Жұқпалы аурулар
Биология
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Микробиология және биотехнология
Тақырып:
Жұқпалы аурулар
21.03.2020
144
4
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>8.4.3.1 -қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар мен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін және алдын алу шараларын сипаттау.<br></p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>• Ағзаға енетін жұқпалы аурулардың қоздырғыштарын біледі;</p><p> • Жұқпалы аурулардың таралу жолдарын, ауру белгілерін сипаттайды; </p><p> • Жұқпалы аурулардың маңыздылығын талдайды; <br></p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Пәндік лексика мен терминология: </p><p> Қантышқақ, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшманиоз, герпес, вирус, патогенді ағзалар. </p><p> Диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: </p><p> Неліктен қантышқақ ауруымен ауырған адам ның қолданған заттары дені сау адамдарға қауіпті? <br></p> |
Күтілетін нәтиже: | <p>Жұқпалы аурулар қоздырғыштарын біледі;</p><p>Жұқпалы аурулардан сақтану және олардың алдын алу шараларын талдайды;</p> |
Бағалау критерийлері: | <p>• Жұқпалы аурулар қоздырғыштарын, олардан туындайтын ауруларды жүйелейді, сипаттайды. </p><p> • Жұқпалы аурулардан сақтану және олардың алдын алу шараларын қарастырады. </p><p> • Жұқпалы аурулардың алдын алу үшін маңызды екенін тұжырымдайды; <br></p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>Ынтымақтастық - топтық және жұптық жұмыс арқылы жұмысты үйлестіру. </p><p> Академиялық шындық – жеке жұмыс арқылы. <br></p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интербелсенді тақта, интернет желісіндегі бейнекөрсетілім |
Пәнаралық байланыс: | <p>Валеология - жұқпалы аурулар<br></p> |
Бастапқы білім: | <p>8.1.2.7 - азық – түлік құрамындағы С дәруменін анықтау;<br></p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 мин) |
<p>Ынтымақтастық атмосферасын тудыру: </p><p> Топқа бөлу:1-топ: Protist 2-топ: Fungi 3-топ: Virus 4-топ: Bacteria </p><p> Лездемелік сұрақтар </p><p> • Дәрумендер деген не? </p><p> • Дәрумендер қандай топтарға бөлінеді?</p><p> • Адам өмірінде дәрумендердің рөлі қандай? </p><p> • Суда қандай дәрумендер ериді?</p><p> • Майда еритін дәрумендер қандай? </p><p> • Басты дәрумен деп қандай дәруменді айтады? </p><p> Жұлдызшалар арқылы бағалау. </p><p> «Ой шақыру» әдісі </p><p> • Қандай жұқпалы ауруларды білесіңдер? </p><p> • Жұқпалы аурулардың ерекшеліктері мен алдын алу шаралары қандай? </p><p> «Суреттер сөйлейді» әдісі</p><p> Берілген суреттерді ажырату. / Оқушылардың жауаптары тыңдалады/.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e75b6a56fdc3/images/5e75b83b2fc74.jpg" style="width: 259px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5e75b6a56fdc3/images/5e75b84ca6b02.jpg" style="width: 274px;"></p><p> Дескриптор: Берілген суреттер бойынша жұқпалы аурулардың түрін ажыратады; Сабақтың тақырыбы айқындалады. Сабақтың мақсаты таныстырылып, оқушылар бағалау критерийін құрастырады. Бейнекөрсетілім: «Дизентерия амебасы».</p><p> /Бейнекөрсетілімнен не көргендері туралы сұралады және талданады/. </p> | <p><br></p><p>https://www.youtube.</p><p>com/watch?v=NJQGcsybG-U</p> |
Сабақтың ортасы (30 мин) |
<p><br></p><p>«Сүзіп алу» әдісі / Мәтінмен жұмыс </p><p> Мәтінді оқып, қай аурудан қалай қорғану, аурудың алдын алу жолдарын анықтайды. </p><p> 1 топ: Қарапайымдар 2 топ: Саңырауқұлақтар 3 топ: Вирустар 4 топ: Бактериялар</p><p>Дескрипторлар: </p><p> • Мәтінді толық меңгеріп, топтық жұмыс тапсырмасын толық орындайды.</p><p> • Жұқпалы аурулардың қоздырғыштарын анықтайды, туындайтын ауруларды жүйелейді. • Аурудың алдын алу шараларын қарастырады. </p><p> Топтық бағалау </p><p>Тапсырма 1. Жұптық жұмыс</p><p>Сәйкестендіріңіз. </p><p> Қарапайымдар туындататын аурулар:_____________________________________ </p><p> Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:___________________________________ </p><p> Бактериялар туындататын аурулар:________________________________________</p><p> Вирустар қоздыратын: ___________________________________________________</p><p> А. Қантышқақ В.Фитофтороз С. Оба D.Күл E. Лейшмания F. Герпес </p><p>Дескриптор: қарапайымдар, саңырауқұлақтар, вирустар және бактериялар арқылы таралатын ауруларды ажыратады;</p><p>Тапсырма 2 Terminology/Жеке жұмыс</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Terms</td><td>Kazakh</td><td>Russian</td></tr><tr><td>Leishmaniasis</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td>Тырысқақ</td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td><td>Фитофтороз</td></tr><tr><td>Cholera</td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p>Дескриптор: Негізгі ұғымдарды үш тілде жазады;</p><p>Өзін - өзі бағалау</p> | <p>Суреттер</p><p><br></p><p>Тапсырмалар</p> |
Сабақтың соңы (3 мин) |
<p>"Кім көп біледі?" әдісі</p><p>Жұқпалы аурулар туралы не білдіңіздер?</p><p>Қандай шараларын білдіңіздер?</p><p>Ауру кезінде нені ескеру керек?</p><p><br></p> | стикерлер |
Рефлексия (2 мин) |
<p>Кері байланыс: «Табыс баспалдағы». </p><p> Мен толық түсіндім.</p><p> Мен түсінген сияқтымын. </p><p> Маған көмек қажет. <br></p> | Табыс баспалдағының суреті |
Файлдар:
Файлды ару
Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу
Пікірлер(0)