Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік

МІРКЕМЕЛ АЙНҰР МҰРАТҚЫЗЫ
МІРКЕМЕЛ АЙНҰР МҰРАТҚЫЗЫ
Қостанай облысы
ГУ "Гимназия им.С.Мауленова"
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Сүйіспеншілік пен достық
Тақырып:

Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік

05.02.2020
55
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>7.2.4.1 – идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндер тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; </p><p> 7ӘТН4.2 – Еліктеу сөздердің стильдік мәнін қолдану;&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p><b>Барлық оқушылар істей алады</b>: идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндер тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды; </p><p><b> Көптеген оқушылар істей алады</b>: Еліктеу сөздердің стильдік мәнін қолданады;</p><p><b> Кейбір оқушылар істей алады</b>: Тыңдалған мәтін негізінде факті мен көзқарасты ажыратады;&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p><b>Пәндік сипаттағы лексикалық терминдер:</b> публицистикалық стиль, еліктеу сөз, стиль, факті </p><p><b> Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер</b>: <i>сүйіспеншілік, Отан, туған жер, әлеумет, махаббат&nbsp;&nbsp;</i></p>
Күтілетін нәтиже: <p>&nbsp;идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндер тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды;&nbsp; Еліктеу сөздердің стильдік мәнін қолданады;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері: &nbsp;Идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндер тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды; Еліктеу сөздердің стильдік мәнін қолданады;&nbsp;
Құндылықтарды дарыту: <p>Ынтымақтастық – жұптық, топтық жұмыс, ұйымдастыру барысында жүзеге асады; </p><p> Ашықтық, құрмет – пікірталас барысында жүзеге асады&nbsp;&nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>Bilimland.kz&nbsp;</p><p>Слайд Қима қағаздар</p>
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы. Қазақ әдебиеті
Бастапқы білім: Сүйіспеншілік турады хабардар

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p><p>1. Үй тапсырмасын тексеру;</p><p> Эсселерін оқиды </p><p><b> 1. «Аударма»</b>. Үш тілдегі сөздерді сәйкестендіріңдер Критерий: Үш тілдегі сөздерді сәйкестендіріп, тақырып атауын болжайды </p><p> Дескриптор: </p><p> 1. Қазақ тіліндегі сөзді орыс тіліндегі сөздермен сәйкестендіреді </p><p> 2. Орыс тіліндегі сөздерді ағылшын тіліндегі сөздермен сәйкестендіреді </p><p> 3. Тақырып атауын болжайды.&nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><span style="color: rgb(0, 0, 0); font-size: 16px; text-align: left;">Отан</span><br></td><td>&nbsp;долг</td><td>to reverence</td></tr><tr><td>Махаббат</td><td>Родина</td><td>be proud</td></tr><tr><td>Парыз</td><td>гордиться</td><td>to obligation&nbsp;&nbsp;</td></tr><tr><td>Құрметтеу</td><td>&nbsp;уважать</td><td>motherland</td></tr><tr><td>Мақтан ету</td><td>Любовь</td><td><p>love&nbsp;</p></td></tr></tbody></table>Отан-Родина - motherland; </p><p> Махаббат – Любовь - love; </p><p> Құрметтеу – уважать – reverence; </p><p> Парыз – долг - obligation; </p><p> Мақтан ету – гордиться - be proud </p><p> Бүгінгі біздің тақырыбымыз «Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік». </p><p> 3. «ББҮ» кестесі.Не білетініндерін не білгілері келетіндерін толтырады.</p><p> Білемін Білгім келеді Үйрендім&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(30 минут)

<p><b>Білу, түсіну Оқылым</b>. 56 беттегі, 1 –тапсырма мәтінін оқып, талқылаңыз. </p><p><b> Критерий:</b> Мәтінді оқып, мәтінді талқылайды, стилін ажыратады </p><p> Дескриптор: </p><p>1. Мәтінді оқиды </p><p> 2. Керек жерін түртіп алады </p><p> 3. Сүйіспеншілік туралы талқылайды </p><p> 4. Стиліне назар аударады </p><p><b> «Тыңдалым».</b> Мәтінді тыңдап, ойларыңды ортаға салыңдар <b>«Проблемалық сұрақ»</b>. Тыңдалған мәтін негізінде жұпта бір проблемалық сұрақ ойластырыңдар. </p><p><b> Критерий: </b>Тыңдалған деректі проблемалық сұрақ ойластыруда пайдаланады <b>Дескриптор</b>: Мәтінді талқылайды </p><p> 2.Проблемалық сұрақ ойластырады</p><p> 3. Сұрақты қояды </p><p><br></p><p><b> Қолдану, талдау Оқылым мен тыңдалым мәтіндері бойынша «Пікірталас» кестесін толтырыңдар </b></p><p><b><br></b> Критерий: Оқылым мен тыңдалым мәтіндері бойынша талдау жасайды </p><p><b> Дескрипторлар:</b> 1. Елді жерді құрметтеуге қатысты оқылым мәтінінен сөздер табады </p><p> 2. Елді, жерді құрметтеуге қатысты тыңдалым мәтінінен сөздер табады</p><p> 3. Нақты деректерге негізделген оқылым мәтінінің дәлелі </p><p> 4. Нақты деректерге негізделген тыңдалым мәтінінің дәлелі </p><p> 5. Туған жердің табиғатын суреттейтін оқылым мәтінінің дәлелі </p><p> 6. Туған жердің табиғатын суреттейтін тыңдалым мәтінінің дәлелі </p><p> 7. Ұрпақтан ұрпаққа жетіп отырған адами қасиеттерге деген көзқарас&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Тапсырма</td><td>Дәлел (оқылым)</td><td>Дәлел (тыңдалым)</td></tr><tr><td>Елді, жерді құрметтеуге қатысты сөйлем&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Нақты деректерге негізделген сөздер</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Туған жердің табиғатын суреттейтін сөйлем&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Ұрпақтан ұрпаққа жетіп отырған адами қасиеттерге деген көзқарас&nbsp;&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><b>ҚБ: «Сэндвич»</b>. Үсті- жақсы жағы, Ортасы – Сын, Асты-болашаққа комментарий. </p><p>Жұптар бір-бірін бағалайды </p><p><b> Жинақтау, бағалау Тапсырма. Попс формуласы</b> Еліктеу сөздерді қолдана отырып, бүгінгі тақырыпты Попс формуласына салыңдар. </p><p> Критерий: Еліктеу сөздерді қолдана отырып, Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік туралы қорытынды жасайды </p><p><b> Дескрипторлар:</b> 1. Еліктеу сөздің ережесін айтады </p><p> 2. Сөйлем құру барысында қолданады </p><p> 3. Өз ойын жазады </p><p> 4. Мысал келтіреді </p><p> 5. Өзіндік қорытынды жасайды&nbsp;</p><p><i>Гүрс-гүрс, дүрс-дүрс, жалт-жалт, жарқ-жұрқ, кілт, қарқ етті</i> </p><p><b> ҚБ. «+/-/-қызықты».</b> Бір ұтымды тұсын айтып, жетілдіретін тұсын ескертеді.&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(3 минут)

Рефлексия: «ББҮ» Үйрендім дегенді толтырады Білемін Білгім келеді Үйрендім Үй тапсырмасы: «Отаныңызға деген сүйіспеншілікті дәлелдеп, талдап жазыңыз» эссе. Құрылымын сақтай отырып, жазу&nbsp;&nbsp;

Рефлексия

(2 минут)

<p><b>Аяқ іздері</b></p><p>Алғашқы із: Бүгінгі сабақта ... өттім</p><p>Екінші із: ... есімде қалды</p><p>Үшінші із: ... Сұрағым бар</p>

Файлдар:

Файлды ару Отанға деген сүйіспеншілік

Пікірлер(0)