3 санына көбейту мен бөлу кестесін құрастыру
Математика
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Көбейту және бөлу. Есептер
Тақырып:
3 санына көбейту мен бөлу кестесін құрастыру
19.02.2020
133
5
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 2.1.2.4**2,3,4,5 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар: 3-ке көейту және бөлу кестесін құрастырады.</p><p>Көптеген оқушылар: 3-ке көбейту және бөлу кестесін бірдей қосылғыштардың сомасын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдауды және шығаруды біледі, қолданады.</p><p>Кейбір оқушылар: 3-е көбейту және бөлу кестесін есептеулерде қолданады, кері есептер құрастырады және шығарады.</p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Оқушылар: </p><p>-3-ке көбейту кестесі қалай құрастырылғанын түсіндіреді.</p><p>Пәндік лексика және терминология:</p><p>-3-ке көбейту және бөлу кестесі</p> |
Күтілетін нәтиже: | Көбейту кестесін жаттауды үйренеді |
Бағалау критерийлері: | <p>-3-ке көбейту және бөлу кестесін құрады.</p><p>-Берілген тапсырмалардыв талдайды, шығарады.</p><p>-3 санына көбейту және бөлу кестесін әртүрлі тапсырмаларды қолданады.</p> |
Құндылықтарды дарыту: | Шығармашылық және сын тұғысынан ойлау, өмір бойы білім алуға дарыту |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Компьютер, проектор,https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/2-synyp/sandy-3ke-kobejtu-zhane-bolu-kestesi?mid=f09b1c20-9ee4-11e9-a361-1fled251defe |
Пәнаралық байланыс: | Музыка, сауат |
Бастапқы білім: | 2санына көбейту мен бөлу кестесін бекіту |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 минут) |
<p> Ұйымдастыру кезеңі</p><p>Психологиялық дайындық: </p><p> Математика – қызық пән,</p><p> Бәрiмiз оны білеміз. </p><p> Қызықты eсeп шығaрып, </p><p> Тез жауабын береміз.</p><p> -Балалар, сабаққа қандай көңіл-күймен келдіңдер (басбармақпен көрсетеді). </p><p> Миға шабуыл әдісі арқылы өткен сабақты қайталату. Мақсаты:Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, зейіндерін сабаққа аудару. «Оқимыз, үйренеміз, жалықпаймыз, Білімнің шыңына біз шарықтаймыз!» </p> | Интербесенді тақта |
Сабақтың ортасы (20-25) |
<p>Қызығушылықты ояту (интербелсенді тақтамен жұмыс)</p><p> 3 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыруды үйренеміз. №1.ҰЖ. Сурeт бoйыншa ауызша есептеу </p><p> 1. Үш-үштен сана. 2. Айсұлудың әр секіргенінде 3 бірлік бар. Екі,үш, секіргенінде неше бірлік бар? </p><p> Дескрипторы: -Үш-үштен санайды. - Айсұлудың әр секіргенінде 3 бірлік бар. Екі,үш, секіргенінде неше бірлік бар екенін айтады. Бағалау: Бағдаршам арқылы </p><p> №2. «Ойлан,тап» әдісі. ТЖ Oқулықтағы </p><p>2тапсырма жəне дəптердегі 1- тапсырма ұсынылады.</p><p> Дəптерде кесте құрастыра отырып тақтада кеңейтілген талдаулар жүргізуге (оқулықтағы тəрізді) болады. Əр жолы 3-тен қосып отыру міндетті емес, алдыңғы мысалдың нəтижесіне 3-ті қосып, содан соң көбейту мен бөлудің компоненттері мен нəтижелерінің өзара байланысы негізінде басқа бағандарды құрастыруға болады. Бiрiншi баған қaлaй құрастырылғанын тағы бір рет талдаңдар (екінші көбейткіш артып отырады, бірінші көбейткіш – 3), екінші баған қалай құрастырылғанын талдаңдар (көбейткіштердің орындары ауыстырылды немесе бірінші көбейткіш артып отырады). Үшінші бағанда бөлгіш 3-ке тең, ал төртінші бағанда бөлінді– 3 саны. Мұндай қорытынды жасауға оқулықтағы сандардың түрлі түстерде болуы көмектеседі.</p><p> -Дескрипторы - Көбейту мен бөлу кестесін құрастырады.</p><p> -Әр бағанды толықтырады. </p><p> Бағалау: «Бағдаршам» арқылы </p><p> Саралау. Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі </p><p> №3. Нұсқау: eсeптерді шығар. Өрнeктeр құрастырып, олардың мәнін тап.</p><p> </p><p> Тапсырма: А) Сырым эстафеталық жарыста әр жүгірген сайын 3 доптан әкеледі. Егер ол 4 (5,6,9) рет жүгірсе, онда неше доп әкеледі? 4*3=12 5*3= 15 6*3=18 9*3=27 Ә) 12 (18, 9, 15) допты әр себетке 3-тен салатын болса, қанша себет қажет? 12: 3=4 18:3=6 9:3=3 15:3=5 -Дескрипторы - Көбейту мен бөлу кестесін құрастырады.</p><p> -Әр бағанды толықтырады. </p><p> Бағалау: «От шашу» арқылы </p><p> «Ойлан, салыстыр!» әдісі </p><p> №4. Интербелсенді тақтамен жұмыс Нұсқау: Өрнектің бірінші бөлігінің мәнін тап, екінші бөлігінің мәнін тап. Оларды салыстыр. Тапсырма: 3*9 # 5*3 3*8 # 9*2 5*2 # 3*7 3*2 # 3*4 3*5 # 2*8 6*3 # 2*4 </p><p> Дескрипторы: өрнектің екі бөлігін салыстырады.</p><p> Бағалау: «Бас бармақ» </p><p> «Зерттеу» әдісі» №5. </p><p> Оқулықтағы №5 тапсырманы зерттей отырып орында. Тапсырма: Бірінші суреттегі гір тастарды немесе көгөністерді пайдаланып, екінші суреттегі таразы табақтарын қалай теңестіруге болады? 3*2 + 1 = 3*1 + 2*2 8 – 3 = 3*2 - </p><p> Жұптық жұмыс. «Көршіңмен сырлас» әдісi Дәптердегi №2. - 3-ке көбейту жəне бөлу кестесін қолдана отырып, жауапты жұппен ізденейік. Дескриптoры: 3-ке көбейту жəне бөлу кестесiн жұппен орындайды. Бағалау: «Бас бармақ» Өзіндік жұмыс. «Тайм-менеджмент» әдісі (есептеу дағдыларының шапшаңдығын байқау мақсатында) Дәптердегі : №3. – Бізге тапсырманы сəтті орындауға не көмектесті?(3-ке көбейту кестесін білу.) </p> | https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/2-synyp/sandy-3-ke-kobejtu-zhane-bolu-kestesi?mid=f09b1c20-9ee4-11e0-a361-1fled251defe |
Сабақтың соңы (5 минут) |
<p> Сергіту сәті</p><p>Нұсқау: Оқушылар, орнымыздан тұрып, әуенге ілесе отырып, жаттығуды орындайық.</p> | https://www.youtube.com/watch?v=yS4WWbtttM |
Рефлексия (5минут) |
<p>Бағалау.</p><p> Кері байланыс: «ТИР»</p><p> Рефлексия. </p><p> – Біз сабағымыздың мақсатына жеттік пе? (Иə.) – Негіздеңдер. (Біз 3-ке көбейту жəне бөлу кестесін құрастырдық жəне оны қолдануды үйрендік.) – Не орындалды? – Біз 3-ке көбейту жəне бөлу кестесін сенімді түрде қолдануды үйрендік деп айта аламыз ба? (Жоқ.) –Сендердің əрқайсыларың алдарыңа қандай мақсат қоюларың керек? (3-ке көбейту кестесін жаттап алуды.) </p> | кері байланыс "ТИР " |
Пікірлер(0)