Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
Геометрия
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Фигураның ауданы
Тақырып:
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
20.03.2020
233
9
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлығы: параллелограммның және ромбтың ауданының формулаларын біледі және қолданады </p><p>Басым көпшілігі: параллелограм және ромбың аудандарына арналған кері есептер құрастырады және шығарады </p><p>Кейбіреулері: параллелограммның және ромбтың ауданы туралы теоремаларды өздері тұжырымдай алады <br></p> |
Тілдік мақсаттар: | Формулаларды дұрыс оқи біледі, формулаларды тұжырымдай біледі Параллеллограммның ауданы, ромбтың ауданы Сөз тіркестері: қабырғасы мен сол қабырғасына түсірілген биіктіңтің көбейтіндісі Екі көршілес қабырғалары мен олардың арасындағы бұрыштың синусы Диагональдерінің көбейтінділерінің жартысы <br> |
Күтілетін нәтиже: | Параллелограмм және ромбтың ауданының формулаларын біледі, қолданады, Формулаларды пайдаланып кері есептер шығарады <br> |
Бағалау критерийлері: | <p>Параллелограмм және ромбтың ауданының формулаларын біледі, қолданады</p><p>Формулаларды пайдаланып кері есептер шығарады <br></p> |
Құндылықтарды дарыту: | • Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы <br> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | bilimland.kz ресурсындағы, геометрия-планиметрия- төртбұрыштардың ауданы курсын орындау |
Пәнаралық байланыс: | Алгебра, информатика |
Бастапқы білім: | Көпбұрыштардың ауданы, тіктөртбұрыштың және шаршының ауданы. Параллелограмм және ромбтың белгілері мен қасиеттері |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (1-3 минут) |
Тренинг. «Елімнің мақтанышы болу үшін...» оқушылар шеңбер бойымен тұрып сөйлемді аяқтайды, қолпаштайды. Топқа бөлу: Геометриялық фигуралар арқылы сынып шағын топтарға бөлінеді. <br> | Үлестірме қағаздары<br> |
Сабақтың ортасы (4-30 минут) |
<p>ОЙЛАН – ЖҰПТАС – БӨЛІС әдісі бойынша жаңа материалды игеру тапсырылады. Оқушыларға оқулық бойынша параллелограммның ауданын табуға арналған формулаларды қорытып шығару тапсырылады. </p><p><br></p><p>Оқушылар әрқайсысы жеке ойланып, жұптасып ең үздік пікірлері топта талқыланады . </p><p>Дескрипторлар: S=a*ha немесе S=b*hb формулаларын қорытып шығарады</p><p> S=absina формулаларын қорытып шығарады </p><p><br></p><p>Жоба қорғау әдісі. </p><p> Мәселе -1: Ромбтың ауданын неліктен S=a2sina формуласымен есептеуге болатынын дәлелдеу. </p><p>Мәселе -2: Ромбтың ауданы оның диагональдарының көбейтіндісінің жартысыны тең екендігін дәлелдеу. </p><p><br></p><p>Бас бармақ тәсілі бойынша бағаланады</p><p> Мен түсінемін </p><p> Мен түсінгендеймін </p><p>Мен түсінбедім </p><p><br></p><p>Кім алғыр? Оқушыларға практикалық бағыттағы тақырыпқа байланысты тапсырмалар беріледі</p><p> 1.Қабырғалары 10 және 16 және олардың арасындағы сүйір бұрышы 600 болатын параллелограммның ауданын есептеңіз. </p><p><br></p><p>2.Ауданы 36 см2 ал сүйір бұрышы 300 болатын ромбтың ауданын есептеңіз . </p><p><br></p><p>3. Параллелограмның қабырғалары 18 см және 24 см. Параллелограммның ұзын қабырғасына жүргізілген биіктігі 10 см. Кіші қабырғасына жүргізілген биіктігін тап. </p><p><br></p><p>Дескрипторлар: Есепті шешу алгоритмін дұрыс құрады </p><p>Сызбаның дұрыс құра алады </p><p>Формуланы дұрыс пайдалана алады </p><p>Есеп шешімін таба алады </p><p><br></p><p>Компьютерде жеке жұмыс: bilimland.kz ресурсындағы, геометрия-планиметрия- төртбұрыштардың ауданы курсын орындау 7, 8 жаттығулар </p><p><br></p> | <p>Оқулық, флипчарт формулалар</p><p>https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/tortburyshtar/lesson/tik-tortburyshtyng-parallelogramnyng-zhane-trapecziyanyng-audany</p><p><br></p> |
Сабақтың соңы (31-35 минут) |
<p>Бағалау. «Допты лақтыру» тәсілі арқылы оқушылардың жеке пікірлері тыңдалады. Оқушыларда өздерін қалай бағалайтындары туралы қысқаша мәлімет береді</p><p><br></p><p> Үйге тапсырма. Зерттеу жұмысы. </p><p>Периметрлері бірдей фигуралардың аудандары бірдей бола ма? <br></p> | <br> |
Рефлексия (36-40 минут) |
<p>Рефлексия. «Өз ойым» Оқушыларға сөйлемдегі көп-нүктенің орнына тиісті сөз тіркестерін қою ұсынылады. </p><p> 1. Осы сабақтан ... есімде қалды </p><p>2. Сабақтың ...бөлімі мен үшін маңызды болды </p><p>3. Келесі сабақтың .... өткенін қалаймын <br></p> | кеспе қағаздары |
Файлдар:
Файлды ару
Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың аудандары
Пікірлер(0)