Ағаштар

Жумагулова Айгуль Ришатовна
Жумагулова Айгуль Ришатовна
Шығыс Қазақстан
Аягөз
«К.Бозтаев атындағы қазақ мектеп-гимназиясы» КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі
Тақырып:

Ағаштар

18.11.2019
355
PDF жүктеу WORD жүктеу
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары. <p>5 О5 Мәтін мазмұнын тусінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру.</p><p> 5 Ж2 Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап,хат,жарнама,хабарландыру құрастырып жазу.&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты. <p><b>Барлық оқушылар орындай алады. </b></p><p> Мәтіннің мазмұнын тусінеді, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады. </p><p><b> Оқушылардың көпшілігі орындай алады: </b></p><p><b><br></b> Мәтіннің негізгі идеяны анықтайды, өз пікірін білдіреді Мәтіннің құрылымын сақтап хат,жарнама,хабарландыру жаза алады.</p><p><br></p><p> </p><p><b> Кейбір оқушылар орындай алады:</b> </p><p> Мәтіннің құрылымын сақтай отырып,ақындардың үзінділеріне сүйеніп,өлең құрастыру&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар Ағаш сабақтары, діңгек, анимистік дүниетаным, иілгіш, көп жылдық, тамырлары, киелі ағаш.
Алдыңғы оқу Ағаштар туралы және оларды күту туралы түсінік қалыптасқан.Бақша ағаштарының түрлерін біледі.&nbsp;
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына сәйкес "Бақша ағаштарының " маңызы мен пайдасын сезіну арқылы тәлім – тәрбиесі жоғары,патриоттық рухы мықты тұлға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс қазақ әдебиеті

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 минут)

<p><b>1.Ұйымдастыру кезеңі. </b></p><p><b> 2. Психологиялық ахуал</b></p><p> Сыныпты топқа бөлу. Әр топтардың алдына жапырақсыз,жеміссіз алма,алмұрт,өрік ағаштарының суреттері беріледі,осы ағаштардың жапырақтары арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу.Жапырақтарды ағашқа апарып жабыстырады. </p><p><br></p><p><b> Ой қозғау. </b></p><p> Қазақстанда өсетін ағаштардың суреті көрсетілген. Берілген суреттер бойынша ой қозғау.Суреттер әр топтың алдында жатады . </p><p> -Ағаштарды неге көп жылдық өсімдіктер қатарына жатқызамыз? -Қазақстанда өсетін ағаштарды ата? </p><p> -Қандай қылқан жапырақты ағашты білесіңдер?</p><p><br></p><p> </p><p><b> 1 - тапсырма</b></p><p><b> «Миға шабуыл» </b></p><p> Сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі тақырыпты болжау. </p><p> - Балалар, тәрбие сөзін қалай түсінесіңдер? </p><p> - «Тәрбие – тал бесіктен» дегенге қалай қарайсыңдар? </p><p> - Бала тәрбиесіне не, кім ықпал етеді деп ойлайсыңдар?</p><p><br></p><p><b> Дескриптор:</b> </p><p>Берілген сұрақтаға жауап беріп,тақырыпты болжайды.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p>&nbsp;<b>1– тапсырма </b></p><p><b> «Мәтін құрау» әдісі.</b></p><p> 1."Бақша ағаштары" мәтінін оқу. </p><p> 2. Жұптасып сұрақ дайындап,топта жинақтап сұрақтарды стикерлерге жазып топтарға тарату.</p><p><br></p><p> </p><p><b> Дескриптор:</b></p><p> - Мәтінді түсініп оқиды.</p><p> - Нақты ақпараттарды анықтап, жұптасып сұрақтар құрастырады. </p><p> - Мәтін бойынша құрастырылған сұрақтарға толық жауап береді. </p><p><br></p><p><b>ҚБ «Алма жемістері» әдісі арқылы ағаштардың жемістерімен бағалау.</b><img src="/uploads/lesson_plans/5dd225914a1c6/images/5dd227fae7303.png" style="width: 58px;"> </p><p> өте жақсы,<img src="/uploads/lesson_plans/5dd225914a1c6/images/5dd2280b1886e.png" style="width: 34px;"></p><p><br></p><p> </p><p>жақсы,<img src="/uploads/lesson_plans/5dd225914a1c6/images/5dd2281a086f4.png" style="width: 36px;"></p><p><br></p><p> қанағаттандырарлық&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5dd225914a1c6/images/5dd2282a53f04.png" style="width: 28px;"></p><p><br></p><p> </p><p><b> 2 - тапсырма. </b></p><p><b> 1-топ: </b></p><p><b><br></b> Ағаштың табиғат үшін және адам үшін пайдасын жарнамалау. </p><p><br></p><p><b>2-топ:</b></p><p>Киелі ағаш ұғымын «Дара диагарммасы» бойынша топтастыру.</p><p><br></p><p> </p><p><b> 3- топ: </b></p><p><b><br></b>« Буриме әдісі » бойынша өлеңді толықтыру. .....жетіпті,....өсіпті,.....болыпты. .....беріпті. .....тартыпты,....шыдапты. .....жетіліпті,.....гүлдепті.</p><p><br></p><p> </p><p> -- Ағаштарға байланысты кез келген ақынның үзінділеріне сүйене отырып,өлең құрау.</p><p><br></p><p> </p><p><b> Дескриптор:</b></p><p> І. « Ағаштың табиғат үшін және адам үшін пайдасын жарнамалай алады.</p><p> ІІ. Киелі ағаш ұғымын топтастырады. </p><p> ІІІ.Өлеңді толықтыра алады. </p><p> ІV. Ағаштарға байланысты кез келген ақынның үзінділеріне сүйене отырып,өлең құрастырады.</p><p><br></p><p><b> ҚБ. «Алмұрт жемісі» әдісі&nbsp;</b><img src="/uploads/lesson_plans/5dd225914a1c6/images/5dd22a67d3eed.png" style="width: 67px;"></p><p> өте жақсы&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5dd225914a1c6/images/5dd228e604e9c.png" style="width: 47px;"></p><p><br></p><p> жақсы,<img src="/uploads/lesson_plans/5dd225914a1c6/images/5dd228f343fa1.png" style="width: 24px;"></p><p><br></p><p> қанағаттандырарлық&nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5dd225914a1c6/images/5dd2290181b56.png" style="width: 38px;"></p>

Сабақтың соңы

(7 минут)

<p><b>1 – тапсырма </b></p><p><b> І топ. </b></p><p> Тәлім- тәрбиеге қатысты мақал – мәтелдер, нақыл сөздер жазу.</p><p><br></p><p><b> ІІ топ. «Сүзіп алу » әдісі.</b></p><p>Мәтін бойынша нақты ақпараттарды теріп, жазу</p><p><br></p><p><b> ІІІ топ. «Уақыт тізбегі» әдісі </b></p><p>.Мәтін бойынша өз ойларын жинақтап, 2-3 сөйлеммен қорытындылау.</p><p><br></p><p> </p><p><b> Дескриптор: </b></p><p> - Мәтінге қатысты мақал – мәтелдер жазады. </p><p> - Нақты ақпараттарды ескереді.</p><p> - Ойларын жүйелі қорытындылайды.</p><p><br></p><p><b> ҚБ"Өрік ағашы" әдісі. </b></p><p><b> Кері байланыс «Блоб» ағашы </b></p><p> Оқушы өзінің бүгінгі сабақта түсінгенін қаншалықты бағалайтынын блоб ағашы арқылы таңдап белгілейді .Өзін бояйды.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)