Модельдеу «ДНҚ молекуласын құру»
Биология
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Молекулалық биология
Тақырып:
Модельдеу «ДНҚ молекуласын құру»
20.01.2020
228
3
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | ДНҚ-ны құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу |
Сабақтың мақсаты: | <p> Барлық оқушылар:</p><p> - ДНҚ құрылымының негізгі қағидаларын біледі; </p><p> - ДНҚ молекуласының қос спиралді құрылымын сипаттай алады; Көпшілік оқушылар: </p><p> - Моделді жинау барысында және ДНҚ молекуласындағы нуклеотидтер санын, олардың пайыздық % шамасын есептеу барысында ДНҚ құрылымының негізгі қағидаларын пайдаланады; </p> |
Бағалау критерилері: | <p> • Негіздердің комплементарлы қағидаға сай байланысуын ДНҚ моделін жасауда пайдаланады және түсіндіреді;</p><p> • Комплентарлық қағиданы пайдаланып, ДНҚ-ның тізбегін құрастырады; </p> |
Тілдік мақсаттары: | <p> Оқушылар орындай алады: </p><p> ДНҚ моделін құрастыра отырып, оның ұзындығы мен енін есептей алады және түсіндіреді.(тыңдалым және жазылым дағдылары) </p><p> Пәндік лексика және терминология: шиыршық, комплементарлы, аденин, гуанин, тимин, цитозин, нуклеозид, нуклеотидтер, қант-фосфорлы қаңқа және т.б. </p><p> Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы ДНҚ ... шиыршықты. </p><p> ДНҚ биополимер, оның мономері ..... болып табылады. </p><p><br></p> |
Дағдылар: | Білу, түсіну білімді қолдану |
Құндылықтарды дарыту: | <p> Жеке бас қасиеттерін, коммуникативтік дағдыларын және құзыреттілігін дамыту.</p><p> Жұпта, топта, топпен жұмыс істей білу, қоршаған ортаның пікірлеріне құрмет және басқалардың алдын да өз міндеттері үшін жауапкершілігін түсіну, тұлғааралық құзыреттіліктерді дамыту. </p><p>Басқа оқушылардың пікірін және әрбір идеяның құндылықтарын ескере білу.</p> |
Пән аралық байланыс: | ДНҚ ұзындығын, ДНҚ-дағы нуклеотидтер құрамының %-ын анықтау барысында математикалық есептеулерді тиімді қолдана алады |
бастапқы білім: | Оқушылар 8-сынып курсынан әр соматикалық жасушаның ДНҚ тұратын гомологиялық хромосомдары болатынын біледі. Олар 9-сынып курсынан хромосамалардың гаплоидты жиынтығының диплоидтыдан айырмашылығын түсіндіре алады. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
сабақтың басы: (7-25мин) |
<p> Комплементарлық принципі туралы білімін тексеріңіз. </p><p> Оқушыларды 3 топтағы топтарға бөліңіз. ДНҚ үлгісін жасау әдісін таңдауға болады. Оқушылармен модель жасау кезінде қандай ережелерді негізге алу қажеттігін талқылайды. Топтық жұмысты бағалау критерийлері:</p><p> • Топта жұмыс істей білу: жұмыстың барысын талқылау, жауапкершілікті белгілеу, оларды орындау.</p><p> • ынтымақтастықтың жеке қасиеттерін, табандылығының, жауапкершілігін көрсетеді. </p><p> • Жұмысты аяқтауға арналған қадамдар жоспарға және орындалу уақытына (жұмыс уақытында аяқталады) сәйкес келеді. </p><p> • өзін-өзі бақылау тәсілдерін, өзін-өзі бағалауды (рефлексия) иеленеді. </p><p>Видео көрсетеміз 44сек </p><p> <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/genetika-zhane-suryptau-negizderi/ozgergishtikting-negizgi-zangdylyqtary/lesson/gen-dnq-nyng-qurylymdyq-zhane-funkczionaldyq-birligi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/genetika-zhane-suryptau-negizderi/ozgergishtikting-negizgi-zangdylyqtary/lesson/gen-dnq-nyng-qurylymdyq-zhane-funkczionaldyq-birligi</a><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/genetika-zhane-suryptau-negizderi/ozgergishtikting-negizgi-zangdylyqtary/lesson/gen-dnq-nyng-qurylymdyq-zhane-funkczionaldyq-birligi" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e2545fa2f8b2/images/5e254a00b8007.png" style="width: 169px;"></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/genetika-zhane-suryptau-negizderi/ozgergishtikting-negizgi-zangdylyqtary/lesson/gen-dnq-nyng-qurylymdyq-zhane-funkczionaldyq-birligi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/genetika-zhane-suryptau-negizderi/ozgergishtikting-negizgi-zangdylyqtary/lesson/gen-dnq-nyng-qurylymdyq-zhane-funkczionaldyq-birligi</a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e2545fa2f8b2/images/5e254a2198e25.png" style="width: 180px;"></p><p>(G) ДНҚ-ның моделін жасау. Ол үшін ДНҚ үлгісіне қажетті материалды таратады. Оқушылар нұсқауларды орындап, модельді құрастыру үшін ДНҚ құрылымын қалыптастырудың алдын-ала үйренген принциптерін қолданады. ДНҚ үлгісін басқа топтар алдында қорғау. </p><p> Оқушылармен жұмыс қорғауда бағалау критерийін анықтау.</p><p> Бағалау критерийі: </p><p>Дискриптор: комплементарлық принцип сақталған материалды пайдаланады қауіптілік көздерін анықтайды моделді жинайды.</p><p>Оқушылар топтық модельдерді бағалауға және жақсартуларды ұсынуға кеңес беріңіз. </p><p><br></p> |
Файлдар:
Файлды ару
Модельдеу «ДНҚ молекуласын құру»
Пікірлер(0)