ХХ ғасыр және ХХІ ғасырдың бірінші жартысында ғылым, білім және техника қалай дамыды?
Дүниежүзі тарихы
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым мен мәдениеттің дамуы
Тақырып:
ХХ ғасыр және ХХІ ғасырдың бірінші жартысында ғылым, білім және техника қалай дамыды?
10.02.2020
46
5
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>9.2.4.1-ҒТР Әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау; </p><p> 9.2.4.3-ғылыми жаңалықтардың (генетика, микробиология, ақпараттық технологиялар, нанотехнологиялар, ядролық физика) қоғам дамуына ықпалын талдау; </p><p> 9.2.4.2-адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау;</p><p> 8.2.4.2-тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>1. ХХ ғасырда-ХХІ ғасырдың бірінші жартысында ғылымның, білім мен техниканың даму процесін қарастыру </p><p> 2. NIS Program қарастырылған жалпы оқу шеберлігі мен дағдыларын қалыптастыру </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p><b>Лексика мен фразеология мысалдарын қоса алғанда, тілдік мақсаттарды анықтаңыз.</b></p><p> Оқушылар: </p><p> - ХХІ ғасырдың бірінші жартысында-ХХ ғасырдағы ғылым, білім және техниканың даму үрдісі туралы ойға салу</p><p> - Топтарда жұмыс істей отырып, қазіргі қоғамдағы ғылымның рөлін түсіну үшін қажетті түрлі куәліктері бар ресурстарды пайдалану </p><p><b> Пәнге тән Лексика және терминология:</b> </p><p> НТР, ҒТП, генетика, микробиология, Ақпараттық технологиялар, нанотехнологиялар, ядролық физика, жаһандық мәселелер, өркениет </p><p><b> Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы ойлар:</b></p><p> Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы ғылымның рөлі ҒТР-ның Әлеуметтік және экологиялық салдарларын бағалай және түсіндіре отырып … </p> |
Құндылықтарды дарыту: | төзімділік, бейбітшілік, гуманизм, өмір бойы оқыту, ынтымақтастық, өзіне және басқаларға құрмет |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интерактивті тақтаны сабақта қолдану |
Пәнаралық байланыс: | География, биология, физика, информатика (сабақта пәнаралық интеграция материалдың мазмұны арқылы жүзеге асырылады)) |
Бастапқы білім: | Ұсынылатын алдын ала білім дүниежүзілік тарих бойынша 9 сынып курсы – ХХ ғасырдың бірінші жартысында ғылымның дамуы бойынша білімді қамтиды. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10) |
<p><b>Сергіту сәт</b>і - оқушылардың эмоционалдық көңіл-күйін, серіктестік пен ынтымақтастықтың тілектестік шығармашылық атмосферасын құру Мұғалім оқушылармен бірге диалогтік әңгіме арқылы сабақ тақырыбын анықтайды. Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың/ОМ мақсаттарын және оларға қол жеткізу жолдарын анықтайды (бағалау критерийлері)</p><p> Тарихи концепт: себебі мен салдары</p><p><b> Сабақ мақсаттарына қатысты білімді қалыптастыруға және дағдыларды дамытуға бағытталған қызмет</b> (О) Мұғалім білімді карточкалармен жұмыс істеу арқылы өзектендіруді ұсынады-тарихи білімді пайдалана отырып, оқушылар көрсетілген кезеңді ғылым мен техниканың даму ерекшеліктерімен сәйкестендіру, мысалдар келтіру керек. (1-қосымшаны қараңыз.) </p><p><b> Талқылау сыныпта.</b> </p><p> (М) Мұғалім ғылыми-техникалық прогресс (ҒТП) - бұл инновация немесе жаңашылдықтар тікелей нәтижесі болып табылатын шаруашылық өмірдегі жаңа білім мен жетістіктерді ашу мен пайдаланудың үздіксіз және күрделі процесі екенін қысқаша түсіндіреді.</p><p> (Ж) <b>Жұппен жұмыс істеу. </b>Мұғалім "ғылыми жаңалықтардың қоғамның дамуына оң және теріс әсері" салыстырмалы кестесін толтыруды ұсынады» </p><p><b> Мақсаты : </b>жаңа ғылыми жаңалықтардың қоғамның дамуына әсерін талдау, ҒТР Әлеуметтік және экологиялық салдарларына баға беру </p> | Слайдтық презентация |
Сабақтың ортасы (20) |
<p><b>Критериалы бағалау: </b></p><p>1. Ғылыми жаңалықтардың қоғамның дамуына оң әсерін анықтайды </p><p> 2. Ғылыми жаңалықтардың қоғамның дамуына кері әсерін анықтайды </p><p> 3. ҒТР Әлеуметтік және экологиялық салдарлары туралы жалпы қорытынды жасайды </p><p> + Ғылыми ашылуы - </p><p> Генетика</p><p> Микробиология </p><p> IT-технология</p><p> Нанотехнология </p><p> Ядролық физика </p><p><b> Қорытынды:</b></p><p><b> Талқылау сыныпта. Берілген өлшемдер бойынша өзара бағалау.</b></p><p><b> Диалогтық әңгіме. </b> (Т) Мұғалім №1 шағын-зерттеу жүргізуді ұсынады "Ғылымның даму деңгейі қоғам дамуының негізгі көрсеткіштерінің бірі бола алады ма?» (2-қосымшаны қараңыз.) </p><p><b> Бағалау критерийлері:</b></p><p> 1. Қоғамның әлеуметтік дамуындағы ғылымның рөлін анықтайды </p><p> 2.Қоғамның экономикалық дамуындағы ғылымның рөлін анықтайды </p><p> 3. Мемлекет мысалдарын келтіреді</p><p> 4.Алынған деректерді жинақтап, зерттеу сұрағына жауап береді </p><p><b> Топ спикерлерінің сөз сөйлеуі. Талқылау сыныпта. Берілген өлшемдер бойынша өзара бағалау. </b> (Т) Мұғалім №2 шағын-зерттеу жүргізуді ұсынады "Ғылым заманауи өркениеттің жаһандық дағдарысының қайнар көзіне айналды, ол оларды еңсеру үшін жауапкершілікті өз мойнына алды.» (3-қосымшаны қараңыз.) </p><p><b> Бағалау критерийлері:</b></p><p><b> </b> 1. Проблемалардың жаһандық критерийлерін анықтайды</p><p> 2. Негізгі әлемдік проблемаларды анықтайды </p><p> 3. Қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешудегі ғылымның рөлін анықтайды </p><p>4. Алынған деректерді жинақтап, зерттеу сұрағына жауап береді</p><p>С) Мұғалім оқушыларға жүргізілген зерттеу нәтижелері негізінде адам өркениетінің даму сценарийін құруды ұсынады (№2)</p><p> Мұғалім жұмыс нәтижелерін менталдық карта түрінде ресімдеуді ұсынады. </p><p><b> </b></p><p><b>Ментальды карта: </b>жобаны нақтылау,шабыт іздеу,идеяны түсіну,прототиптеу,басқару міндеттері,ең жақсы есте сақта,ақпаратты ұйымдастыру.</p><p><b>Орындалған жұмыстарды ұсыну.<br> Талқылау сыныпта. </b> Қызмет барысында оқушыларда ақпаратты талдау және өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдайларды шешу арқылы білім мен дағды қалыптасады және дамиды. </p> | <p>http://www.philodream.ru/philos-306-1.html </p><p> Тарату материалы ( Қосымша 2.) https://lektsii.com/2-55225.html</p><p> Слайдтық презентация Тарату материалы ( Қосымша 2.) </p> |
Сабақтың соңы (5) |
<p><b>Сабақтың қорытындысын шығару(ОМ оралу) </b></p><p><b> Сауалнама:</b> Сабақта мен жұмыс істедім Сабақтағы жұмысыма мен Сабақ мен үші көрінді Сабақ барысында мен Менің көңіл-күйім Сабақ материалы маған Үй тапсырмасы маған Белсені\ селқос Ризамын/ риза емеспін Қысқа\ұзақ Шаршадым\ шаршаған жоқпын Жақсарды\ нашарлады Түсінікті\ түснікті емес Оңай\ қиын </p> | |
Рефлексия (5) |
"Еркін микрафон" әдісі |
Пікірлер(0)