізден -ойлан» « Артық сөзді тап» «Сәйкестендір » «Ойлан тап.» «Үздік бақылаушы» «Бес саусақ» әдісі.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Бағалау</b></p><p>Жұптық, топтық бағалау түрлері Критерийлер арқылы бағалау Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы&nbsp;</b></p><p>Сергіту сәті.</p><p><b>Рефлексия сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен беріген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?&nbsp; &nbsp;</b></p><p>Сабақ оқу мақсатына негізделіп шынайы құрылған. Бүгінгі сабақтан оқушылар ауа-райының адамға және шаруашылық іс- әрекетіне оң және теріс әсерін білді. Оқыту мен оқудың сан алуан әдістері қолдана отырып – сабақ қызықты әрі мазмұнды болуына байланысты сыныптағы ахуал жақсы деңгейде болды. . - Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай тапсырмаларды жасадым. Сабақты беріген уақыт ішінде үлгердім,өйткені оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары артты.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту да, оқу туралы да ойланыңыз?) </b> 1.« Ізден -ойлан» әдісі.&nbsp; 2. «Графикалық әдіс».</p><p><b> Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту да, оқу туралы да ойланыңыз?) </b> 1.« Шағын зеттеу».&nbsp; &nbsp; 2.«Сен-маған,мен-саған».&nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)