Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
Геометрия
Класс:
7 класс
Раздел:
Треугольники
Тема:
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
26.12.2019
305
2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | <p>7.3.2.4 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін біледі және дәлелдейді; </p><p> 7.3.3.4 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін қолданып, есептеуге және дәлелдеуге есептерді шығарады; </p> |
Сабақ мақсаттары | <p>Барлығы:Үшбұрыштар теңдік белгілерінінің теоремасын айта алады; </p><p> Басым көпшілігі: Үшбұрыш теңдіктерін дәлелдей алады; </p><p> Кейбірі:Үшбұрыш теңдіктерін есептер шығаруда қолданады. </p> |
Бағалау критерийлері | <p><b> Білу және түсіну:</b> Үшбұрыштар теңдік белгілерін біледі ; </p><p><b> Қолдану:</b> үшбұрыштар теңдігінің белгілерін қолданып, есептеуге және дәлелдеуге есептерді шығарады;</p><p><b> Анализ: </b>үшбұрыштар теңдігінің белгілері арасындағы айырмашылықтарды көрсете алады </p> |
Тілдік мақсаттар | <p><b>Оқушылар: </b></p><p> Үшбұрыштар теңдік белгілерін ауызша және жазбаша сипаттай алады </p><p><b> Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: </b></p><p> Үшбұрыш теңдігінің бірінші белгісі ... </p><p> Үшбұрыш теңдігінің екінші белгісі ... </p><p> Үшбұрыш теңдігінің үшінші белгісі ... </p><p> Олар тең, себебі, ... </p><p><b> Терминология </b></p><p> Іргелес қабырғалар және бұрыштар, үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштары;</p><p> Үшбұрыштардың түрлері: тік бұрышты, тең қабырғалы, доғал бұрышты, сүйір бұрышты, тең бүйірлі, қабырғалар, катеттер, гипотенуза, ұзындық, өлшемі, өлшеу, тең, тең емес; медиана, биссектриса, биіктік. </p> |
Құндылықтарды дарыту | <p> Ақпаратты іздейді және оны сыни көзқараспен талдайды; </p><p> Еркін шығармашылық кеңістігін жолдастарымен құра біледі; </p><p> Өзгенің пікірін тыңдайды және сыни баға береді; </p> |
Пәнаралық байланыстар | Өнер |
Бастапқы білім | Үшбұрыш түрлері.Үшбұрыш медианасы, биссектрисасы, биіктігі. (7.3А Үшбұрыштар) |
Ход урока
Этапы урока | Запланированная деятельность на уроке | Ресурсы |
---|---|---|
Сабақтың басы (10 минут) |
<p><b>Ұйымдастыру кезеңі. </b></p><p> Жаңа сабақтың тақырыбы жазылады. Сабақтың барысымен таныстырылым жасалады. Оқу мақсаты, бағалау критерийлері нақтыланады </p><p><b> 1. Үй тапсырмасын тексеру</b> ( интерактивті тақтада көрсетілген сұрақтарға жауап беру арқылы жүзеге асырылады).</p><p> 2. Жаңа сабақ </p><p> 3. Жұптық жұмыс </p><p> 4. Қорытындылау </p><p> Оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын түгелдігіне назар аудару. (циркуль, сызғыш және қарандаш) </p><p> Үй тапсырмасын тексеру </p><p> Тақтада сұрақтар тізімі презентацияда көрсетіледі. Кездейсоқ таңдалған оқушы сұраққа жауап береді </p><p> 1. Үшбұрыш дегеніміз не? </p><p> 2. Үшбұрыштың медианасы дегеніміз не? </p><p> 3. Үшбұрыштың биіктігі дегеніміз не? </p><p> 4. Үшбұрыштың биссектрисасы дегеніміз не? </p><p> 5. Үшбұрыштың орта сызығы дегеніміз не? </p><p> 6. Үшбұрыштың орта перпендикуляры дегеніміз не? </p><p> 7. Үшбұрышты бұрыштары бойынша классификацияла</p><p> 8. Үшбұрышты қабырғалары бойынша клссификацияла </p><p> 9. Тең бүйірлі үшбұрыш дегеніміз не? </p><p> 10. Тең қабырғалы үшбұрыш дегеніміз не? </p><p> 11. Тік бұрышты үшбұрыш дегеніміз не? </p><p> 12. Үшбұрыштың орта сызығы және оның қасиеті? </p><p> 13. Дұрыс үшбұрыш дегеніміз не? </p> | Ереже парағы Презентация №1 |
Сабақтың ортасы (25 минут) |
<p> <b>Жаңа сабақ: </b></p><p> Жаңа сабақтың мазмұнын ашуда оқушының белсенділігіне басымдылық беріледі, яғни мұғалім бағыттауыш сұрақтар қою арқылы оқушыны жетістікке жетуге қолдау жасайды, бағыттайды. </p><p><b>I белгі.</b> Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышы сәйкесінше екінші үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. AB=A1B1 , AC=A1C1 және ⦟А=⦟A1 ⇒ ∆ABC=∆A1B1 C1 </p><p><b> II белгі</b>. Егер бір үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштары сәйкесінше екінші үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштарына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ⦟А=⦟A1 , ⦟C=⦟C1 және AC=A1C1 ⇒ ∆ABC=∆A1B1 C1 </p><p><b> III белгі.</b> Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы сәйкесінше екінші екінші үшбұрыштың үш қабырғасына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. AB=A1B1 , AC=A1C1 және BC= B1C1 ⇒ ∆ABC=∆A1B1 C1 </p><p><u><b> Жұптық жұмыс.</b></u> Оқушылар өткен сабақта 5 жұпқа бөлінген. Сол жұп бойынша отырғызылады. Қарастырылып отырған есептер дұрыстығы жұпта талқыланып отырады. Сынып ішінде ЖАДА-ның орын алуына жағдаяттар туындатамын. Әр жұптың жұмыс барысын назардан тыс қалдырмай, тексеру жүргізіп бақылау-бағалау журналға белгілеп отырамын.</p><p> Бағалау дескрипторы </p><p> 1. Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін біледі. </p><p> 2. Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін анықтай алады. </p><p> 3. Есептер шығаруда үшбұрыштар теңдігінің белгілерін қолданып, дәлелдейді. </p> | Презентация №2 Есептер жазылған таратпа кеспелер |
Соңы (5 минут) |
<p> <b>Үйге тапсырмасы.</b> Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіреді. Үй тапсырмасына бағыт бағдар беремін. (bilimland.kz сайты Үшбұрыш теңдігінің белгілері. ) </p><p> Рефлексия. Стикер тарқатып, сабақтан алған әсерін, білімін, пікірін, ұсыныстарын жазады. Мен бүгін білдім ... Маған бүгін түсініксіз болды ... Менің ұсынысым ... </p><p><b> Кері байланыс.</b> бақылау-бағалау журналындағы мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардың жетістіктері мен әлі де қол жеткізу керек мәселелер айтылады </p> | http://www.bilimland.kz/ru/content/lesson/11581-priznaki_ravenstva_treugolnika |
Приложение:
Открыть файл
Үшбұрыштар теңдігі
Отзывы(0)