Фалес теоремасы
Геометрия
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Төртбұрыштар
Тақырып:
Фалес теоремасы
20.03.2020
107
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 8.1.1.7 Фалес теоремасын білу және қолдану |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар:Фалес теоремасын біледі, түсінеді</p><p>Көптеген оқушылар: Есептер шығаруда Фалес теоремасын қолдана алады</p><p>Кейбір оқушылар: Фалес теоремасын қолданбалы есептер шығаруда қолданады</p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Пәнге тән лексика мен терминология: бұрыш, ортақ қабырға, параллель түзулер, тең кесінді</p><p>Диалогқа қажетті тіркестер:</p><p> -параллель түзулер дегеніміз.............</p><p> -тең кесінділер дегеніміз .................. </p><p> -теорема дегеніміз............... </p><p> -дәлелдеу дегеніміз........... </p> |
Күтілетін нәтиже: | Фалес теоремасын қолдана отырып есептер шығара алады. |
Бағалау критерийлері: | <p>-Фалес теоремасын біледі;</p><p>-Фалес теоремасын қолданады.</p> |
Құндылықтарды дарыту: | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | интерактивті тақта, слайдтар |
Пәнаралық байланыс: | Тарих, физика |
Бастапқы білім: | <p>-параллель түзулер;</p><p>-кесінділердің теңдігі</p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (0-5 мин) |
<p>1. Қызығушылықты ояту</p><p>2.«Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі бойынша оқушылар бір -бірлеріне сұрақтар қояды бұрыш дегеніміз не? параллель түзулер дегеніміз не? кесінді дегеніміз не? 3. Бүгінгі оқу мақсатын айқындау үшін оқушыларға проблемалық сұрақ қойылады: Берілген АВ кесіндісін тең үш бөлікке қалай бөлуге болады? (Оқушылар бүгінгі сабаққа байланысты мақсатын айқындайды) </p> | интербелсенді тақта |
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
<p>Мағынаны тану.(интерактивті тақта арқылы мәлімет беру) </p><p> 1. Фалес теоремасы . «Балық қаңқасы» әдісі (оқушылар өздері теореманы дәлелдейді) Дескрипторлар: АОВ бұрышын салады; параллель түзулер жүргізеді; тең кесінділер жүргізеді </p><p> Қалыптастырушы бағалау: « Бес сұрақ» әдісі (оқушылар сұрақтар дайындайды) </p><p> Саралау: ресурс немесе мәтін бойынша саралаймын Фалес теоремасын практикада қолдануға тапсырмалар беріледі:</p><p> Топтық жұмыс:« Ротация » әдісі </p><p> №1. Аспалы көпірді бекіту кезінде арқандарды орнату үшін үшбұрышты конструкция қолданылды. Бұл үшбұрыштың төбелерін АВС арқылы белгілеп, АВ ретінде конструкцияның 150 м болатын ең ұзын арқанын қабылдайық. Берілген конструкцияның көлденең бетінде (ВС қабырғасы) басқа арқандарды бекітуге арналған екі нүкте белгіленген, олар осы қабырғаны тең 3 бөлікке бөледі. Осы бекіту нүктелері арқылы өтетін арқандардың ұзындықтарын табыңыз, егер олар АВ қабырғасына параллель орналасқаны белгілі болса. </p><p> Дескрипторлар: есеп шартына сай сызбасын салады; ВС қабырғасындағы нүктелер арқылы АB қабырғасына параллель түзулер жүргізеді (AB||A1B1||A2B2); Фалес теоремасын қолданады; арқандардың ұзындықтарын табады. </p><p> Қалыптастырушы бағалау. «Бас бармақ» әдісімен бағалау. </p><p> Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. </p><p> Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. </p><p> Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. </p><p> Кері байланыс: мұғалім оқушы Саралау: мақсатқа байланысты қолдану үшін берілген тапсырма </p><p> №2. (жеке жұмыс) Берілген кесіндіні : 1) өзара тең төрт ;2) өзара тең бес кесіндіге бөліңіз Дескрипторлар: есеп шартына сай АВ кесіндісін салады; кесіндінің басын А және соңы В нүктесін белгілейді; кесіндінің ұзындығын өлшеп алады; Фалес теоремасын қолданады; кесінділерді төрт және бес бірдей бөліктерге бөледі. </p><p> Қалыптастырушы бағалау: оқушылармен жеке әңгімелесу Саралау : оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау </p><p> №3. (жұппен жұмыс). Бұрыш қабырғаларымен шектелетін кесіндісі А нүктесінде 2:1 қатынасында бөлінетіндей етіп , бұрыштың ішкі А нүктесі арқылы өтетін түзу жүргізіңдер. Дескрипторлар: есеп шартына сай бұрыш салады; нүктелерді белгілейді; Фалес теоремасын қолданады; нүкте арқылы түзу жүргізеді </p><p> Қалыптастырушы бағалау: «Көршіңді тексер» әдісі </p><p>Кері байланыс : оқушы оқушыға Саралау: оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша</p><p> №4.(Өзіндік жұмыс). ВС кесіндісі берілген . Осы кесіндіні: 1) 1:2; 2) 2:3 қатынасында екі бөлікке бөліңдер. </p><p> Дескрипторлар: ВС кесіндісін салады; Фалес теоремасын біледі; кесіндіні екі бөлікке бөледі</p><p> Қалыптастырушы бағалау: «Өзін-өзі » бағалау Саралау: оқушыға жеке қолдау көрсету </p><p> №5. Оқушылардың алған білімін тексеру мақсатында «Проблемалық есеп» беремін, сонымен оқушылар сабақ басында келесі проблема қойғанбыз және енді шығарайық: Берілген АВ кесіндісін тең үш бөлікке қалай бөлуге болады? </p><p> Дескрипторлар: -Фалес теремасын қолданады </p><p> ҚБ: бірін-бірі бағалау. </p> | <p><br></p><p>Интерактивті тақта, сызғыш, маркерлер, портреттер, флипчарт, оқулық </p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e73b1f9bd9c7/images/5e73b571c47ec.png" style="width: 86px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e73b1f9bd9c7/images/5e73b57fe0978.png" style="width: 86px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e73b1f9bd9c7/images/5e73b58c7eb34.png" style="width: 85px;"><br></p> |
Сабақтың соңы (38-39 минут) |
<p>. Ой толғаныс: Кесте. Фалес теоремасын қаншалықты меңгергендігін кестеге толтырады (БББ) Білемін Білдім Білгім келеді </p><p> Үйге тапсырма: №3 , №4 </p> | .Оқушыларға БББ кестесін толтыру кестесі |
Рефлексия (40 минут) |
.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Жұмыс жасау кезінде «Ротация » әдісі бойынша топтар басқа топтармен алмасып берілген тапсырмаларын толықтырып, өз ойларын жеткізіп отырды. Оқушылардың білімін саралау мақсатында өзіндік жұмыстарға тапсырмалар берілді. | .АКТ қолдану ережесімен және жеке, жұппен жұмыс, топтық жұмыс жасау ережелерін сақтау |
Пікірлер(0)