Тау өсімдіктері мен жануарлары
Дүниетану. Тарих компоненті
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Қоршаған ортаны қорғау
Тақырып:
Тау өсімдіктері мен жануарлары
30.01.2020
127
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | Таулы жердің ауа-райы, ондағы өсетін өсімдіктер мен жануарлары туралы білім беру, олардың әртүрлілігі туралы білім қалыптастыра отырып, танымдық белсенділігін арттыру. |
Сабақтың мақсаты: | Таудағы өсімдіктер мен жануарлар туралы мәлімет беру. |
Тілдік мақсаттар: | <br> |
Күтілетін нәтиже: | <p>Тау туралы түсініктері кеңейеді. </p><p>Тау өсімдіктері мен жануарларының түр түсін біледі.. </p><p>Тау өсімдіктері мен жануарларының әртүрлілігін байқайды. Еліміздегі тау атауларын біледі. </p> |
Бағалау критерийлері: | <p>Тау туралы түсініктері кеңейеді. </p><p>Тау өсімдіктері мен жануарларының түр түсін біледі. </p><p>Тау өсімдіктері мен жануарларының әртүрлілігін байқайды. Еліміздегі тау атауларын біледі. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Елжандылыққа баулу |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/televizionnye-programmy/5-minut-obo-vsyom/lesson/001-tyan-shyandahy-zhota-ustirt-tosap-dzhem |
Пәнаралық байланыс: | география |
Бастапқы білім: | <br> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 минут) |
<p>Психологиялық ахуал орнату.</p><p>Табиғат көрінісі бейнеленген суретті көрсету.</p><p>Сөзжұмбақ шешу. 1.Жер бетінің жазықтан 200метрден астам биіктікке көтеріліп жатқан бөлігін не (тау) деп атайды? 2.Әйгілі «Медеу» мұзайдыны қай таудың беткейінде орналасқан? (Алатау) 3. Өзен, көл, батпақ-бәрі жалпылай не деп аталады? (Суқойма) 4.Мөлдір ағын сулар мен тоғандарда нелер өседі? (Балдыр) 5.Тобылғы қайда өседі? (Дала) 6.Су құсы? (Бірқазан) «Таулар» деген сөз шығады. </p><p><br></p> | <br> |
Сабақтың ортасы (27 минут) |
<p>Тау өсімдігі мен жануарлары. Оқушылардың алдына оқулықтағы мәтінді бөліктерге бөліп беру. Іштей оқиды. Тау өсімдіктері мен жануарлары туралы бейнетаспаны көру.</p><p align="justify">1.Тау шалғынынан жоғарыда (тундра, шөл, дала) орналасады. 2.Қазақстандағы ең биік таулар оңтүстік және солтүстік және солтүстік шығыстағы (Тянь-Шань, Анд, Алтай) және шығыстағы (Алтай, Анд, Тян-Шань). 3. (Самырсын, Қайың, Емен) майынан бүйрек, бауыр, өкпені емдейтін дәрі жасалады. 4.(Тянь-Шаньда, Қазығұртта, Қаратауда) шырша өседі. 5.Таулы жер өсімдіктеріне (Грейг қызғалдағы, Алтай бәшешегі,, шеңгел, сексеуіл, бақбақ күймесгүл ) жатады</p><p align="justify">Дәптердегі тау өсімдіктері мен жануарларын белгілеп, аттарын дәптерге жазады. (Шетен, арқар, бүркіт, қойбүлдірген, барыс) Семантикалық картамен жұмыс: </p> | https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/televizionnye-programmy/5-minut-obo-vsyom/lesson/001-tyan-shyandahy-zhota-ustirt-tosap-dzhem |
Сабақтың соңы (5 минут) |
Тест тапсырмасын орындау. | <br> |
Рефлексия (3 минут) |
<p>Оқушылар, бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? </p><p>Жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш пішіндерін «Қыран» құсына (өз білімдеріне сай ) бекітеді. -Ненің бейнесі? -Қыран біздің көк туымызда да бейнеленген. Қыран- кең далада, биікте ұшатын, тауды мекендейтін құс екен. «Рухани жаңғырудың» символы ретінде осы құсты алу бекер емес. Біз өз білімімізді дамытып,, мәдениетімізді жоғарылатып, салт-дәстүрімізді бағалай отырып, еліміздің табиғи байлығын сақтаумен рухани жаңғыруға өз үлесімізді қосамыз. </p> | <br> |
Файлдар:
Файлды ару
Тау өсімдіктері мен жануарлары
Пікірлер(0)