Ғаламтор мен кітап

Абдикадырова Гулиза Сарсембаевна
Нұр-Сұлтан қаласы, №78 мектеп-гимназия
1049
Қазақ тілі
Тақырыбы:
Ғаламтор мен кітап

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

 7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушы орындай алады: Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты ажыратады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратқа сараптама жасай отырып, негізгі ақпаратты ажыратады.
Кейбір оқушы орындай алады: Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялап, өзіндік пікірін көркем тіркестер арқылы білдіреді.

Ойлау деңгейі

Білу, түсіну, талдау, қолдану.

Бағалау критерийі

•    Ақпаратты интерпретациялайды;
•    Әрбір деталіне, құрылымына назар аударады;
•    Өзіндік пікір білдіреді.

Тілдік мақсаттар

Менің ойымша, компьютер, гаджет, ұялы телефон, ақпараттық технология, коммуникациялық қарым-қатынас, электрондық почта, гугл.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Неліктен қазіргі кезде жастар кітап оқымайды?
Ғаламтордың кітап сияқты пайдасы бар ма?

Құндылықтарға баулу

Әлеуметтік желіні дұрыс пайдалану.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, география.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Есімше, көсемше, тұйық етістік, етістіктің шақтары мен райлары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы

Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау

Ресурстар 

Үй жұмысын тексеру
3 минут

97-беттегі 4-тапсырманы тексеру

Ғарыш пен ғаламтордың байланысы туралы әр райдан мысал келтіре отырып жазғанын оқу. 
Дескриптор:
1. Тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты жеткізеді.
2. Етістіктің рай түрлерін дұрыс қолданады.

Қ/Б
Өзін-өзі бағалау

Оқулық 

Ой шақыру
2 минут

Білімланд арқылы бейнеролик көрсету.
– Балалар, сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: 
«Ғаламтор және кітап».
Біз тақырып бойынша өз ойымызды, пікірімізді етістіктің шақ, рай категорияларын дұрыс қолдана отырып жеткіземіз.

Бейнероликтегі көрсетілімнен бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Қ/Б


0,5–0,44
Электронды кітаптар дегеніміз не?

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/informatika/lesson/ehlektrondy-kitaptar-degenimiz-ne


 0–40
Жаңа технология дегеніміз не?

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/informatika/lesson/zhanga-tekhnologiya-degenimiz-ne

Сабақтың ортасы

№1 тапсырма

10 минут

Оқылым мәтіні бойынша жұмыс.

Оқылым алдындағы тапсырма:

1. Осы мәтінде кездестіремін деп ойлайтын 5 сөзді атаңыз.

Оқылымнан кейінгі тапсырма:

1. Тақырыпты оқығанда не туралы ойладыңыз?

2. Ғаламтордан кітап оқып көрдіңіздер ме?

3. Қағаз кітап пен электронды кітапты оқудың айырмашылығы бар ма?

FILA  бойынша жұмыс жасайды. Жұптық жұмыс

Критерий:
1. Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтайды және мәтіндегі ұғымдарды салыстырады.

Дескриптор:
1. Мәтіннің мазмұнын толық біледі.
2. Негізгі ойды анықтап, оған сараптама жасайды.
3. Мәтіннің идеясын анықтайды.
4. Жоспарын құрады.

Қ/Б
Өзара бағалау
«SMS» арқылы кері байланыс алу.

– Мен сенің сабақтағы жұмысыңа ризамын.
– Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің.

Маркер, қағаз
А4


Білімланд
0–1,40
Википедия дегеніміз не?

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/informatika/lesson/vikipediya-degenimiz-ne

 

№2 тапсырма

15 минут
 

«Ротация» бойынша жұмыс. Топтық жұмыс

Дескриптор:
1. Өз тақырыбын толық ашады.
2. Ойларын жүйелі жеткізеді.
3. Топ мүшелерінің белсенділігі жоғары.

1-топ: Электронды кітаптың пайдасы мен зияны.

2-топ: «Ұқсастық пен даралық»

3-топ: Кітап туралы мақалдар жазу.

4-топ: «Ғаламтор және адам» тақырыбын сурет арқылы ашу.

Қ/Б
Топаралық бағалау
1-топ 2-топты,
2-топ 3-топты,
3-топ 4-топты.

«Лайк-дизлайк» 
әдісі арқылы кері байланыс алу.
Дескриптордың 3 бөлімі бойынша жұмыс жасаса,


2 бөлімі бойынша жұмыс жасаса,


1 бөлімі бойынша жұмыс жасаса,
 

Қағаздар 
А-3
Маркер

 


3,55–4,29
Электронды кітаптар дегеніміз не?

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/informatika/lesson/ehlektrondy-kitaptar-degenimiz-ne



0–30
Пластикалық карточкалар туралы не білеміз?

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/informatika/lesson/plastikalyq-kartochkalar-turaly-ne-bilemiz

 


0–28
WI-FI дегеніміз не?

https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/informatika/lesson/wi-fi-degenimiz-ne

Сабақтың соңы

6 минут

Жазылым бойынша жұмыс. Жеке жұмыс

99-бет, 4-тапсырманы орындау.
 

Сурет түрінде берілген ақпаратты зерделеп, ғаламтордың рөлі туралы мәтін жазу.
Критерий:
1. Графиктік мәтінді сипаттап жазады және өзіндік тұжырым жасайды.
Дескриптор:
1. Суреттегі ақпаратты түсінеді.
2. Тақырып қояды.
3. Нақты 2-3 мәліметті іріктейді.
4. Мәтінде бейнелі көркем тіркестерді және етістіктің рай формаларын дұрыс қолданады.
5. Ақпараттар бойынша өзіндік пікір білдіреді. 

Қ/Б
Өзін-өзі бағалау

(дескриптор бойынша)
 

Қағаздар

 

4,35-5,10
Электронды кітаптар дегеніміз не?
https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/informatika/lesson/ehlektrondy-kitaptar-degenimiz-ne

 

Үй жұмысы

1 минут

99-бет, 5-тапсырманы орындау.

Үй тапсырмасын жазып алады.

   

Рефлексия 
3 минут 

Кері байланыс алу.

«Рефлексиялық нысана» арқылы кері байланыс алу.

 

Қағаздар

 

 

Қате туралы хабарландыру