Тіршілік көзі еңбекте
Әдебиеттік оқу
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Қоршаған ортаны қорғау
Тақырып:
Тіршілік көзі еңбекте
19.03.2020
81
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>4.2.3.1 Шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелде. </p><p> 4.1.5.1 Өз ойын, сезімін,көз қарасын өмірде болған өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар: Өз ойын, сезімін, көзқарасын ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір айта алады.Оқиға жүйесіне жоспар құрастыра алады. </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: Мәтінге жаңа кейіпкер қосып, жаңа сюжет енгізе алады. </p><p> Кейбір оқушылар: Мәтінді оқып, оқиға желісін анықтап, қорытынды шығара алады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Түйінді сөздер мен сөз тіркестері. Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; </p><p>тірек сөздерді сабақ барысында қайталату. </p> |
Күтілетін нәтиже: | Қоршаған ортаны қорғауды саналарына сіңдіру |
Бағалау критерийлері: | Өз ойын, сезімін, көзқарасын ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір айтады. Мәтінге жаңа кейіпкер қосып, жаңа сюжет енгізеді. Оқиға жүйесіне жоспар құрастырады. |
Құндылықтарды дарыту: | |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Еңбектің кез келген түрін иегерудегі негізгі қасиет ниетті болуға баулу. |
Пәнаралық байланыс: | Қазақ тілі, жаратылыстану |
Бастапқы білім: | Тақырып бойынша әңгімелей алады. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p>Қызығушылықты ояту: </p><p>Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. </p><p> Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек. </p><p> Сабағыңды жөндеп, әзірлесең еңбек. </p><p> Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек! </p><p> Балалар смайлик таңдау арқылы (белсенді,талапты,ұйымшыл, шығармашыл) топқа бөлінеді. </p><p> «Пікіріңді айт» айдары. </p><p>Мұғалім: Енді мен сендерге парақшаларды берейін, пікірлеріңді білдіріп жіберіңдер. Табиғатқа көмектесу үшін өзің қандай іс-әрекеттер жасадың? </p><p> Менің еңбек етуім а) қажет емес, себебі... </p><p>Мен әлі кішкентаймын Менің асыраушым бар Мен үлкейгенде еңбек етем ... </p><p> ә) қажет, себебі ... (Осы кезде сынып есігін біреу қағады.) </p><p> Мұғалім: Біреу есік қаққан сияқты. Балалар, есік ашыңдаршы... (Оқушы Еңбек рөліне еніп, балаларға саяхаттаған оқиғасынан парақшалар таратады. </p> | <p>Кеспе қағаз </p><p> Арнайы кесте </p> |
Сабақтың ортасы |
<p><b>Мағынаны тан</b>у «Түсініп оқы» айдары . </p><p>Мәтін бөліктерін әр топ түсініп оқып, әңгімелейді. </p><p> (Ұ) «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша оқушылардың мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету. </p><p><b> Тіршілік атаулы – бүкіл тіршілік </b></p><p><b> Топтық жұмыс</b> Еңбекке кездескен тіршілік иелері Еңбекті не үшін жақсы көрді? Тіршілік атаулыға ғажайып өмір сыйлағысы келген Еңбекке қандай баға бересіңдер? («Пікір» парақшасына Еңбекке баға береді) </p><p><b> Дескрипторлар:</b> </p><p> 1. Барлық тіршілік иелері Еңбекті не үшін жақсы көргенін түсінеді. </p><p> 2. «Пікір» парақшасына өз ойларын жүйелі түрде жазып, баға береді. </p><p> ҚБ: «Басбармақ» әдісі </p><p><b> «Есіңе түсір» айдары.</b> <b>Оқулықпен жұмыс</b> </p><p> Адамға, бір-біріне жақсылық жасаған қандай ертегі кейіпкерлерін білесің? </p><p><b> ҚБ: «Басбармақ» әдісі</b></p><p> Саралау </p><p> Барлық оқушылар күнделікті қарап жүрген мультфильм мен кинофильмдерден, ертегілерден мысал келтірсе, көбісі өз өмірінен мысалдар келтіреді. Кейбір оқушылар өзгенің өмірінен тәрбиелік жағдаятын ашып көрсете алады. </p><p><b> Сергіту сәті «Қолтырауын» ойыны</b> </p><p> Топтың бір мүшесі ортаға шығып, берілген кейіпкерді қимылмен түсіндіреді. </p><p><b> «Орында» айдары</b></p><p><b> Жануарлар тіршілігі туралы бейнебаян.</b> </p><p> (Т) - Суреттер бойынша мәтіндегі Еңбек сияқты әр елге саяхаттаңдар. - Еңбектің рөліне еніп, ертегі мазмұнына оқиға қосып сөйлеңдер,сахналаңдар. </p><p><b> Дескрипторлар</b>: </p><p> 1.Еңбектің рөліне еніп, мазмұнын әңгімелейді, сахналайды. </p><p>2.Өз ойымен толықтырады. </p><p> ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі<b> Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: </b> Оқушыларға ҚБ тапсырмалары таратылады. </p> | <p>Парақшалар </p><p> Кеспе қағаздар Оқулық </p> |
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: Ертегі мазмұны бойынша жоспар жаз. | |
Рефлексия |
<p><b>«Бес саусақ» әдісі </b></p><p> М:Оқушыларға сұрақ қоя отырып, бүгінгі сабақта алған білімін қорытындылауға мүмкіндік беремін. </p><p> Оқушылар берілген стикерлерге нені білді, нені түсінбеді, білгісі келетінін өз еріктерімен жазады. </p> | Арнайы парақтар. Маркер |
Файлдар:
Файлды ару
Сабақ жоспары
Пікірлер(0)