О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» әңгімесіндегі автор және кейіпкер бейнесі
Қазақ әдебиеті
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...
Тақырып:
О.Бөкей «Тортай мінер ақбоз ат» әңгімесіндегі автор және кейіпкер бейнесі
18.02.2020
716
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; </p><p> 6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>- шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алу; </p><p>- эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау; </p><p> - кейіпкер бейнесін талдай алу. </p> |
Тілдік мақсаттар: | Тірек сөздер: құлағының мүкісі бар, қоламта, жемделген ат |
Күтілетін нәтиже: | шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алады; эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтай алады және кейіпкер бейнесін талдай алады. |
Бағалау критерийлері: | <p>• Кейіпкерлер түрін біледі;</p><p> • Кейіпкерді тек тұрғысынан сипаттай алады. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>• адамгершілік;</p><p> • достық;</p><p> • құрмет </p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | интербелсенді тақта |
Пәнаралық байланыс: | тарих |
Бастапқы білім: | О.Бөкейдің «Тортай мінер ақ боз ат» шығармасының тақырыбы мен идеясын біледі |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (12 минут) |
<p><b>1. Үй тапсырмасын сұрау. </b></p><p><b>2. Қызығушылықты ояту кезеңі </b></p><p><b><i>Мұғалім тақтаға «Қарым-қатынас қандай болу керек?» деген сұрақты жазып қояды. </i></b>Оқушылар кезекпен-кезек шығып бір сөзбен ойын жазып кетеді. </p><p>Мысалы: - Сыйластықта - Жақсы - Бір-бірін қорғау керек </p><p> - Жақсылық жасау керек - Дос болу керек </p><p> - Қайырымды болу керек Жазғандарын сынып оқушылары оқып болғаннан кейін мұғалім қойған сұраққа жұпта сөйлеседі. </p><p>Сұрақтар: </p><p>• Ораш пен Тортайдың қарым-қатынасы қандай болды? </p><p> • Бір-бірін қадірлей алды ма? </p><p> • Неліктен Ораш Тортайдан алыстап кетті?</p> | интербелсенді тақта |
Сабақтың ортасы (21 минут) |
<p><b>Мағынаны тану кезеңі</b></p><p><b> <i>1-тапсырма Кестені толтыр. Берілген үзінділер қай кейіпкерге тән?</i></b></p><p><b><i></i></b><i> </i></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><b>Үзінділер</b></td><td><b>Тортай</b></td><td><b>Ораш</b></td><td><b>Менің үзінділер арқылы шығарған қорытындым</b></td></tr><tr><td>«Бұл дүниеде мен пір тұтар, сырласар жалғыз-ақ нәрсем бар, ол – кітап, әкем де, шешем де сол – кітап. Кейбірін екі-үш қайтара жалықпай оқып шықтым. Жалғыздығың, жетімдігің – бәрі-бәрі ұмтылып, басқа бір жұмақты өмірге сапар шеккендей боламын.</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>«Кетерімде ол маған ең сүйікті кітабын сыйлап тұрып айтты: «Мен үшін де оқы. Бәлкім, мен міне алмаған ақ боз атқа cен мінерсің».</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>«Күз жақындап, фермадағы барлық бала жайлаудан ауылға оқуға аттанғанда, тау басында бұзау бағып, жападан-жалғыз Тортай ғана қалған. Әрине, мен оны қимадым, қиналдым. Өзіммен бірге ала кететін шаманың жоқтығына жыным келді».</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Шешемнің қолынан – бір, жолынан – екі алып, әр күн сайын Тортайға таситынмын.</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>«Әке-шешең іздеп жүрер, үйіңе қайт, қорықсаң – мен шығарып салайын»</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><b>Дескриптор: </b></p><p><i> - кестені толық толтырады;</i></p><p><i> - үзінділерді ажырата алады; </i></p><p><i> - кейіпкерлерді ажырата алады. </i></p><p><i> 2- тапсырма </i></p><p><b><i>Ораш бала кезінде бірге өскен досы Тортай келгенде амандасуға шықпай қалды. Осы әрекеті дұрыс па? </i></b><b><i><br></i></b></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><b>ИЯ</b></td><td><b>ЖОҚ</b></td></tr><tr><td><p>1.</p><p>2.</p><p>3.</p><p><b>түйін:</b></p></td><td><p>1.</p><p>2.</p><p>3.</p></td></tr></tbody></table><p><b>Дескриптор: </b></p><p><i> - пікірді жоққа шығара біледі; </i></p><p><i> - ұстанған позициясы бойынша қорытынды жасайды; </i></p><p><i> - оқушы ойын жүйелейді, пікірін дәлелді айта алады. </i></p><p><b><i><br></i></b></p><p><b><i>3- тапсырма: Эссе жазу </i></b></p><p><b><i>Әдеби эссе жазу үшін бірнеше тақырып ұсынылады: </i></b></p><p><i> - «Тортайдың отбасының болмауы тағдырына қалай әсер етті?» </i></p><p><i> - «Тортай арманының орындалмауына кім кінәлі: Тортай ма, тағдыр ма?» <b> эссенің сөз саны - 100 </b></i></p><p><b> Дескриптор: </b></p><p><i> - тақырыпты толық ашып жазады;</i></p><p><i> - тақырыптан ауытқымайды; </i></p><p><i>- сөз санын сақтайды; </i></p><p><i> - жазу стилін біледі. </i></p><p><i><br></i></p><p><i> </i></p> | <p>слайд, презентация</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Кері байланыс/2 минут</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Кері байланыс/2 минут</p> |
Сабақтың соңы (2 минут) |
<p><br></p><p><b>Үй тапсырмасы: «Кейіпкерге хат жазу»</b> </p><p> 1. Шығарма кейіпкерлерін бөліп беру; </p><p> 2. Берілген кейіпкерлерге олардың іс-әрекеті туралы сұрақтарды топтастырып, хат жазу керек; </p><p>3. Егер ... болса, не болар еді? Неге? Неліктен? </p><p>4. Хат соңында кейіпкерге ұсыныс жазғызыңыз. </p><p><b>Дескриптор: </b></p><p> - шығарма кейіпкерлерін таңдай алады; </p><p> - берілген кейіпкерлерге олардың іс-әрекеті туралы сұрақтарды топтастырады және хат жаза алады; </p><p> - ойын дәлелдей алады; </p><p> - кейіпкерге ұсыныс жаза алады.</p> | <br> |
Рефлексия (5 минут) |
<p><b>Сабақ рефлексиясы: </b></p><p><b> <i> Оқушыларға қозғалыс арқылы рефлексиялық сараптау түрлерін ұсынуға болады: </i></b></p><p> - жартылай отыру - өте аласа сараптау, жағымсыз қатынас; </p><p> - отыру, яғни тізелерді аз бүгіп отыру - орта сараптау, немқұрайлы қатынас; </p><p> - әдеттегі қалыпты тұрыс, қолдары тігістерде ұстау - қанағаттанарлық сараптау, байсалды қатынас; </p><p> - қолдарын шынтақтарға қойып көтеру - жақсы сараптау, жағымды қатынас; </p><p> - Қолдарын жоғары көтеріп , алақандарын соғу және аяқтарының ұшымен тұру - өте жоғары сараптау, қуанышты қатынас. </p> | <br> |
Пікірлер(0)