Алтын Орда мемлекетінің құрылуы
География
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Географиялық деректер базасы
Тақырып:
Алтын Орда мемлекетінің құрылуы
03.02.2020
99
1
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 6.3.1.6- ХІІІ ХV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | <p><b>Барлығы: </b>Негізгі ұғымдарды оқиды,жазба жұмыс жасайды,оқулықтағы тапсырмаларды орындайды,сұраққа жауап береді.</p><p><b> Көпшілігі: </b>Топтық,жұптық жұмысты бірлесе орындайды,өз бетінше жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді,қосымша ресурстармен жұмыс жасайды. </p><p><b>Кейбірі:</b>Жеке қосымша тапсырмаларды орындайды,тақырып бойынша қосымша мәліметтер,дәлелдер келтіре алады,салыстырып ой қорытады </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды. топтық, жұптық жұмыстарда бәр-бірімен пікір алмасады,ойларын әр қырынан талқылап,ортаға салады.дәлелдеп диалогқа түседі. </p><p> Түйінді ой мен терминдерді жазады; Алтын орда,Батый,Сарай-Бату,Орда –Ежен,басқақтар </p> |
Бағалау критерийлері: | Алтын Орданың жеке мемлекетке айналу тарихына баға береді |
Құндылықтарды дарыту: | Патриоттық,ұлттық сезіммен санасы,ұлттық рухы,азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиеттерін жетілдіру |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | |
Пәнаралық байланыс: | Пəнаралық байланыс Дүниежүзі тарихы;Моңғол империясының құрылуы.Жаратылыстану;модельдер |
Бастапқы білім: | Алдыңғы білім Шыңғыс хан империясы,ұлыстары. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (3 минут) |
<p>І.Ұйымдастыру </p><p> Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.</p><p>Түрлі түсті қағаз теңгелер арқылы сыныпты топқа бөлу </p> | Оқулық ,әдістемелік құрал,карта,ордалар модельдері,қосымша дерек,баспасөз материалы(«Ұлы даланың жеті қыры» аясында Алтын Орданың 750жылдығына байланысты дерек) Дискриптор:-шығармашылық қабілеттерін көрсетеді -мәтінмен жұмыс істей алады, -Мемлекет құрылымын сипаттайды |
Сабақтың ортасы |
<p>ІІІ. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылар даярлап келген ақ орда,көк орда және Алтын орданың макеттері арқылы айқындау. </p><p> 1) «Бірлесе оқу»стратегиясы бойынша басты оқиғаларды талдау;</p><p>2)Топтарға тапсырма; Ақ орда тобы- Мемлекеттің құрылуы тақырыпшасын оқып түсініп «ПИРАМИДА» құру </p><p> Көк Орда тобы –Мемлкеттің ішкі құрылымын оқып, «КЛАСТЕР» құру Боз Орда тобы- «ИНСЕРТ» әдісі бойынша Алтын Орданың тәуелсіз мемлекетке айналуын түсіндіру. Дайындықққа 5-7 мин. </p><p>Топтар жауаптарын қорғап,негізгі түйін сөздіктерді бір-бір оқушыдан шығып тақтаға жазып отырады.</p><p>Орданың құрылуына байланысты картадан мұғалімнің көмегімен анықтау.</p><p> Топтардың өзара бағалауы қолшапалақ . </p><p><br></p><p>Сергіту сәті: « Оңтүстік-Солтүстік» ойыны ( 2мин ) </p><p><br></p><p> 3)Атын Орда сөзіне СИНКВЕЙН құру </p><p>Басбармақ» әдісі бойынша бірін бірі бағалау </p><p><br></p><p> «Таза тақта»стратегиясы бойынша жаңа сабақты бекіту </p> | Дискриптор; -тәуелсіз мемлекетке айналу себептерін анықтайды -алған білімдерін қолданып,пікір алмасады. |
Сабақтың соңы |
<p>Рефлексия: «Сөйлемді аяқта» </p><p> ..........маған қызықты болды </p><p> Мен бүгін.............білдім </p><p> Мені .......................таңғалдырды</p><p> Мен енді............................білетін боламын</p><p> .................................жайлы мен тереңірек білгім келеді </p><p><br></p><p> Үйге тапсырма: термин сөздіктер жаттау,§34 оқу </p> | Дискриптор:жаңа тақырып бойынша кері байланыс жасайды |
Рефлексия |
« Батый ханның Алтын Орда тарихындағы рөлі» жайлы қосымша дерек |
Пікірлер(0)