Қаңлылардың қоғамдық құрылысы
Қазақстан тарихы
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Үйсіндер мен қаңлылар
Тақырып:
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы
03.03.2020
1508
34
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз? </p><p> 5.3.1.2 - ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар істей алады: </p><p> • Қаңлы атауының мағынасын біледі. • Қаңлы мемлекеті туралы мәліметтер қалдырған қытай авторлары туралы мәлімет біледі • Сыма Цянның жазған еңбектері жөнінде құнды ақпараттарды біледі • Қаңлы мемлекетінің әлсіреуі туралы түсінеді.</p><p> Оқушылардың көпшілігі істей алады: • Қаңлы мемлекетінің көрші тайпа арасындағы айрмашылықты көрсетеді </p><p>Кейбір оқушылар істей алады: • Қаңлы мемлекетінің саяси дамуындағы кезеңдерді сипаттап, анықтайды </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Оқушылар: «Қаңлы» атауы қандай мағына беретініне түсініктеме береді </p><p> Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): Хроника, этнос </p><p> Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Сыма Цянь кім?</p><p> Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша) Қаңлылар қай аймақта өмір сүргенін айта аласыңба? </p><p> Қаңлы мемлекетінің көршілерін ата? </p><p> Қаңлы мемлекетінің астанасы қай қала? </p><p> Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: Оқулықпен жұмыс, кестемен жұмыс, сурет арқылы тапсырмалар орындау, Венн диаграммасы </p> |
Күтілетін нәтиже: | <p>Ұлы Жібек Жолының пайда болу себептерін сипаттайды;</p><p>Қаңлы мемлекетінің көрші елдермен қарым-қатынасын біледі.</p> |
Бағалау критерийлері: | <p>• «Қаңлы» атауы қандай мағына беретіндігін түсіндіреді.</p><p> • Қаңлы мемлекеті туралы мәліметтер қалдырған қытай авторларының деректері аса құнды мәліметтер екендігін түсіндіреді </p><p> • Сыма Цянның жазған еңбегі туралы айтады </p><p> • Қаңлы мемлекетінің әлсіреуі туралы түсіндіреді.</p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p>• Қарым-қатынас жасау қабілеті,</p><p> • Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті </p><p> • Сыни тұрғыдан ойлау</p><p> • Өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау </p><p> • Өмір бойы білім алу</p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Слайд |
Пәнаралық байланыс: | География, дүниежүзі тарихы |
Бастапқы білім: | Қаңлы мемлекетінің аумағын және көрші елдермен байланысты экономикалық тарихы туралы түсінік бар |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5) |
<p>Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасы </p><p>«Тілек тарату» арқылы оқушылар зейінін сабаққа аудару </p><p><br></p><p> Стикер түсі арқылы 4 топқа бөлу </p><p> 1. Қандай тайпалық қоғамдарды білесің?</p><p> 2. Қаңлы мемлекетінің аумағын ата? </p><p> 3. Қандай көрші елдермен шекаралас болды? </p> | |
Сабақтың ортасы (30) |
<p>Топтық жұмыс: 1. 1 тапсырма. «Мағынаны ажырату» әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар мен тапсырмалар беру, олар сол сұрақ арқылы оқулықтың көмегімен сұрақтарға жауап береді. </p><p> 1 топ . «Қаңлы» атауы қандай мағына береді? </p><p> 2 топ: Сыма Цянь өз еңбегінде қаңлы қоғамын қалай сипаттады? </p><p> 3 топ: Қаңлы мемлекеті не себепті әлсіреді?</p><p> 4 топ: Қаңлылардың қоныстануы </p><p> Әр топтың баяндамашы өз тапсырмаларын таныстырады Бағалау: Ханның қылышын табыстау </p><p> Кері байланыс: </p><p> 1. Топтық жұмыс сізге ұнады ма?</p><p> 2. Несімен ұнады? </p><p> 3. Сіз басқа топтың бақылау нәтижесімен келісесізбе?</p><p> 4. Неліктен? </p><p><br></p><p> 2-Тапсырма. «Ақпараттық органайзер» Жұптық жұмыс </p><p> Тапсырма Әлеуметтік топтардағы рөлі Міндеттері </p><p> Хан </p><p> Уәзір </p><p> Көсем</p><p> Егіншілер </p><p> Құлдар </p><p> Дескриптор - - Қаңлы қоғамындағы ханның міндетін сипаттайды; </p><p> - - Қаңлы қоғамындағы уәзірдің міндетін сипаттайды; </p><p> - - Қаңлы қоғамындағы көсемдердің міндетін сипаттайдыі; </p><p> - - Қаңлы қоғамындағы егіншілердің міндетін сипаттайдыі;</p><p> - - Қаңлы қоғамындағы құлдардың міндетін сипаттайды</p><p> Бағалау: Ханның бас киімін беру </p><p><br></p><p> 3-тапсырма. Жеке тапсырма. </p><p>Дәптермен жұмыс </p><p> Тарихи сынақхат</p><p> Қаңлы елінің билеушісі - ....................... . Ел басқаруға оның үш орынбасары - .................................... көмектесіп отырды. Қаңлы елі ................... иелікке бөлінді. Әр иелікті ....................................... басқарды. Кіші хандарға бағынатын тайпаларды .................................. басқарды. Көсемдердің лауазымы ................................................. берілді. Бағалау: Ханның тағын табыстау </p> | |
Сабақтың соңы (5) |
<p>Кері байланыс: </p><p> Тарихи сауал 1.Қаңлы елі өз ішінде неше иелікке бөлінген? 5 2.Қаңлы тайпаларында билік қалай беріліп отырды? Әкеден балаға 3.Кіші хандар кімге бағынған? Ұлы ханға 4.Уәзірлер кімдер? Елді басқаруға көмек көрсеткен 5.Қаңлы елінің астанасы? Битянь </p><p><br></p> | |
Рефлексия |
Білім баспалдағы |
Файлдар:
Файлды ару
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы
Пікірлер(0)