Географиялық дерек көздері

Алипакарина Динара Казибайкызы
Алипакарина Динара Казибайкызы
Ақтөбе. Хромтау
Аққұдық ауылы
Аққұдық орта мектебі
География
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Географиялық зерттеу әдістері
Тақырып:

Географиялық дерек көздері

07.11.2019
308
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) <p>7.1.1.3. – географиялық дерек көздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар.</p><p><br></p>
Сабақтың мақсаты Барлығы: географиялық дереккөздері арқылы карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар бейне фильмді түсінеді, ажырата алады. Көпшілігі: географиялық дереккөздерімен жұмыс жасай алады. Кейбіреулері: географиялық дереккөздерінің адам өміріндегі, мамандықтардағы маңыздылығын түсіндіре алады.&nbsp;&nbsp;
Бағалау критерийі Географиялық дерек көздерінің түрлерін айтады. Географиялық дерек көздерінің бір-бірінен ерекшелегін ажыратады. Географиялық дерек көздерінің адам өміріндегі, мамандықтарға маңыздылығын түсіндіреді.&nbsp;&nbsp;
Тілдік мақсаттар Оқылым: Берілген мәтінді түсініп оқиды. Жазылым: Анықтамалар мен ұғымдарды жазады. Тыңдалым: Мұғалімнің мазмұндауын, оқушылар бірін-бірі және бейне материалды тыңдайды. Айтылым: Орындаған тапсырмаларын сыныптастары алдында мазмұндау барысында өз ойларын жеткізеді. Пәндік лексика және терминалогия: карта, атлас, сурет, мәтін, аэрофотосуреттер, деректі фильм, экспедиция, геолог, табиғат жайлы фильмдер, фотоальбомдар. Диалогқа қажетті сөз тіркестер: Аэрофотосуреттер, ғарыштық суреттер дегеніміз ......................... Аэрофотосуреттер, ғарыштық суреттер, карта және бейне фильмдердің ерекшелігі.............................. Географиялық дерек көздерге ............., .............., ........., ....... кіреді&nbsp;&nbsp;
Құндылықтарға баулу Өз бетінше жұмыс жасайды; өз ойларын ашық түрде жеткізеді; Берілген тапсырманы ізденіспен тиянақты орындайды; Қорытынды жасап, өзара баға береді.&nbsp;&nbsp;
Пәнаралық байланыс Бейнелеу өнері: суреттер көрсетіледі Тарих: бейне материалдан тыңдалады&nbsp;&nbsp;
Алдыңғы білім Географиялық картаны жіктей алады, оқи алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 минут)

<p>Сәлемдесіп, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру </p><p>«Жылы жүрек-ізгілік тірегі» (тілек айту) </p><p> Оқушылар «мозайка» әдісі арқылы 2 топқа бөлінеді (глобус және карта). Суретіне байланысты бірігеді, топ ережесін шығарады.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>«Телефон» әдісі арқылы үй тапсырмасын оқушылар бір-бірлерінен сұрайды. </p><p><br></p><p><br></p><p> "Екі жұлдыз, бір тілек"әдісі арқылы өзара бағалау. 1-жұлдыз: саяхатшылар мен зерттеушілерді атап беру 2-жұлдыз: саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымына қосқан үлестерін сипаттау Тілек: жақсартуға бағытталғын ұсыныс&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p> <p>Интербелсенді тақта </p><p>Жүрекшелер<br></p><p> </p><p>Глобус пен картаның суреттерін қима арқылы біріктіру.&nbsp;<br></p><p>Телефондар<br></p><p><br></p><p>2 жұлдыз, 1 тілек суреті</p>

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p>Оқушыларға ой түрткі ретінде жұмбақ шешу ұсынылады. </p><p> 1. Жерді көрдім қаласы бар Үйлері жоқ мекендейтін. Көлді көрдім, өзен көрдім Сулары жоқ терең дейтін (карта) </p><p> 2. Доп сынды келбеті, Онда бар түп-түгел Әлемнің әлпеті Бұл не? (глобус)&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийлерімен, жоспарымен танысады. Тапсырма: Оқулықтағы мәтінмен танысады, «Түртіп алу» әдісі арқылы терминдерге шолу жасайды, мағынасын түсінеді. 1-қадам: (Ж) "V"- маған таныс "+"- мен үшін жаңа "-" - мен білетін түсінікке сәйкес келмейді "?"- бұл туралы тереңірек білгім келеді Аэрофотосурет - ұшақтан немесе басқа ұшатын аппараттан алынған жергілікті жердің суретке түсірілген бейнесі.&nbsp;</p><p>Ұшақтан түсірілген сурет Ғарыштық сурет&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p> &nbsp;</p><p>«Әлемдегі таңғажайып жерлер» атты бейне ролик көрсету арқылы оқушылар аэрофотосурет, карта, ғарыштық фотосуреттерді, бейне фильмді анықтайды. Дескриптор: Географиялық дерек көздерінің түрлерін біледі. "Бағдаршам" арқылы өзара бағалау&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><p>2-қадам. (ТЖ) "Венн диаграммасы" 1топ. «Ұшақтан түсірілген және ғарыштан түсірілген суреттен қандай ерекшелік байқадыңдар?» 2топ. «карта және бейнефильмнің ерекшеліктері қандай?» Дескриптор: Географиялық дерек көздерінің бір-бірінен ерекшелегін ажырата алады. Қалыптастырушы бағалау: Оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймын.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>3-қадам.(Ж) 1 топ. Географиялық дерек көздерінің агроном мамандығына маңыздылығы. 2 топ. Географиялық дерек көздерінің геолог мамандығына маңыздылығы Дескриптор: географиялық дерек көздерінің адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді. Агроном мен геолог мамандықтарында географиялық дерек көздердің қажеттілігін біледі. </p><p> Қалыптастырушы бағалау: Оқушыларды смайликтер арқылы бағалаймын.&nbsp;&nbsp;</p> <p>Интербелсенді тақта слайд</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>География 7-сыныбына арналған оқулық. Алматы «Атамұра»-2017 14-15 бет&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p>Бейне материал https://www.youtube.com/watch?v=FxImv9R7BY0&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p>Венн диаграмасының суреті</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>«Бас бармақ» суреттері</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Дәптер</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Смайликтермен бағалау</p>

Сабақтың соңы

(12 минут)

<p>«Үш жақты түсіндірме күнделік» әдісі. (Не ұнады? Не таң қалдырды? Сұрақ.) Оқушылар бүгінгі сабақта не ұнағанын, не таң қалдырғанын және бір сұрақ қояды оқушыларға немесе мұғалімге.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Бағалау: «Баспалдақ» әдісі бойынша оқушылар, өз смайликтеріне бүгінгі сабақта алған әсерлері мен көңіл-күйін жазып, қай сатыда тұрғанын баспалдаққа жабыстыру арқылы көрсетеді.&nbsp; &nbsp;</p> <p>интербелсенді тақта </p><p> слайд&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p>Баспалдақ суреті, Стикер Смайликтер&nbsp;&nbsp;</p>

Қосымша ақпарат

<p><b>Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?&nbsp;</b></p><p>Оқушылардың қажеттілігін қанағаттанды-ру үшін тапсырмалар мен оларды орындау тәсілдері таңдалып алынды. Оқушылардың барлығы «Түртіп алу» әдісі арқылы карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, бейне фильмді көрсету барысында географиялық дереккөздерінің мәнін түсінеді, анықтама береді. Оқушылардың көпшілігі «Венн диаграммасы» әдісін орындау барысында карта, аэрофото суреттердің, бейне фильмдердің ерекшелігін салыстырып, ажырата алады. Оқушылардың кейбіреулері география-лық дереккөздерінің адам өміріндегі, мамандықтардағы маңыздылығын анықтай алады.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><b>Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?</b></p><p>Бағалау жоспарланған бағалау критерийлері және қалыптастыру бағалау жұмысы арқылы жүзеге асырылады. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өзара бағаланады. Жеке жұмыс жасаған кезде «Бағдаршам» арқылы өзара бағалау, топтық жұмыс кезінде «Бас бармақ» бағалау әдісі, смайликтер тарату арқылы бағалау қарастырылды. Сабақ соңында нақты өз-өзін бағалауы «Баспалдақ» әдісі және кері байланысқа түсуі «Үш жақты түсіндірме күнделік» әдісі тиімді болады.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.</b></p><p>География кабинетінің санитарлық нормаға сай болуы, жұмыс жасау ережелерін және интербелсенді тақтаны пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.</p>

Пікірлер(0)