Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі"

Жумабаева Кенжеш Тагибергеновна
Жумабаева Кенжеш Тагибергеновна
Актобе
Актобе
Хромтауская средняя школа №3
Қазақ әдебиеті
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Тарихи шындық пен көркемдік шешім
Тақырып:

Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі"

26.03.2020
379
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 9.1.2.1.  Әдеби  шығармадағы психологизмді анықтау.
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар:&nbsp; әдеби шығарманың&nbsp; негізгі мазмұнын оқып түсіне алады. Көпшілік оқушылар:шығарманың мазмұны туралы топта талқылап, идеялармен бөлісе алады. Кейбір оқушылар:&nbsp; шығарманың жанрын, жазылу стилін, тілдік ерекшеліктерін анықтайды. <br>
Тілдік мақсаттар: Тірек сөздер:&nbsp;&nbsp; күнделік,&nbsp; жазба, әдет-ғұрып, тұрмыс-салт, әдеби мұралар.
Бағалау критерийлері: <p>- әдеби шығарманың негізгі мазмұнын&nbsp; оқып түсінеді. </p><p>- шығарманың мазмұны туралы топта талқылап, идеялармен бөліседі. </p><p>- шығарманың жанрын, жазылу стилін, тілдік ерекшеліктерін анықтайды. <br></p>
Құндылықтарды дарыту: Тарихтың,&nbsp; мәдениет пен тілдің біртұтастығы&nbsp; негізінде мәтіннің мазмұны бойынша ұлттық құндылықтарды қадірлеуге баулу.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих, география, этнография,&nbsp;&nbsp; <br>
Бастапқы білім: Ш.Уәлиханов өмірі мен шығармашылығы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 мин)

<p>уйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу, түгелдеу) </p><p>Психологиялық ахуал қалыптастыру.&nbsp; " Мадақтау " тренингі.&nbsp;&nbsp; </p><p>Топқа бөлу: Жаңа сабақпен ұштасыра отырып, өзендердің суреті бар кеспе қағаздар тарату арқылы оқушыларды 3&nbsp; топқа бөлемін:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Аягөз өзені&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Лепсі өзені&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Шелек өзені&nbsp;&nbsp; </p><p>Ширату жаттығуы: "СӨЗЖҰМБАҚ"шешу арқылы үй тапсырмасын сұралады. </p><p>1.&nbsp;&nbsp; &nbsp;1861-1964 жылдар аралығында Шоқан қай жерде өмір сүрді ? (өз ауылы Көкшетауда) </p><p>2.&nbsp;&nbsp; &nbsp;1847 жылы қай жыл мезгілінде Омбыдағы кадет корпусқа оқуға түсті? (күздігүні) </p><p>3.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Шыңғыстың ең үлкен ұлы кім? (Шоқан) </p><p>4.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Шоқанның шын есімін кім? (Мұхамедқанапия) </p><p>5.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Шоқанның өте жақсы меңгерген сабағын ата. (география)</p><p> 6.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Абылай өлген соң орта жүзге кім хан болды? (баласы Уәли) </p><p>7.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Шоқан ғылыми- зерттеу жұмысымен неше жыл айналысы?&nbsp; (жеті - сегіз жыл) </p><p>8.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Шоқан қандай бала болған? (зерек) </p><p>ҚБ. «Бір ауыз сөз» әдісі.&nbsp; (өз- өздерін&nbsp; бағалау) <br></p>

Сабақтың ортасы

(22 мин)

Ой шақыру. «Бұрыштар» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын&nbsp; болжату. - Осы сөзжұмбақтан шыққан «Күнделік» сөзінің мағынасын кім қалай түсінеді?&nbsp;&nbsp; "Таным көкжиегі" кестесіарқылы дұрыс жауабыұсынылады. Күнделік&nbsp;&nbsp; &nbsp;Ыстықкөл күнделігі Күнделік дегеніміз&nbsp; әр күнгі оқиғаны, жай - жағдайды тізіп отыратын жазу дәптері. &nbsp;&nbsp; &nbsp;Ш.Уәлихановтың&nbsp; Ыстықкөлді зерттеп жазған күнделігі. Оқиғаның ізімен күнбе - күн жазылатындықтан нақтылық, деректілігі мен адамның өзі көрген білген нақтылы жай жағдайдан болған айрықша құнды еңбегі.&nbsp; "БАСТАПҚЫ ТАНЫСУ" белсенді оқылым&nbsp; тәсілі арқылы&nbsp; мәтіннің құрылымы мен мазмұнын түсіну үшін тірек сөздерді іздей отырып,Аягөзде, Лепсі мен Ақсу бойында, Шелекте бөлімшелерінің мәтіндерін3 топқа оқуға бөліп беремін. Уақытты тиімді қолдануын ескеремін.&nbsp;&nbsp; 1-тапсырма. ТЖ. «Ойлан –жұптас –бөліс » әдісі арқылы үш топқа тапсырма беремін.&nbsp;&nbsp; 1топ. "Семейден шыққанда...", "Аягөзде"&nbsp; бөлімшелері туралы, жолаушы&nbsp; психологиясы мен көңіл күйін талдайды. Шоқан жолда қандай көңіл-күйде болды?&nbsp;&nbsp; 2топ. Лепсі мен Ақсу бойында үзіндісінен Лепсі табиғатына зер салып, "Туған өлкем, қандай көркем" тақырыбында өздерің тұрған Терісаққан ауылының табиғатын көркем әңгімелеп айтып беріңдер.&nbsp; 3топ. Шелек жеріндегі табиғат көріністерін суреттеуде автор қандай тәсілді қолданды? Түсінгендеріңді айтып беріңдер.&nbsp; Дескриптор&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Білім алушы -Мәтіннің мазмұнын түсінеді.&nbsp; - Өз ойларымен топта талқылап, идеяларымен бөліседі.- Уақытты тиімді қолданады.&nbsp; ҚБ: «Жапондық бағалау » әдісі арқылы өзара бағалау жүргізіледі.&nbsp;&nbsp; 2-тапсырма ТЖ.«Әдеби талқы » әдісі Мәтінді талқылауға және ақпарат алмасуға тиімді әдіс арқылы үш топқа рөлдік тапсырма беріледі. Топ мүшелері қабілетіне қарай сараланған рөлдік тапсырманы өзі таңдайды.&nbsp; Талқылаушы: Т кестесі Ш.Уәлихановтың "Ыстықкөл күнделігі"&nbsp;&nbsp; &nbsp;М.Өтемісұлының шығармалары &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp; Байланыстырушы: Мәтіннің&nbsp; идеясын бүгінгі өмірмен байланыстырыңыз.&nbsp; Белгілеуші :Мәтіннен рухани құндылықтарды анықтаңыз.&nbsp; Салыстырушы :Шоқан ХХІ ғасырда, егер Шоқан ортамызда болса қай жерге саяхат жасар еді?&nbsp; Қорытындылаушы:Күнделік жазу не үшін қажет?&nbsp; Дескриптор&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Білім алушы -мәтіннің жанры мен стилін, тілдік ерекшеліктерін анықтайды.&nbsp; -шығарманың идеясын өмірмен байланыстырады. -мәтіннен рухани&nbsp; құндылықтарды&nbsp; анықтайды. -қазіргі уақыттағы саяхатшылар өмірімен салыстыру жасайды,сыни тұрғыдан өзіндік көзқарастарын айқындайды. -күнделік не үшін қажет екенін анықтайды.&nbsp; ҚБ. Өзін-өзібағалау кезеңі . «Менің тапсырмадан кейінгі әсерім» кестесі бойынша жүзеге асады.&nbsp; Қандай ой пайда болды?&nbsp;&nbsp; &nbsp;Не ұнады?&nbsp;&nbsp; &nbsp;Не қиын болды? &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp; <br>

Сабақтың соңы

(10 мин)

Сабақты қорытындылау.&nbsp; "Ізденіс "кестесін толтыру. Шоқан&nbsp; әдебиетші&nbsp;&nbsp; &nbsp;Шоқан саяхатшы&nbsp;&nbsp; &nbsp;Шоқан жазушы&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp; ҚБ:Мұғалімнің мадақтауы&nbsp; Күнделік мазмұнын негізге алып, стиліне мән бере отырып, өздерің күнделік жазыңдар.&nbsp;&nbsp;&nbsp; "Рефлексия пирамидасы" әдісі 1.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Еске сақтау керек маңызды бір&nbsp; ақпарат 2.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Сіз көбірек білгіңіз келетін екі ақпарат 3.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Сіз бұрыннан білетін үш ақпарат 4.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Сіз үйренген төрт ақпарат <br>

Пікірлер(0)