Қандай денелер жарық өткізеді?

Тренова Жанат Амыртаевна
Тренова Жанат Амыртаевна
Актобе
Хромтау
№4 Хромтау орта мектебі
Жаратылыстану
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Мен зерттеушімін: Ғылым мен зерттеушілердің ролі
Тақырып:

Қандай денелер жарық өткізеді?

26.12.2019
573
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) <p>2.5.2.1- кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу;</p><p>&nbsp; 2.1.2.5 - құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау; &nbsp;</p>
Сабақ міндеттері <p>Барлық оқушылар:&nbsp; Оқулықта&nbsp; берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.</p><p>Оқушылардың басым бөлігі:&nbsp; Тақырыптың&nbsp; маңызы туралы&nbsp; дәлелдеп айтып бере алады.&nbsp; </p><p>Кейбір оқушылар:&nbsp; Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. &nbsp;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басталуы

(5 мин)

<p>Ұйымдастыру кезеңі &nbsp;&nbsp; </p><p>Психологиялық ахуал қалыптастыру:Шаттық шеңбері&nbsp; </p><p>Сабақ мақсатымен таныстыру</p><p>Топтарға бөлу. <b>«Кір жаятын жіп» </b>әдісі бойынша&nbsp; </p><p>Жіпте жайылған фотосуреттерді алып,түріне сай топтарға бөлінеді.&nbsp;</p><p><b> «Жасанды жарық»тобы&nbsp;</b> Қол шам,аспашам,шырақ,отшашу&nbsp;</p><p><b> «Табиғи жарық» </b>тобы&nbsp; Күн,ай,жұлдыз,найзағай&nbsp;</p><p> Топ ережесі:&nbsp; 1.Бір-бірін мұқият тыңдау&nbsp;</p><p> 2.Сабаққа белсенді қатысу&nbsp; 3.Әділ бағалау&nbsp;</p><p> Диалог құру&nbsp; -Жарық дегеніміз не?&nbsp; </p><p>-Жарық нешеге бөлінеді?&nbsp; </p><p>-Табиғи жарыққа нелер жатады?&nbsp; </p><p>-Жасанды жарыққа нелер жатады? &nbsp;</p> Шаттық шеңбері &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 1-топ:Жасанды жарық&nbsp; 2-топ:Табиғи жарық &nbsp;

Сабақтың ортасы

(2 мин)

<p>Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.</p><p>&nbsp; «Ой қозғау» &nbsp; </p><p>Балалар денелер мен заттар жарықты өткізе ме? </p><p>&nbsp; Жарық:ауа,шыны,су секілді мөлдір денелерден өтеді.&nbsp;</p><p> Мөлдір емес денелер жарықты өткізбейді.&nbsp; Судың қандай қасиеттері бар?&nbsp;</p><p> Су –сұйық,судың қатты күйі-мұз,бу-газ күйі,мөлдір болады. Мөлдірлік-судың жарық өткізетін және белгілі бір тереңдіктегі заттарды көрсететін қасиеті. &nbsp;</p> «Миға шабуыл»&nbsp; әдісі &nbsp;

Талдау.Тәжірбие жасау

(5 минут)

<p>Ұжымдық жұмыс &nbsp; </p><p>Тәжірбие жасау&nbsp;</p><p> 1-тапсырма: &nbsp; Бірінші стақан арқылы басқа заттарды көруге болама? &nbsp; (Ия,себебі су мөлдір.)&nbsp; Екінші стакан арқылы басқа&nbsp; заттарды көруге болама?&nbsp; (Жоқ,себебі сүт мөлдір емес.)&nbsp; Дескриптор:&nbsp; Оқушылар тәжірбие жасау арқылы денелердің мөлдір,мөлдір емес екенін анықтайды. &nbsp;</p> «Бақылау әдісі» &nbsp;&nbsp; Қ.Б:ауызша мадақтау &nbsp;&nbsp; «Өте жақсы!» &nbsp; &nbsp;&nbsp; «Жарайсың!!» &nbsp;

Ұжымдық жұмыс

(3 минут)

<p>Жұмыс дәптерімен жұмыс &nbsp;&nbsp; </p><p>Суреттерді астындағы жазуларына сәйкес боя.&nbsp; </p><p>Ұжымдық жұмыс </p><p>&nbsp; Қ.Б :жауап берген оқушыға жұлдызша</p><p>&nbsp; 2-тапсырма:Төрт ыдыс&nbsp; </p><p>-Бұл ыдыстардың қайсысы арқылы қоршаған заттарды көруге болады?(Шыны және мөлдір стақан.)&nbsp;</p><p> -Егер осы ыдыстарға жарықты бағыттаса не болады деп ойлайсыңдар?(Мөлдір заттың ар жағынан жарық көрініп тұрады,мөлдір емес заттан көрінбейді.) &nbsp;</p> &nbsp;Тамаша!&nbsp; «Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі. &nbsp;

Зерттеу жұмысы.Постер жазу

(13 минут)

<p>Зерттеу жұмысы&nbsp;</p><p> </p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Мөлдір</td><td>Мөлдір емес</td></tr><tr><td>есік шынысы</td><td>парта</td></tr><tr><td>терезе шынысы</td><td>шкаф</td></tr><tr><td>пластикалық құты</td><td>кітап</td></tr><tr><td>ваза</td><td>тақта</td></tr></tbody></table><p>Дескриптор:&nbsp; Зерттеу жасай отырып,мөлдір мөлдір емес заттарды анықтайды. &nbsp;</p> <p><img style="width: 137px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03adff4732d.png"></p><p>«Бағдаршам» әдісі&nbsp; «Медузалар» туралы бейнематериалды көріп өз ойларын толықтырады &nbsp;</p>

Сергіту сәті

(2 минут)

Сергіту сәті «Күн мен түн»ойыны <br>

Жұппен жұмыс

(10 минут)

<p>5-тапсырма:&nbsp; Жұппен жұмыс&nbsp; </p><p>Қ.Б:(оқушылар бір-бірін «Бас бармақ»тәсілімен бағалайды&nbsp; «Жарық өткізеді»және «Жарық өткізбейді»&nbsp; </p><p>Дескриптор:&nbsp; Оқушылар жарық өтізетін және жарық өткізбейтін денелерді анықтап,ажырата біледі.&nbsp; Бағалау: Топ басшысы бағалайды. &nbsp;</p> <p>«Бас бармақ»әдісі</p><p><img style="width: 128px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03ae6a316f6.png"></p><p>Смайликтер &nbsp;</p>

Үйге тапсырма

(1 мин)

Үйге тапсырма: Жұмыс дәптерінен 51-жұмыс. <br>

Сабақтың соңы.Рефлексия

(3 минут)

<p>Сабақ / оқу мақсаттары&nbsp; шынайы ма?&nbsp; </p><p>Бүгін оқушылар не білді?</p><p>Сыныптағы ахуал қандай болды?&nbsp; </p><p>Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?&nbsp;</p><p> Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма&nbsp; қандай түзетулер&nbsp; енгіздім жəне неліктен? &nbsp;</p><p>«Ақылды үкі» әдісі &nbsp;&nbsp; </p><p><img style="width: 79px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03af6901b9f.png">Мен бәрін түсіндім,Сабақ өте қызықты болды. &nbsp;</p><p> <img style="width: 83px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03af7482916.png">Сабақты түсіндім,әліде үйренерім көп. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; </p><p>&nbsp;<img style="width: 53px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03af80a2e36.png"> Сабақ қызықсыз өтті,ешнәрсе түсінбедім. &nbsp;</p><p>Қорытынды бағамдау.</p><p>Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?&nbsp;</p><p> 1:Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.&nbsp; </p><p>2:&nbsp; «Әлемді шарлау»әдісі&nbsp; Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?&nbsp; </p><p>1:Зерттеу жұмысы барысында оқушылар талқылайды,өз пікірін дәлелдейді.&nbsp;</p><p> 2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды&nbsp; жетілдіруге көмектесетін не білдім? &nbsp;</p> <br>

Қосымша ақпарат

<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p>Саралау – Сіз қосымша&nbsp; көмек </p><p>көрсетуді қалай&nbsp; жоспарлайсыз? </p><p>Сіз&nbsp; қабілеті жоғары&nbsp; оқушыларға тапсырманы&nbsp;</p><p> күрделендіруді қалай&nbsp; жоспарлайсыз? &nbsp;</p></td><td><p>Бағалау - Оқушылардың&nbsp; үйренгенін тексеруді&nbsp; қалай жоспарлайсыз?&nbsp; </p><p>Дескриптор:&nbsp; </p><p>1.Жарық түрлерін ажыратты&nbsp;</p><p> 2.Мөлдір және мөлдір емес заттарды анықтады.</p><p>3.Тәжірбие жасады&nbsp; </p><p>4.Оқушылар бақылау жасай алады.&nbsp; </p><p>5.Оқушылар жасаған бақылауларының нәтижесін жаза алады</p></td><td><p>Пəнаралық байланыс&nbsp;</p><p> Қауіпсіздік жəне еңбекті&nbsp; қорғау ережелері&nbsp;</p><p> АКТ-мен байланыс</p><p>&nbsp;Құндылықтардағы&nbsp; Байланыс&nbsp; </p><p>Сандық техникаларды қолдануда&nbsp; қауіпсіздік шараларын еске түсіру &nbsp;&nbsp;</p></td></tr></tbody></table><p><br></p>

Файлдар:

Файлды ару Қандай денелер жарық өткізеді?

Пікірлер(0)