Д. Исабеков «Әпке» драмасы.Шығарманың композициялық құрылымы ( 5-сабақ)
Қазақ әдебиеті
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Махаббат және абырой
Тақырып:
Д. Исабеков «Әпке» драмасы.Шығарманың композициялық құрылымы ( 5-сабақ)
31.01.2020
676
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 8.2.2.1 А/И1 Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау |
Сабақтың мақсаты: | - Шығарманың жанрын, эпилог, прологтарын анықтайды, композициясын тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды. |
Тілдік мақсаттар: | Драма, ремарка, монолог, диалог, перифраз, ирония, сатира |
Күтілетін нәтиже: | Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды |
Бағалау критерийлері: | <p>- Мазмұны бойынша сюжеттік жоспар жасайды, эпилог, прологын анықтайды; </p><p> - Композициясына талдау жасайды </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Отбасы, бауырмалдық |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | https://www.youtube.com/watch?v=MlvciJ4ScJM |
Пәнаралық байланыс: | Сахна өнері, театр |
Бастапқы білім: | Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (перифраз, ирония, сатира,элипсис, гротеск) қолданысын талдау |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 минут) |
<p>Амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Оқушылардың назарын сабаққа аударып, оқу мақсаттарынан сабақтың мақсатын шығарады. Зейінді шоғырландыру және білімді өз беттерімен алуға түрткі жасау: - Сіздің әпкеңіз бар ма? Ол кім? Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (перифраз, ирония, сатира,элипсис, гротеск) қолданысын талдау. </p><p>➢ Мұғалімнің түсіндіруі, толықтыруы. Драмалық шығармаларда баяндау болмайды. Оқиға, яғни тартыс желісі репликалар (кейіпкер сөзі) арқылы дамиды. </p> | |
Сабақтың ортасы (27 минут) |
<p>Дамыту тапсырмалары. Практикалық жұмыстар. №1 тапсырма. ЖСЖ. Нұсқаулық. ➢ Берілген пьесаны 0:02.05-11.48 жерге дейінгі үзіндісін көреді; ➢ Оқушылар драма үзіндісінен кейіпкерлердің іс- әрекеттерін анықтайды </p><p>№2 тапсырма. </p><p>Топтық жұмыс. Оқуды жетілдіретін формативті тапсырмалар. І топ: Драмалық шығарманың эпилогы мен прологын анықтайды, шығармадан мысал келтіреді; Шығарманың композициялық жоспарын құрыңыз. </p> | |
Сабақтың соңы (5 минут) |
<p>Кері байланыс. </p><p>"Аяқталмаған сөйлем» тәсілі </p><p>«Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Бүгін сабақта қуантқаны..... Мен өзімді.....үшін мақтар едім. Маған ерекше ұнағаны..... Сабақтан соң маған........келді. 38 – қызықты да түсінікті 36,6 – қызықсыз, күрделі 34 – пайдасыз, құнды емес. </p> | |
Рефлексия (3 минут) |
"Көңіл-күй" термометрі |
Файлдар:
Файлды ару
Д. Исабеков «Әпке» драмасы.Шығарманың композициялық құрылымы
Пікірлер(0)