Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
Қазақстан тарихы
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ежелгі көшпелілер өмірі
Тақырып:
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
24.01.2020
142
0
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>5.2.2.3 – ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау; </p><p> Барлық оқушылар: Ежелгі көшпелілердің қолданбалы өнерінің кем дегенде үш ерекшелігін сипаттайды,</p><p> 2. Көшпелілердің қолөнер туындыларын кем дегенде үшеуін атай алады, Оқушылардың басым бөлігі: Киіз үй мен қазіргі үйлерді салыстыра алады ұқсас, айырмашылықтарын біледі </p> |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Ежелгі көшпелілердің қолданбалы өнерінің кем дегенде үш ерекшелігін сипаттайды, 2. Көшпелілердің қолөнер туындыларын кем дегенде үшеуін атай алады, Оқушылардың басым бөлігі: Киіз үй мен қазіргі үйлерді салыстыра алады ұқсас, айырмашылықтарын біледі |
Тілдік мақсаттар: | Тоғын, күлдіреуіш, беріктік,шаңырақтың көзі,доғалай, уықбау, иығы, қаламы, балашық сағанақ, сықырлауық . |
Күтілетін нәтиже: | <ol><li>Сағат тілі бойынша Көшпелі, тебіндеу, 350 кг,қыстау, көктеу, жайлау, күзеу, отырықшы , жартылай көшпелі, ер тоқым, үзеңгі, ауыздық сөздерінің мағынасын аша отырып білімдерін тексеру</li></ol> |
Бағалау критерийлері: | 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. |
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларға әр тарихи кезеңдегі баспана түрлерінің суреттерін экраннан ұсыну (тас үңгір, күрке, қос, лашық, қараша үй, киіз үй, жер |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Оқушыларға әр тарихи кезеңдегі баспана түрлерінің суреттерін экраннан ұсыну (тас үңгір, күрке, қос, лашық, қараша үй, киіз үй, жер |
Пәнаралық байланыс: | Дүниежүзі тарихы,қазақ әдебиеті |
Бастапқы білім: | Сағат тілі бойынша Көшпелі, тебіндеу, 350 кг,қыстау, көктеу, жайлау, күзеу, отырықшы , жартылай көшпелі, ер тоқым, үзеңгі, ауыздық сөздерінің мағынасын аша отырып білімдерін тексеру |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
Оқушыларды дөңгелетіп тұрғызып, сағат тілі арқылы берілген сөздер (көшпелілер, тебіндеу, 350кг, жайлау, күзеу, қыстау, көктеу, ер тоқым, үзеңгі, отырықшы, жартылай отырықшы, көшпелі шаруашылық ) мағынасын түсіндіру , түсті ленталар арқылы шаңырақ құра отырып сабақ тағырыбын ашу,Ленталардың түсіне қарай көк түс- «Кереге», ақ түс- «Шаңырақ», сары түс- «Сықырлауық» жасыл түс-«Уық» топқа бөлу арқылы психологиялық ахуалды жақсарту Өткен тақырыпқа қатысты жауапбере отырып Оқушылармен бірлесіп сабақтың тақырыбын ашу | |
Сабақтың ортасы |
үй, қос қабатты үй т.б) Жетелеуші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашу / Білу/ • Баспана дегеніміз не? • Ежелгі дәуір адамдары қандай баспаналарда тұрған? • Көшпенділерге тән баспаналарды атаңыздар? Видео « Киіз үй» көрсету / түсіну/ Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің өмірінде киіз үйдің рөлі қандай? Зерттеу және талдау Б/Т Киіз үй бөліктері бойынша сыныпты төрт топқа бөліп, тақырыптарына сай әр топқа мәтін таратыңыз. Оқушылар мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып, киіз үйдің құрамдас бөлігі ретінде атқаратын функциясы, маңыздылығын ашуы қажет: 1-топ: Шаңырақ 2-топ: Кереге 3-топ: Уық 4-топ: Сықырлауық 1- тапсырма 1- топ Киіз үй макетін жасау, бөліктерін рет- ретімен айтып түсіндіру ( қағаздан) Б Жұмыс нәтижесінде оқушылар киіз үй бөліктерінін маңыздылығын ашып, құру реттілігі бойынша киіз үйдің сұлбасын құрастырады 2- топ Есептеп шығар « Киіз үй керегесі» «12 қанат Ақ Орда» 3- топВенн диаграмасына салып салыстыр « Киіз үй мен қазіргі үй» 4- топ Қазіргі уақытта киіз үйлерді, және бөлшектерін қай жерлерден көруге болады | |
Сабақтың соңы |
үй, қос қабатты үй т.б) Жетелеуші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашу / Білу/ • Баспана дегеніміз не? • Ежелгі дәуір адамдары қандай баспаналарда тұрған? • Көшпенділерге тән баспаналарды атаңыздар? Видео « Киіз үй» көрсету / түсіну/ | |
Рефлексия |
<p>Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. </p><p> 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </p><p> 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. </p><p> 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? </p> |
Пікірлер(0)