Қыпшақ хандығы
Қазақстан тарихы
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
X ғасыр – XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан
Тақырып:
Қыпшақ хандығы
27.12.2019
485
5
Сабақ мақсаты | Қыпшақ хандығы мемлекетің тарихын білу, өздігінен іздену жұмыстарына үйренеді. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | <p>Барлық оқушылар: . </p><p>Қыпшақ мемлекетінің құрылуы туралы, қоғамдық құрылысын постер арқылы қорғай алады.</p><p> Оқушылардың басым бөлігі: . </p><p>Дешті Қыпшақ даласының картасы берілген. Оң және сол қанаттары мен ордаларын көрсет. Көрші мемлекеттерінің атауын жаза алады </p><p> Кейбір оқушылар: </p><p> «Сәйкестендіруді» орындай алады </p> |
Тілдік мақсат | <p>Оқушылар орындай алады: жеке жұмыс, топтық жұмыс </p><p> Негізгі сөздер мен тіркестер: Елбөрілі, тоқсоба,йетиоба, дурут, жікілдер, «орда», хандар, «яланкуг», «половшылар» («далалықтар»). </p><p> Талқылауға арналған тармақтар: </p><p> 1. Деректер.Қыпшақ мемлекетінің құрылуы </p><p> 2. Қоғамдық құрылымы </p><p> 3. Қыпшақтардың көршілерімен саяси қарым-қатынасы </p><p> -Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? </p><p> Сіз неліктен ХІ ғасырдан бастап Қазақстанның Жетісудан басқа жерлерінің барлығына қыпшақтар ие болып, хандықтың әлеуметтік-экономикалық жағының нығаюы жерін кеңейтуді талап еткенін айта аласыз ба? </p> |
Бағалау критерийлері | Қыпшақ хандығының саяси картадағы орнын анықтайды Қыпшақ хандығы мемлекетің тарихын біледі, өздігінен іздену жұмыстарына үйренеді. |
Құндылықтарды дарыту | Қыпшақтардың елін, жерін қорғауы, әскери өнерін білуі арқылы патриотизм, өз елі үшін мақтаныш, құрмет құндылықтарын бойына дарыту |
Пәнаралық байланыстар | Оқылым, жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты, картамен жұмыс арқылы географиямен байланысты жүзеге асыру |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мен презентация жаңа сабақ материалын игеруде пайдаланылады |
Алдыңғы оқу | Орта ғасырлық Қарахан мемлекетінің, найман, керейіт, жалайырлардың географиялық орналасуы, саяси тарихы, шаруашылығы, тұрмыс-тіршілігі, кәсібі туралы біледі |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы ((0-3мин)) |
<p>Ұйымдастыру</p><p> Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық ахуал «Тілек» шаттық шеңбері. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e0603bf66562/images/5e060d5fe45b9.png" style="width: 206.992px;"><br></p><p>Сыныпты түрлі түсті қиындылар арқылы 3 топқа бөлу: </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e0603bf66562/images/5e060d4eddff4.png" style="width: 150px;"><br></p> | <p>Топ атауына байланысты суреттер </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Презентация </p> |
Үй тапсырмасы ((9 мин)) |
<p>1. Моңғол кезеңіне дейін Батыс Моңғолияда қоныстанған ірі тайпалар:Алдыңғы білімді қайталауға арналған сұрақтар: (9 мин)<br></p><p> 2. Наймандар Ертіс және Орхон өзендері аралығында қай ғасырда қалыптасты? </p><p> 3. 1125 жылы наймандар мен керейттер қандай империяға құлағаннан кейін өзінің тәуелсіздігін алды? </p><p> 4. Наймандардың мемлекетік ордасы: </p><p> 5. Наймандардың батыстағы көршісі; </p><p> 6. 1204 жылы наймандарды толықтай жеңген кімдер? </p><p> 7. Наймандардың соңғы әскерін жинап Жетісуға қоныстанған кім? </p><p> 8. ХІІ ғасырда керейттер иеленген жерлер: </p><p> 9. Керейттердің бас ордасы: </p><p> 10. Моңғолдардың жас қолбасшысы Темучинге қолдау көрсеткен керейт ханы: </p><p> 11. Керейттердің әлсіреген уақыты: </p><p> 12. Жалайырлар VI-VII ғасырда қай қағанаттың құрамында болды? </p><p> 13. Жалайырларды талқандап, өзіне бағындарған моңғол билеушісі </p><p> Бағалау: Оқушылар ұсынылған сұрақтарға жауап беру арқылы өзін-өзі бағалайды: </p> | Қима қағаздар |
Ортасы ((3 мин)) |
<p>1.Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау . </p><p> 2.Мағынаны тану: </p><p> Елбөрілі - «бөрілер халқы» депте атаған, қыпшақтардың шығыс бірлестігі, 16 тайпадан тұрған; </p><p> Тоқсоба- қыпшақтардың батыс бірлестігінен, «тоғыз тайпа» деген мағынаны білдіреді Йетиоба - қыпшақтардың батыс бірлестігінен, «жеті тайпа»;</p><p> Дурут - қыпшақтардың батыс бірлестігінен, «төрт тайпа»; </p><p> Жікілдер – ХІІ ғ. бастап қыпшықтардың құрамына кірген, Арал маңын мекендейтін тайпа; </p><p>Орда - түркі-моңғол тайпаларының әскери-әкімшілік орталығы, мемлекет басшыларының тұрағы, (астана). </p><p> Хан— лауазым. Түркі-моңғол халықтарында мемлекет басқарған билік иесі. «Қаған» терминінен қалыптасқан деп есептеледі; </p><p> Яланкуг – қыпшақ тілінде құлдар деген мағынаны білдіреді </p><p> Половецтер – қыпшақтардың Русьтегі атауы; </p><p> Командар – Еуропадағы қыпшақ атауы; </p><p> Шығармашылық топтық тапсырма беріледі. </p><p> Топ бойынша мәтінді оқиды. Тақырыптың мазмұнын аша отырып постер қорғайды (10мин).</p><p>А деңгейінде тапсырма:</p><p> 1-топ. Деректер, Қыпшақ мемлекетінің құрылуы </p><p> 2-топ. Қоғамдық құрылымы </p><p>3-топ. Қыпшақтардың көршілерімен саяси қарым-қатынасы </p><p> Дескриптор: </p><p> 1-топ. Қыпшақтар туралы деректерді және мемлекетінің құрылуын анықтайды; </p><p> 2-топ. Қоғамдық құрылымын түсіндіреді: </p><p> 3-топ. Қыпшақтардың көршілерімен саяси қарым-қатынасын көрсетеді: </p><p> В деңгейінде тапсырма (5мин). </p><p> 1-топ. Дешті Қыпшақ даласының картасы берілген. Оң және сол қанаттары мен ордаларын көрсет. Көрші мемлекеттерінің атауын жазу </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e0603bf66562/images/5e060f216518f.png" style="width: 305px;"><br></p><p>2-топ. Берілген ақпараттың дұрыс немесе жалған екенін анықта.</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Тапсырма </td><td>Дұрыс</td><td>Жалған</td></tr><tr><td style="text-align: left;">Қыпшақ хандығы Қарахан мемлекетінің орнына құрылды.</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Киев Русінің шегарасына барып орналасқан қыпшақтар половецтер деп аталды. </td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Еуропа саяхатшылары П. Карпини мен В. Рубрук: «Қыпшақтар арба үстінде тігілген үйлерін 22 өгізбен тартып жүреді». </td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Әл Омари: «Қыпшақтардың малдары соншалықты, ондай мал ешбір елде жоқ шығар»</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Жетісу өлкесі ғана қыпшақтардың құрамына кірмеді</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Батыс қыпшақтардың құрамында он алты тайпа болды. </td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Қыпшақтардың Шығыс бірлестігі Дунайдан Еділге дейінгі аумақты иеленді.</td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p><p>3-топ. Конспектіні мұқият оқып шығып, қыпшақтардың әлемдегі қай мемлекеттермен байланыс орнатқанын жаз.</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Венгрия </td><td> </td></tr><tr><td style="text-align: left;">Византия </td><td><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;"> Арабия</td><td style="text-align: left;"><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Грузия </td><td style="text-align: left;"><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Моңғолия </td><td style="text-align: left;"><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Өзбекстан </td><td style="text-align: left;"><br></td></tr><tr><td style="text-align: left;">Египет </td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p><p>Дескриптор: </p><p> 1-топ. Картадан оң және сол қанаттың ордаларын көрсетіп, көрші мемлекеттердің атауын жазады: </p><p> 2-топ. Берілген ақпараттың дұрыс немесе жалған екенін анықтайды: </p><p> 3-топ. Қыпшақтардың қай мемлекеттермен байланыс орнатқанын көрсетеді. </p><p> С деңгейінде тапсырма (5 мин). </p><p> «Сәйкестендіру» </p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>VIII ғасыр </td><td> </td><td>А.Қыпшақтар Жетісумен қатар бүкіл Қазақстан жеріне үстемдік етті </td></tr><tr><td>Тоқсоба</td><td><br></td><td>В.Шығыс қыпшақ бірлестігі </td></tr><tr><td>Сарайшық</td><td><br></td><td>С, солқанаттың орталығы</td></tr><tr><td>ХІ ғасыр </td><td><br></td><td>Д. «Қыпшақ» этнонимінің алғаш рет көне түркі руна ескерткіштерінде кездеседі</td></tr><tr><td>Елбөрілі </td><td><br></td><td>Е. Батыс қыпшық бірлестігі </td></tr><tr><td>Сығанақ </td><td><br></td><td><b>Ғ.оң қанаттың орталығы </b></td></tr></tbody></table><p><br></p><p>Дескриптор: </p><p> Берілген сөздерді бір-бірмен сәйкестендіреді </p> | <p>Қазақстанның саяси картасы,</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e0603bf66562/images/5e061584bc77f.png" style="width: 126.992px;"><br></p><p> </p><p> Қыпшақ халқының қалыптасуы тірек-сызба, Қазақстан тарихы Суреттер және кестелер жинағы маркелер, түсті қағаздар,стикерлер. </p> |
Аяқталуы ((3 мин).) |
<p>Үйге тапсырма: Қыпшақ хандығы тақырыбын оқу, тақырып соңындағы тапсырмалар. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e0603bf66562/images/5e0612982661c.png" style="width: 166.992px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e0603bf66562/images/5e061298e71ae.png" style="width: 166.992px;"></p><p>Топ басшысы белгілеген бағалау парағындағы жиынтық бағасын шығару. Формативті бағалау. (2 мин) </p><p><br></p><p><br></p> | Бағалау парағы. |
Қосымша ақпарат
<p>Ғаламтор желісіндегі қосымша деректер.</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?</td><td>Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?</td><td>Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы</td></tr><tr><td>Тілдік қабілеті жоғары оқушылар тілдік қабілеті төмен оқушылармен араластырылып отырғызылады. Қабілеті жоғары оқушылар ой қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен артық дәлелдер келтіре алады </td><td><p>Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың материалды меңгеруі қандай деңгейде екенін анықтау үшін бағалау критерийіне сәйкес топтар өзара бір-бірін бағалайды,мұғалім оқушыларды өзі бағалайды, оқушылар өзін-өзі бағалайды.</p></td><td> Компьютерді, ноутбуктерді тек тапсырма кезінде аз уақыт жұмыс жасап өшіру, интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп қою.</td></tr></tbody></table><p><br></p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Рефлексия</td><td>Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.</td></tr><tr><td><p>Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?</p><p> Бүгін оқушылар не білді?</p><p> Сыныптағы ахуал қандай болды? </p><p> Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?</p><p> Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? </p><p> Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? </p></td><td><p>Қыпшақ хандығы тақырыбының мақсаты шынайы құрылып, оқушылар жаңа сабақ кезеңінде «Ментальді карта» әдісі бойынша оқыған мәтін мазмұнын флипчартқа түсіре алды, </p><p> Қыпшақтардың қоныстанған жерлері және этникалық құрамы, қоғамдық құрылысын, саяси жағдайын, шаруашылығын білді. Сыныпты түрлі түті қиындылар арқылы 3 топқа бөлу </p></td></tr></tbody></table><p>Қорытынды бағамдау</p><p> Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </p><p> 1: Оқушыңың тақырыпты топтық жұмыс арқылы меңгеріп, бағалай алуы. </p><p> 2: Топтық жұмыста оқушылардың бір-біріне көмектесе алуы. </p><p> Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </p><p> 1: Топта бірлесіп жұмыс жасаған, оқушыларды ынтымақтастыққа шақырды. </p><p> 2: Өзін-өзі бағалауды пайдалану арқылы, оқушының ынтасының артқаны. </p><p> Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? </p><p>Кері байланысты «Екі жұлдыз, бір тілекпен» өткізу арқылы оқушылардың келесі сабақта да топтаса отырып, жаңа әдіс-тәсілмен сабақ өту. </p>
Файлдар:
Файлды ару
Қыпшақ хандығы
Пікірлер(0)