Дыбыстың шағылуы деген не?
Жаратылыстану
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Табиғат физикасы
Тақырып:
Дыбыстың шағылуы деген не?
14.02.2020
37
0
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру</p><p> 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы</p><p> -мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру</p><p> -зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау</p><p> -себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Тілдік дағдылар: -жаңғырық -дыбыстың шағылуы</p><p> Терминология: дыбыстың шағылуы,жаңғырық </p><p> Сөз тіркестері: Талқылау сұрақтары: Дыбыс деген не? Дыбыс қалай таралады? </p> |
Күтілетін нәтиже: | <p>белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы </p><p> -мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру </p><p> -зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау </p> |
Бағалау критерийлері: | <p>-дыбыстар қандай болатынын біледі;</p><p> - қатты және бәсең дыбыстар қай жерде қажет екенін білетін болады </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интернет-ресурстар, дерек қордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
Пәнаралық байланыс: | Дүниетану |
Бастапқы білім: | Көлеңке және оның өзгеруі |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p>Психологиялық ахуал қалыптастыру. Біз бақытты баламыз Ойнап күліп аламыз Жетілсін деп санамыз Оқып білім аламыз Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Зымыран сұрақтар»</p><p> -Көлеңке қалай пайда болады?</p><p> -Оның өлшемі қалай өзгереді? </p><p> -Көлеңкенің өлшемі неге тәуелді? </p><p>ҚБ: тамаша, жарайсың! Оқу мақсатын таныстыру</p><p> 4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру </p><p> 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну </p> | |
Сабақтың ортасы |
<p>Оқушылар дыбыстың шағылуы деген не деп ойлайсыңдар? Топтық жұмыс:</p><p> Суретпен жұмыс -Негеш пен Эврика қайда жүр? </p><p> -Негеш не істеп тұр деп ойлайсың?</p><p> -Суреттегі сызықтар нені білдіреді? </p><p> -Балалар қандай дыбыстарды естулері мүмкін? (МК)Суретпен жұмыс Оқушыларға музыкалық аспаптардың суреттерін көрсетіп, атауын сұрау. -Балалар, мына аспап қалай аталады? </p><p> -Кім домбырада ойнай алады? </p><p> -Мынау қай аспап?</p><p> -Оны қай жерде көрдіңдер? </p><p> -Аспаптардың қандай түрлерін білесіңдер?</p><p> -Шертпелі аспаптар, үрмелі аспаптар, ішекті аспаптар және ...... /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ </p><p> Дескрипторы: -Негеш пен Эвриканың қайда жүргенін анықтай алады;</p><p> -дыбыстың шығуын түсіндіре алады; </p><p> Оқылым Дыбыстың шағылуынан пайда болған құбылыс жаңғырық деп аталады.Дыбыс толқыны да жарық сәулесі сияқты шағылады.Дыбыс алдында тұрған кедергіден шағылып,кері қайтады. Жұптық жұмыс Зертте Қажетті құрал-жабдықтар: ұялы телефон,шұңғыл ыдыс,сағат,шелек Дескриптор -суреттегі құбылыстарды анықтайды; -Шағылған дыбысты естиді;</p><p> ҚБ: «үш шапалақ» Дәптермен жұмыс Түсіндір. Шәйнектердің қайсысының дыбысы қайнағанда қатты шығады.Су толтырған шәйнектің бе,суы орта шәйнектің бе?Неліктен ?Ойыңды түсіндір. Дескриптор -суреттерге қарап,дыбыстың шығуын анықтайды; Ойлан. Орманда адасып кеткен адамның тұрған орнын дауысына қарап анықтау қиын.Неліктен? Әр түрлі жауап күтіледі. Сен білесің бе? Кемелерде судың тереңдігін өлшейтін арнайы құрылғы-эхолот қолданылады.Құрылғы су түбіне дыбыс жіберіп,оның шағылып қайтқан уақытын есептеу арқылы тереңдікті анықтайды </p> | |
Сабақтың соңы |
<p>«От шашу» кері байланыс. </p><p> Үйге тапсырмасы.12 -13- бет оқу,әңгімелеу </p> | |
Рефлексия |
<p>Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?</p><p> Бүгін оқушылар не білді?</p><p> Сыныптағы ахуал қандай болды?</p><p> Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?</p><p> Мен бүкілуақытішіндеүлгердімбе? </p><p> Мен өзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжәненеліктен? </p> |
Пікірлер(0)