Атақты ойшылдар
Сабақтың мақсаты |
Сандық білім ресурстарын қолдана отырып (BilimLand, iTest, Twig), орта ғасырлардағы атақты ойшылдардың қоғам дамуына әсер еткен істерімен, еңбектерімен таныстыру. |
Тілдік мақсаттар |
Метафизика – философияның бір бөлімі. Әлемнің жаратылғаннан бергі зерттеулерімен айналысады. |
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» идеясы негізінде азат елдің тәуелсіздік бұғауына түсу тарихын оқыту арқылы патриотизм құндылығы жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы, қазақ тілі пәні бойынша білімдері жаңа сөздермен жұмыс және оқылым, айтылым, жазылым барысында қолданылады. Картамен жұмыс барысында география пәнімен байланыс жүзеге асырылады. |
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту (бейнематериал, ноутбук, интербелсенді тақта). |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мазмұны |
1. «Бабырнама» тарихи шығарма 2. Әбу Райхан әл-Бируни 3. Әл-Хорезми 4. Әбу Әли ибн Сина 5. Омар Хайям 6. Әлішер Науаи Атақты ойшылдар. 1-тапсырма Атақты ойшылдар. 2-тапсырма Атақты ойшылдар. 3-тапсырма Атақты ойшылдар. Тест Қорытынды |
Презентация Қосымша-1 Суреттер, бейнефильм (BilimLand, Twig) Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы |
Бабырнама «Бабырнама» (шағатайша: Үлгі, Lang) – Бабырдың өз қолымен жазған атақты еңбегі. Бабыр саясатшы, жауынгер қолбасшы, сонымен бірге ол XVI ғасырдың атақты ойшылдарының бірі болған. Бабыр – жазушы-ғалым ретінде өз артынан баға жетпес әдеби мұра қалдырған адам. Оның біздің заманымызға жеткен еңбектерінің ішінен «Бабырнаманы», «Мубайин» атты өлеңдер жинағын, «Хәтти Бабри» атты өзі жасаған жаңа алфавитін, махаббат тақырыбына жазылған көптеген газелдер мен төрт жолдық өлең шумақтарын атауға болады. Бабыр сонымен бірге музыка, поэзия және соғыс туралы да көптеген трактаттар жазған. Бірақ өкінішке қарай, оның бұл еңбектері біздің заманымызға жетпеген.
1-тапсырма Ғалымдар мен олардың еңбектерін сәйкестендіріңіз.
2-тапсырма
3-тапсырма
Қорытынды 4-тапсырма Берілген сұрақтардың дұрыс жауабын таңдаңыз. 1. Орта ғасырларда қай ғалым «алгоритм атасы» атанды? 2. Қай ғұлама ғалым «Дәрігерлік ғылым канонын» атты еңбекті жазған? 3. Үш ғасырдан аса өмір сүрген «Ұлы Моғолдар империясын» құрған билеуші кім?
5. «Астрономия кестесі», «Күн сағаты туралы трактат» атты еңбектердің авторы кім? Бағалау парағы |
Қосымша-2 Тұлғалар тарихы туралы мәлімет Қазақстан тарихы оқулығы, 8-сынып, Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т., Алматы «Атамұра» 2012.
Қосымша-1 (BilimLand, iTest, Twig)
https://bilimland.kz/kk/courses/dunie-zhuzi-tarixy/xi-xv-hasyrdahy-orta-aziya/lesson/ataqty-ojshyldar
https://bilimland.kz/kk/courses/dunie-zhuzi-tarixy/xi-xv-hasyrdahy-orta-aziya/lesson/ataqty-ojshyldar |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия Оқушыларға түрлі түсті стикерлерді тарату. Оқушылар кері байланыс парағы негізінде өздерінің білімдері мен дағдылары қандай дәрежеде игергендерін көрсетеді. Мысалы, «Мен барлығын түсіндім» деп ойласа, өзіне жасыл стикер, егер орташа деп есептесе – сары, ал меңгеру қиыншылық туғызған жағдайда қызыл стикерді таңдап алады. Үлгі: – Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды орындадым деген жағдайда (жасыл стикер); – Мен орташа түсіндім, тапсырмаларды орындауда қиналдым деген жағдайда (сары стикер); – Ешнәрсе түсінбедім, тапсырмаларды орындауда қатты қиналдым деген жағдайда (қызыл стикер). |
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Сабақ бойынша рефлексия |
Жалпы баға |