Ондық бөлшектерді қосу және азайту
Математика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Тақырып:
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
20.03.2020
512
14
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар: оқушыларға ондық бөлшектерді қосу, азайту ережелері бойынша есептер шығару; Қасиеттерін беру; алған білімдерін тиянақтау, тексеру; өткен материалдарды толық пысықтату</p><p><br></p><p> </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: Топ жұмысына араласуға дағдыланады Өздігінен білім алып, нәтиже шығаруға үйренеді. Өзін-өзі реттеу түсініктері қалыптасады.</p><p><br></p><p> </p><p> Кейбір оқушылар: ондық бөлшектерді қосужәне азайту ережесін айта білу, білімдерін логикалық оймен іске асыра білу </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Ондық бөлшекке қолданылатын амалдардың алгоритмін түсіндіреді </p><p> Лексика және терминология: </p><p> бүтін бөлігі, бөлшек бөлігі;</p><p> ондық бөлшек; </p><p> үтірмен ажыратылған цифрлар саны; </p><p> үтірден кейінгі цифрлар саны; </p><p> ондық, жүздік, мыңдық т.с.с. бөліктер; </p><p> санды разрядтарға жіктеу; </p><p> разрядтық бірліктер;</p><p> ондық сандар. </p> |
Күтілетін нәтиже: | қабілетті де дарынды оқушылар тапсырмаларды толық меңгере алады |
Бағалау критерийлері: | <p> ондық бөлшектерді қосу және азайтуды «бағандап» орындайды және түсіндіреді;</p><p> ондық бөлшектерді қосады; </p><p> ондық бөлшектерді азайтады; </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Құрметті топтық жұмыстар арқылы дарыту, топ ішіндегі бір бірін бағалау арқылы жауапкершілікті дарыту |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интерактивті тақта, презентация |
Пәнаралық байланыс: | .жаратылыстану |
Бастапқы білім: | Ондық бөлшек. Натурал сандарды алу және қосу. Сан разрядтары |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (0-5 минут) |
<p>Амандасу. </p><p> Психологиялық тренинг: оқушылар партаны айнала қоршап тұрады.</p><p> «Қуанамын менде, қуанасын сенде, қуанамыз бәріміз!» деп барлығы бірге айтып, үш шапалақпен сабағымызды бастаймыз. </p><p> Оқушыларды қағаз қималарын алу арқылы үш топқа бөлу. </p><p> І-топ: «Жай бөлшек» </p><p> ІІ-топ: «Аралас сан» </p><p> ІІІ-топ: «Ондық бөлшек»</p><p> Бұдан кейін оқушылардан бүгінгі сабаққа дайындығын тексеремін. Тақтадағы дұрыс жауаппен үй тапсырмасын тексереді, әрбір дұрыс жауапқа + белгісін қояды. </p><p> Үй тапсырмасы: </p><p> 1. 6,4-0,5976=5,8024 </p><p> 2. 6,07-4,9=1,17 </p><p> 3. 9,41+7,089=16,499 </p><p> 4. 39,498+3,7=43,198 </p><p> 5. 17,209+2,91=20,119 </p><p> 6. 52,03-5,294=46,736 </p><p> 7. 11,461+8,0698=19,5308 </p><p> 8. 53,001-9,2972=43,7038 </p> | Интербелсенді тақта |
Сабақтың ортасы (6-35 минут) |
<p>1.Постермен жұмыс (қайталау сұрақтары бойынша) </p><p> І-топ: Ондық бөлшектерді қалай қосады? </p><p> ІІ-топ: Ондық бөлшектерді қалай азайтады?</p><p> ІІІ-топ: Ондық бөлшектерді қалай салыстырады? </p><p> Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» әдісі бойынша бағалау </p><p> 2. « Эстафета» ойыны Әр топтан оқушылар кезекпен кезек шығып, тақтадағы есептерді бағандап орындайды: </p><p> Амалдарды орынданыздар: </p><p> 3,7+1,4 =5,1 </p><p>10-5,2=4,8 </p><p>7,82-7,8=0,02 </p><p> 1,02+(1,7+4,8)=7,52 </p><p>0,3+(1,7+2,5)=4,5 </p><p>1,6+(5+3,4)=10 </p><p> 29,08-5,08 = 24</p><p> 165,23-15,23=150 </p><p>89-72,03=16,97 </p><p> 19,23 + 162,01 = 181,24 </p><p>86,911+3,009=8,72 </p><p>145,829+14,171=160 </p><p>69,92-42,02-4,09=23,81 </p><p>128,19-24,2-0,09=103,9 </p><p>420,12-102,1-25,02=293 </p><p> Дескрипторлар: </p><p> оқушылар ондық бөлшектерді қосады; </p><p> ондық бөлшектерді азайтады; </p><p> 3.Практикалық жұмыс (топпен жұмыс) Әр топқа қатты қағаздан жасалынған фигуралар беріледі. Олар: тік төртбұрыш, шаршы, үшбұрыш. Әр фигураның қабырғаларының ұзындықтарының берілгеніне қарай, периметрін анықтайды. </p><p> 1-топ: Шаршының қабырғасының ұзындығы 21,4 см тең. Шаршының периметрін табыңдар. </p><p> Шешуі: a=21,4см P=21,4+21,4+21,4+21,4=85,6 см </p><p> Жауабы: 85,6 см </p><p> 2-топ: Үшбұрыштың қабырғалары 21,4 см, 18,7 см және 20,5 см-ге тең. Үшбұрыштың периметрін табыңдар. </p><p> Шешуі: a=21,4см b=18,7см c=20,5см P=21,4+18,7+20,5=60,6 см </p><p> Жауабы: 60,6 см </p><p> 3-топ: Тіктөртбұрыштың ұзындығы 23,1 см, ал ені 17,2 см-ге тең. Тіктөртбұрыштың периметрін табыңдар. </p><p> Шешуі: a=23,1см b=17,2см P=23,1+17,2+23,1+17,2=80,6 см </p><p> Жауабы: 80,6 см </p><p> Дескрипторлар: </p><p> тіктөртбұрыштың периметрін табудың анықтамасын еске түсіре отырып, табады; </p><p> үшбұрыштың анықтамасын еске түсіре отырып , периметрін анықтай алады;</p><p> шаршының анықтамасын еске түсіре отырып, периметрін анықтайды. Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» әдісімен бағалау </p><p> Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. </p><p>көлденең = Мен түсінгендеймін. </p><p> Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. </p><p>. Сергіту сәті: (оқушылар логикалық тапсырманы теңдеу құру арқылы шығарады) Нәзира бір сан ойлады. Ол ойлаған санға 14,8-ді қосып, одан шыққан қосындыдан 3,56-ны азайтқанда 75,29 саны шықты. Нәзира қандай сан ойлады? </p><p> Шешуі: Ойлаған сан – х (х+14,8)-3,56=75,29 х+14,8=75,29+3,56 х+14,8=78,85 х=78,85-14,8 х=64,05 </p><p> Жауабы: 64,05 </p> | .Интерактивті тақта, сызғыш, маркерлер, флипчарт, оқулық |
Сабақтың соңы (36-40 минут) |
<p>Қорытынды (Ойлан тап) </p><p> Әр топқа сандар жазылған бұлттар беріледі. Сол сандарды өсу немесе кему ретімен жазғанда әр топта сөздер шығады </p> | .Сызғыш, карандаш, өшіргіш геометриялық фигуралар |
Рефлексия |
<p>1. Сабақ барысында өзгертулер енгізілген жоқ. Сабақ өз деңгейінде өтті. Оқушылардың сабаққа дген қызығушылықтары артып, блсенділіктерін жоғары деңгейде көрсете білді.</p><p> 2. Топпен жұмыс және логикалық есепті теңдеу құру арқылы шығаруда оқушылар белсенділіктерін көрсете білді. </p> | . |
Пікірлер(0)