Ы: Алтынсарин "Салақтық"

Ахметова Шолпан Бурабаевна
Ахметова Шолпан Бурабаевна
Қостанай
Қостанай
школа-гимназия №24
Әдебиеттік оқу
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Дені саудың - жаны сау
Тақырып:

Ы: Алтынсарин "Салақтық"

31.01.2020
75
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

2.2.3.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Мәтінді жүргізіп, түсініп оқу арқылы мәтіннің бөлімдерін анықтай алады;

Көптеген оқушылар: мәтіннің мазмұнына сәйкес сұрақтар құрастыра алады;

Кейбір оқушылар: мәтін мазмұнын қорытындылап, негізгі ойды, түйінін шығара алады;  

Тілдік мақсаттар:

Айтылым және тыңдалым: «Салақтық» мәтінін талдау кезінде оқушылар бір-бірінесұрақтар қояды және жауап береді. Оқушылардың ойларын дұрыс тұжырымдауын, оны түзете білулерін қадағалау.

Күтілетін нәтиже:

- Мәтіннің бөлімдерін анықтай алады;

- мәтінге сұрақтар құрай алады;

- мәтіннің негізгі түйінін қорытындылай алады;  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)


Сабақтың жоспар-ланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған іс-әрекетРесурстар 

Сабақтың басы 

Тірек сөздер бойынша мазмұнын болжау;

(Ұ) Ой қозғау Тірек сөздер

(тірек сөздер бойынша мәтін не туралы екенін болжату)

Тазалық,  Ауыру,   Завод ,Жуынбау,  Улану ,Әдет ,

Мәтін тақырыбын анықтату фффsффaффффlфaфффqtффyq Мәтіннің авторы кім? Ол туралы не білесіңдер?  

Тест

Сөйлемді толықтыр

Сұрақтарға жауап беру

Дұрыс-бұрыс  



https://imektep.kz/kz/ibiray-altynsarin


https://imektep.kz/kz/game#quiz-1152

https://imektep.kz/kz/game#select_words-1151

https://imektep.kz/kz/game#true_false-1465


Сабақтың ортасы

(25 мин)

 -тізбектеп оқу 


Бағалау критерийі:Дескриптор: Мәтінді оқу-қатесіз оқиды - жүргізіп оқиды,  


Оқылым

Айтылым


Жұппен жұмыс






Ұжыммен жұмыс:


Жазылым:

- түсініп оқу;

-түсінгені бойынша сұрақтар құрастырыңдар.

Жұппен жұмыста оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, бірін-бірі бағалайды; Жуан сұрақтар: - «Салақтық» дегеніміз не?

-Кәрімнің салақ болуына не кедергі болды деп ойлайсыңдар?

- Кәрім неліктен уланды?

-Кәрімге қандай ақыл кеңес берер едіңдер?

Ұжыммен жұмыс: Оқулықта берілген жоспар бойынша мәтінді мазмұндау.

1. қатар - Басы

2. қатар –Негізгі бөлімі

3. қатар - Соңы


- Салақ сөзіне антоним сөзді жаз.

- берілген сөздердің синонимдерін жаз.

Тәуір,............. Бәлеге, ............... Қалыбынша, ....................  


Сабақтың соңы

(5 мин)


Жұппен жұмыс

 Салақтық - адам бойындағы жаман әдет. Салақтық (неден?) пайда болады? Уақыт ете келе салақтықтан (қандай) адам қалыптасады. Оқушылар жауаптарын оқиды.

Түйін Ерiншектен – салақтық,

Салақтықтан – надандық.

Шәкәрім атамыздың сөзімен кімнің ойы сәйкес келді?  

Өзіңді бағала 

Мен бүгін қалай жұмыс істедім?

Маған неге көңіл бөлу керек?

Мен бүгінгі сабақтан өзіме қандай ой түйдім?  


Пікірлер(0)