Электр тогы, электр тогы көздері.

Арыстанова Даурия Жумекеновна
Арыстанова Даурия Жумекеновна
Ақтөбе
Темір
С.Бəйішев орта мектебі
Физика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Тұрақты электр тогы
Тақырып:

Электр тогы, электр тогы көздері.

31.01.2020
48
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 8.4.2.1.электр тогы ұғымын және тогының пайда болу шарттарын түсіндіру.
Сабақтың мақсаты: <p>1.Барлық оқушылар: Электр тогы ұғымын біледі.</p><p> 2.Басым көпшілігі: Электр тоғының қандай әрекетте болатынын біледі және ажырата алады. </p><p> 3.Кейбір оқушылар: Электр қозғаушы күш шамасының физикалық шамасын біледі және тәжірибе жасай алады.&nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; Қазақша&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Орысша&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Ағылшыша </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Заряд&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Заряд&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;charge </p><p>&nbsp; &nbsp; Ток көзі&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Источник тока&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;current source </p><p>&nbsp; Электр тогы&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Электрический ток&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; electric current</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;Батарея&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Батарея&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; battery&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p>
Бағалау критерийлері: <p>1.Электр тогы анықтамасын және пайда болу шарттарын біледі. 2.Электр тогының әсерлерін түсінеді. 3.Электр қозғаушы күштің формуласын жазып және есептеуде қолдана біледі&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>1.Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. </p><p> Экономиялық тапсырманы орындау арқылы инновациялық құндылыққа бағыттау.&nbsp;&nbsp;</p>
Пәнаралық байланыс: Химия, математика
Бастапқы білім: Денелердің электрленуіне мысалдар келтіреді және Кулон заңын тұжырымдап формуласын есептер шығаруда қолданады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p>І.Ұйымдастыру:( сәлемдесу, сынып ішіндегі тазалығын қадағалау, сынып оқушыларын түгелдеу,)</p><p> ІІ. Ынтымақтастық орнату «Шаттық шеңбер» құрып психологиялық ахуал орнату (көзіңді жұмып жақсы нәрселер ойлаңыз)</p><p> ІІІ. Топқа бөлу .Әр түрлі түске жазылған физикалық белгілерді оқушыларға таратамын, осы белгілер арқылы оқушылар үш топқа топтасады (q – заряд,φ – потенциал , Е – кернеулік) </p><p> 1-топ.Заряд </p><p> 2-топ..Потенциал </p><p> 3-топ.Кернеулік</p><p> «Миға шабуыл» </p><p> Үй тапсырмасы</p><p> 1.Электр зарядының сақталу заңын тұжырымдаңдар және осы заңды анықтайтын формуланы жаз.</p><p> 2.Электр өрісінің шын мәнінде болуын дәлелдейтін мысалдар кетір. </p><p> 3. Кернеулік пен потенциалдар айырымының арасында қандай байланыс бар.</p><p> Мадақтау (Өте жақсы, жақсы,керемет) </p><p><br></p> <p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Түрлі түсті үлестірме қағаз </p><p> q – заряд</p><p> φ – потенциал</p><p> Е - кернеулік&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

<p>Тақырыпты ашу. </p><p>Суреттерді сөйлету (тақтада көрсетілген суреттердің атауларын айту )</p><p> «Екеуі қонақта ,біреуі үйде» әдісі арқылы тақырыпты түсіну </p><p> Түсіну. </p><p> Топқа тапсырма беру. </p><p> Оқулықпен жұмыс </p><p> 1-топ « Электр тогының пайда болуы» </p><p> 2-топ «Электр тогының эсері» </p><p> 3-топ « Бөгде күштер» </p><p> Дескриптор</p><p> 1.Электр тогының анықтамасын біледі. </p><p> 2.Электр тогының әсерлерін ажырата аладың </p><p> 3. Электр қозғаушы күштің формуласын меңгерген.</p><p> Есептер шығару. </p><p>1.Ток көзі ішінде10 Кл заряды бір полюсінен екінші полюсіне тасымалдау үшін бөгде күштер 30 Дж жұмыс атқарды.</p><p> 2.Ток көзінің ЭҚК-і 250Дж-ға тең заряды 20нКл зарядты бөлгенде бөгде күштердің жасаған жұмысы неге тең. </p><p> 3.Нүктелер арасындары потенциалдар айырмасы 100 В, 400 дж энергия жұмсағанда осы нүктелер арасында орын ауыстыратын заряд неге тең. </p><p> Дескриптор </p><p> 1.Есептің шартын дұрыс жаза біледі.</p><p> 2.ХБЖ-келтіре алады.</p><p> 3.Формуласын жазып және есептеуде қолдана біледі. </p><p>Бағалау: «От шашу»&nbsp; &nbsp;</p> <p>Плакат,маркер, стикер, түрлі түсті қағаздар.</p><p> Постер қорғау&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e344949a23fb.png" style="width: 107px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e344959e0f4a.png" style="width: 107px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e34496c65cfa.png" style="width: 101px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e34497bd6613.png" style="width: 101px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e34498d1b055.png" style="width: 98px;"></p><p>Бас бармақ арқылы бағалау.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e3449b9d4970.png" style="width: 179px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e3449db15c40.png" style="width: 196px;"><br></p>

Сабақтың соңы

<p>Сабақты қорытындылау.</p><p> «Сөз тізбегі»</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e34451b825e0/images/5e344a83b0ce1.png" style="width: 184px;"> </p><p> Ток күшінің өлшем бірлігі? </p><p> 1. Өткізгіштің көлденең қимасы арқылы қандай да бір уақыт аралығында тасымалданатын электр мөлшерінің сол уақыт аралығына қатынасын ... де атайды? 2. Амперметрді тізбекке қалай жалғаймыз?</p><p> 3. Тізбектің берілген бөлігінде заряд орын ауыстырғанда, электр өрісінің атқарған жұмысының осы зарядқа қатынасы </p><p> 4. Ерітінділерге болатын тоқтың әрекеті? </p><p> 5. Өткізгіш бойымен ток өтсе ол қызады. Осы әрекет қалай аталады? </p><p> 6. Тұрақты ток көзін тапқан ғалым</p><p> 7. Атом құрылысы </p><p> 8. Тоқ көзі </p><p> 9. Кедергіге вольтметр қалай жалғанады?</p><p> (Кері байланыс) «Таңдау» әдісі.</p><p> 1. Маған сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. </p><p> 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. </p><p> 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым. </p><p>4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым </p><p> 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін.&nbsp;&nbsp;</p>

Рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз&nbsp;&nbsp;

Пікірлер(0)