Зат есімнің жекеше және көпше түрі
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тақырып:
Зат есімнің жекеше және көпше түрі
02.03.2020
185
4
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p> 2.4.2.2 көптік жалғауларын дұрыс қолдану </p><p>2.1.2.1 Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;</p> |
Сабақтың мақсаты: | <p> Барлығы: Зат есімнің жекеше және көпше түрлерін біледі. </p><p> Көбі: Зат есімнің жекеше және көпше түрін ажыратады.</p><p> Кейбірі: Көптік жалғауларын дұрыс қолдана алады </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p> Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті......деп ойлайсыз </p><p> 1. Атам алма берді. Сөйлеміндегі зат есімді табыңыздар </p><p> 2. Арман сабаққа келді. Сөйлеміндегі зат есімді табыңыздар.Сұрақ қойыңыздар. </p><p> 3.Ана сөзіне сұрақ қойыңыздар </p><p> 4. Тақта сөзіне сұрақ қойыңыздар </p><p> 5. Не? Нелер? деген сұрақты қай кезде қолданамыз? </p> |
Күтілетін нәтиже: | <p> Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді;</p><p> Зат есімнің жекеше және көпше түрін ажыратады; Берілген тақырып бойынша тұжырым жасайды; </p> |
Бағалау критерийлері: | <p> 1. Көптік жалғауларын дұрыс қолданады; </p><p> 2. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Аудиожазба , видео таныстырылым, ноудбуг |
Пәнаралық байланыс: | «Әдебиеттік оқу», «Жаратылыстану» |
Бастапқы білім: | Жалқы есім және жалпы есім |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p> Сәлемдесу Психологиялық ахуал </p><p> Кел, балалар күлейік</p><p> Күлкіменен түлейік.</p><p> Күлкі көңіл ашады,</p><p> Күліп өмір сүрейік. </p><p> Қабақ түйген не керек ? </p><p> Көңілді боп жүрейік. </p><p> Топқа бөлу. "Бала өмірдің гүлі" демекші мен балаларды гүл жапырақтары арқылы топқа бөлгім келеді</p><p> 1-топ қызғылт түс "ЗАТ ЕСІМ" </p><p> 2-топ сары түс "ЖЕКЕШЕ" </p><p> 3-топ қызыл түс "КӨПШЕ" </p><p> Ал балалар бүгін мен сендерді асық арқылы бағалаймын, кім дұрыс әрі жақсы жауап берсе сол балаға асық беріп отырамын. Ал қанекей бәріміз асық жинауға тырысайық </p><p> Топ ережесі </p><p> • Сыныпта тыныштық сақтау. </p><p> • Уақытты үнемді пайдалану.</p><p> • Ұйымшыл болу. </p> | түрлі түсті фигуралар |
Сабақтың ортасы |
<p> Өткенді пысықтау. “Тест” Әр топқа https://imektep.kz/ сайтынан тест тапсырмасын орындату </p><p>https://imektep.kz/ сайтынан қысқаша видеожазба көрсету</p><p> Видеодан түсінгендерін сұрау </p><p>Топтық жұмыс 55 бет 44 жаттығу </p><p>Дескриптор: 1.Суреттердің астындағы сөздерді оқиды, салыстырады;</p><p> 2. Зат есімнің жекеше және көпше түрін ажыратады; </p><p> 3. Бір-біріне сұрақтар қояды, жауап береді; </p><p> 4. Бір-бірін тыңдап бағалайды;</p><p> Кері байланыс: «Житондар» </p><p> ҚБ « Жұлдызшалар» </p><p>Зат есімнің жекеше, көпше түрі болады.Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің жекеше түрі деп атайды: әке,үй, құс. Кімдер? нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің көпше түрі деп атайды: әкелер,үйлер, құстар. </p><p>45-жаттығу «Мәнерлеп оқы» ЖЖ</p><p> Дескриптор: 1. Өлеңді мәнерлеп оқиды; </p><p> 2.Өлеңнен зат есімнің жекеше, көпше түрлерін табады;</p><p>3. Бір-бірін тыңдап толықтырады;</p><p><br></p><p> <img src="/uploads/lesson_plans/5e5cf277e3860/images/5e5cfa4b1bc90.png" style="width: 202px;"></p><p><br></p><p> Сергіту сәті </p><p> 46-жаттығу «Құс атауларын тап» ТЖ </p><p> Дескриптор: 1.Дөңгелекке жасырылған құс атауларын табады;</p><p> 2. Жекеше және көпше түрде жазады;</p><p> 3. Бір-бірін тексеріп , толықтырады; </p><p> Кері байланыс: «Житондар»</p><p> ҚБ « Жұлдызшалар»</p><p> 48-жаттығу «Қатесін тап» ТЖ </p><p> Дескриптор: </p><p> 1.Суреттегі құстарды атайды; </p><p> 2. Суреттегі ұшпайтын құстарды анықтайды; </p><p> 3. Сұраққа қатысты ойын білдіреді; </p><p> 4. Бір-бірін тыңдап толықтырады, бағалайды; </p><p> Кері байланыс: «Житондар» </p><p> ҚБ « Жұлдызшалар» </p><p> </p> | <p> https://imektep.kz/ сайты</p><p><br></p><p> суреттер</p> |
Сабақтың соңы |
<p> 1-топ " Қатені тап" </p><p> 2-топ "Сәйкестендіру" </p><p> 3-топ "Венн диаграммасы" </p><p> Бүгінгі сабақты қорытындылау. </p> | тапсырмалар |
Рефлексия |
<p> <img src="/uploads/lesson_plans/5e5cf277e3860/images/5e5cfb453446f.png" style="width: 247px;"></p> | Қолдарындағы гүл шоқтарын жабыстырады |
Пікірлер(0)