Кристалдық тор түрлері, байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс
Химия
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Химиялық байланыс түрлері
Тақырып:
Кристалдық тор түрлері, байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс
27.12.2019
875
9
Сабақтың мақсаты | <p>8.1.4.3.-заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру</p><p><br></p><p>І. ● Кристалдық тор типтерін білу</p><p> ● Кристалдық тор типтері бойынша заттың қасиетін түсіну </p><p> ІІ. ● Әр түрлі кристалдық торы бар заттардың қасиеттерін салыстыру </p><p> ІІІ. ● Заттардың кристалдық тор типтеріне байланысты модельдерін құрастыру </p> |
Бағалау критерийі: | <p>• -Кристалдық тор типтерін ажыратады </p><p> • -Кристалл тор типіне байланысты заттың қасиетін анықтайды </p> |
Тілдік мақсаттар | <p>Лексика мен терминология </p><p> Заттардың күйі: кристалды, аморфты </p><p>мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз. </p><p> Кристалдық тор түйіні, атомдық кристалдық тор, металдық кристалдық тор,молекулалық кристалдық тор, иондық кристалдық тор</p><p> Диалог/жазылымға қатыстытіркестер. </p><p> Кристалл түзетін бөлшектер орналасқан кеңістіктегі нүктелер жиынтығы ........ ... деп аталады. Кристалдық тордың бөлшектері орналасқан нүктесі кристалдық тор ...... деп аталады. </p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
сабақтың басы (7 мин) |
<p>Ұйымдастыру кезеңі: </p><p> 1.Сәлемдесу </p><p> 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.</p><p>Әрбір қатысушы « Менің ізгі тілегім» бойынша көршісіне жағымды ізгі тілегін білдіріп, бүгінгі күнге сәттілік тілейді. </p><p> 3.Оқушыларды топқа бөлу Қораптан әр түсті шарларды (кристалдық тор құруға арналған) таңдау арқылы </p><p>4 топқа бөлу Берілген шарларды бір формаға келтіру арқылы сабақтың тақырыбын ашып, оқушылармен бірлесе мақсаты айқындалады. </p> | |
Сабақтың ортасы (25 мин) |
<p>Жаңа білімді меңгерту </p><p> Тж. "Ойлан, жұптас, топтас" әдісі арқылы мәтінмен жұмыс. (әр топқа мәтін беріледі) </p><p> 1-топ: Иондық кристалдық тор </p><p> 2-топ: Молекулалық кристалдық тор</p><p> 3-топ: Атомдық кристалдық тор</p><p> 4-топ: Металдық кристалдық тор</p><p> Оқушылар мәтінді жеке оқиды, жұпта, топта талқылайды. Әр топ берілген тақырып бойынша постер қорғайды. Топта бір-біріне сұрақ қояды. </p><p> Бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек» Топтар бірін – бірі бағалайды. </p><p><br></p><p> Ж. Деңгейлік тапсырмалар(жеке жұмыс) А Кристалдық тор типтерін суретпен сәйкестендір </p><p><br></p><p> В Мына заттарды О2, С(графит), CuO, CaCl2, H2O, F2, NaF, HF , N2 , PH3. кристалдық тордың түріне жіктеңіздер.</p><p> С Берілген шарөзектер арқылы кристалл торлар модельдерін құрастырып, типін анықта. </p><p><br></p><p>Динамикалықүзіліс "Energizer" (қимылды қозғалыс) Оқушылар кеңістікте геометриялық пішіндерді бейнелеу. (төрбұрыш, шаршы, дөңгелек т.с.с) </p> | |
Сабақтың соңы (8 мин) |
<p>Сабақты қорытындылау</p><p> Семантикалық карта Жж. </p><p>Қ/б: "Бас бармақ" әдісі арқылы бағалау </p><p> Рефлексия. «3-2-1» әдісі. </p><p> «Сабақта есімде қалған 3 маңызды ақпарат»</p><p> «Сабақтағы 2 ең қызықты ақпарат»</p><p> «Мұғалімге 1 сауал» Уәждеу: Әр оқушыға жеке тұлға ретінде баға беру. (Жарайсың! Сенің қолыңнан келеді. Бүгін сен көп еңбектендің). </p><p> Үйге тапсырма: </p><p> ● Кристалдық тор түрлері, байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс </p><p> ●Ермексаздан кристалдық тор модельдерін құрастыру. </p> |
Қосымша ақпарат
<p>Саралау </p><p>«Ойлан,жұптас, топтас», Деңгейлік тапсырмалар, Семантикалық қарта әдістерімен берілген тапсырмаларды жүзеге асырғанда оқушылардың білім деңгейі сараланады. Осы оқу мақсатын жүзеге асыру барысында тапсырма, диалог және қолдау көрсету және бағалау саралау тәсілдері жүзеге асырылады. </p>
Файлдар:
Файлды ару
Кристалдық тор түрлері, байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс
Пікірлер(0)