Функциялардың периодтылығы
Алгебра
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Функция, оның қасиеттері және графигі
Тақырып:
Функциялардың периодтылығы
25.10.2019
2383
60
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.5.1.6 периодты функциялардың анықтамасын біледі және функцияның периодын анықтайды |
Сабақ мақсаттары | периодты функциялардың анықтамасын біледі, функциялар периодын тауып есептер шығарады. |
Бағалау критерийлері | <p>· периодты функция анықтамасын біледі; </p><p> · периодты анықтау формуласын біледі; </p><p> · күрделі емес жағдайларда функцияның периодтылығын табады.</p> |
Тілдік мақсаттар | <p>Оқушылар: </p><p> - функцияның монотондылығын оның графигіне қарап анықтайды; </p><p> - берілген график бойынша функцияның қасиеттерін сипаттайды; </p><p> - берілген функцияға кері функцияны табу жолдарын түсіндіреді; </p><p> - функциялардың композицияларын құруды түсіндіреді </p><p><b> Пәнге тән лексика мен терминология:</b> </p><p> - кері функция; </p><p> - күрделі функция; </p><p> - монотондылық; </p><p> - функциялардың шектелуі; </p><p> - периодтылық; </p><p> - функцияның периоды; </p><p> - функцияның жұптылығы мен тақтылығы; </p><p><span style="font-size: 1.4rem;">- функцияның үздіксіздігі. </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"><b> Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:</b> </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> - берілген функцияға кері функцияны табу үшін …; </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> - берілген күрделі функцияны құрайтын функциялар: …; </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> - функция шектелген болуы үшін …; </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> - функциямонотонды болу үшін…; </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> - жұп функция, егер…; </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> - тақ функция, егер …; </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> - жұп (тақ) функцияның графигі … қарағанда симметриялы; </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> - жұп (тақ) функцияның графигін салу үшін …; </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;">- периодты функция дегеніміз ….</span></p> |
Құндылықтарды дарыту | бірлесіп жұмыс істей алу; өзара ынтымақтастық, сондай-ақ өзара түсіністік қасиеттерін дамыту; өздік жұмыс орындау кезінде шешім қабылдау, қалыптастыру, талдау дағдыларының болуы; |
Пәнаралық байланыстар | Физика (Айдың Жерге қатысты өзгеру периоды) |
Дифференциация | <i>Ресурс немесе мәтін бойынша саралау</i> |
АКТ қолдану дағдылары | <a href="https://bilimland.kz;" target="_blank">https://bilimland.kz;</a> <a href="https://www.mathsisfun.com/definitions/periodic-function.html" target="_blank">https://www.mathsisfun.com/definitions/periodic-function.html</a>; Online Graphing calculator; Activ Inspire (Activ Board) |
Бастапқы білім | Функциялардың графиктері |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Оқушылардың партаға дұрыс отыруын қадағалау, көзі нашар көретін оқушыларды тақтаға жақын отырғызу. Кабинетті желдетіп отыру |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (2 минут) |
Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. | |
Сабақтың ортасы (7 минут) |
<p><b>М/Ұ </b></p><p><b> </b>1.Жаңа тақырыпты меңгерту:</p><p> <a href="https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/funkcziya-qasietteri-taq-zhuptylyhy-periodtylyhy" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/funkcziya-qasietteri-taq-zhuptylyhy-periodtylyhy</a> </p><p> 2.Оқушылармен тригонометриялық функциялардың графиктерін қайталау, олардың периодын табуды көрсету:<a href="https://www.mathsisfun.com/definitions/periodic-function.html" target="_blank"> </a></p><p><a href="https://www.mathsisfun.com/definitions/periodic-function.html" target="_blank"> https://www.mathsisfun.com/definitions/periodic-function.html</a> </p><p> 3.Мысал қарастыру:</p><p> <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/periodtyq-funkcziyalar." target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/periodtyq-funkcziyalar. </a>Тақтадан көрсетіп түсіндіру, талқылау. </p> | <p><img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/BilimLand.jpg" style="width: 140px; height: 140px;"></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/funkcziya-qasietteri-taq-zhuptylyhy-periodtylyhy" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/funkcziya-qasietteri-taq-zhuptylyhy-periodtylyhy</a></p> |
Сабақтың ортасы (3 минут) |
<p><img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/%D1%83%D0%BA%D0%BF%D0%B0%D0%B2%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%81.JPG" style="width: 641px; height: 319px;"></p><p><br></p><p><b><br></b></p> | <a href="https://www.mathsisfun.com/definitions/periodic-function.html" target="_blank">https://www.mathsisfun.com/definitions/periodic-function.html </a> |
Сабақтың ортасы (2 минут) |
5.Видео көрсету: Айдың Жерге қатысты өзгеру периоды Т | <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/periodtyq-funkcziyalar" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/periodtyq-funkcziyalar</a> |
Сабақтың ортасы (7 минут) |
<p>1)Периоды Т = 4 болатын функцияның (-3;1] аралығындағы графигі берілген. Осы функцияның х = 11 болғандағы мәнін табыңыз.</p><p><img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/%D1%8B%D0%B5%D1%80%D0%BF%D1%8B%D1%86.JPG" style="width: 166px; height: 169px;"><br></p> | ws5-1_periodic_functions (2 –тапсырмасы) (https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEA_enKZ799KZ799& ei=KxgjXMPJCMGisAG Y35nIBg&q=period+function+worksheet &oq=period+function) |
Сабақтың ортасы (3 минут) |
<p>2)Tanya’s mother works in a factory that produces tape measures. One day, Tanya and her brother Norman accompany their mother to work. During manufacturing, a metal strip is cut into 6 m lengths and is coiled within the tape measure holder. A cutting machine chops the strips into their appropriate lengths. Tanya’s mother shows a graph that models the motion of the cutting blade on the machine in terms of time. How can Norman interpret the graph and relate its characteristics to the manufacturing process?</p><p><img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/%D1%86%D1%83%D1%88%D0%BB%D1%8C.JPG" style="width: 438px; height: 183px;"></p><p><br></p> | <p>Қосымша: </p><p> ws5-1_periodic_functions (4 –тапсырмасы)</p> |
Сабақтың ортасы (5 минут) |
«Карусель» әдісі арқылы шешімдерді тексеру. Әрбір топ өзінің шешімдерін сағат бағыты бойынша көршісіне береді. Тексеруден кейін осы іс-қимыл өз тапсырмалары қолдарына тигенше әрі қарай жалғастырылады. Әрбір топ басқа топтарға төмендегідей бағаларын қояды: «!» – егер шешімімен келіседі, бірақ ескертулер бар; «Ⅴ» –шешімімен толық келіседі; «?» – шешімімен келіспейді. | <a href="https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/funkcziya-qasietteri-taq-zhuptylyhy-periodtylyhy" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/funkcziya-qasietteri-taq-zhuptylyhy-periodtylyhy</a> |
Сабақтың ортасы (2 минут) |
<p><b>Ж </b></p><p> For a periodic function f(x) with period p, f(x + p) = f(x), and </p><p><span style="font-size: 1.4rem;">f(x + np) = f(x), where n is any integer. Consider the periodic function shown.</span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> (a) What is the period of the function? </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> (b) Determine f (2) and f (5) . </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> (</span><span style="font-size: 1.4rem;">c) Predict f (8) and f (-10) . </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> (d) What is the amplitude of the function? </span></p><p><span style="font-size: 1.4rem;"> (e) Determine four x-values such that f (x) = 2 .</span></p> | |
Сабақтың ортасы (4 минут) |
<p>Оқушылар жұптық жұмысты дайын жауап арқылы бір – бірінің жұмысын ауыстыру арқылы тексереді. </p><p> Жауабы: </p><p> (a) 6; </p><p> (b) f (2) = 1, f (5) = 0; </p><p> (c) f (8) = 1, f (-10) = 1; </p><p> (d) 2.5; </p><p> (e) x = -12; - 6; 0; 6. </p><p> Оқушыларға бірнеше жауаптары бар немесе қысқа /толық шешімі керек тексеру жұмыстарын ұсыну.</p> | |
Сабақтың ортасы (2 минут) |
<p>Ө Тапсырма тақтадан көрсетіледі, әр оқушы жеке дәптеріне орындайды.<img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/%D0%B2%D0%B0%D0%BF%D0%B2%D0%BF%D1%8B%D0%B9.JPG" style="width: 481px; height: 473px;"></p><p>Тақтадағы жауаппен салыстыру арқылы әр оқушы өз жұмысына тексеру жүргізеді. <i>Дескрипторлар:</i></p><p> А)Функция графигіне қарап, оның периодын дұрыс анықтайды; </p><p> B)Функцияның периоды мен берілген нүктедегі мәнін қолданып, басқа нүктедегі мәнін өрнектеп,табады; </p><p><i> Ресурс немесе мәтін бойынша саралау:</i></p><p> функциясы барлық сан түзуінде анықталған және периодты болып табылады, оның периоды 6 – ға тең. Егер болса, онда функция формуласымен беріледі. өрнегінің мәнін табыңыз.</p> | |
Сабақтың соңы (3 минут) |
<p>Кері байланыс. </p><p>Қорытынды жасау Үйге тапсырма: Функция периодын анықтау: 2 – 4 жаттығу </p><p> Рефлексия:</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?</td><td style="text-align: left;">Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?</td></tr><tr><td style="text-align: left;"><p><b>Сабақ бойынша рефлексия</b> </p><p> Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? </p><p> Жеткізбесе, неліктен? </p><p> Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? </p><p> Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? </p><p> Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?</p></td><td style="text-align: left;"><b>Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. </b></td></tr><tr><td style="text-align: left;"><p><b>Жалпы баға</b> </p><p><b> Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?</b></p><p> 1: </p><p> 2: </p><p><b> Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?</b> </p><p> 1: </p><p> 2: </p><p><b> Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?</b></p></td><td style="text-align: left;"><br></td></tr></tbody></table><p><br></p> | <p><img alt="" src="https://bilimland.kz/uploads/filemanager/images/BilimLand.jpg" style="width: 140px; height: 140px;"></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/periodtyq-funkcziyalar" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/periodtyq-funkcziyalar</a></p> |
Пікірлер(0)